Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strategia dla Bałtyku. Planują, jak chronić morze i morską gospodarkę

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Nową wersję planu strategicznych działań na rzecz Bałtyku przygotowują Wody Polskie. Identyfikacja źródeł zanieczyszczeń wód oraz  poprawa stanu ekosystemów - to tylko część założeń, które mają znaleźć się w aktualizowanym Programie Ochrony Wód Morskich.
Nową wersję planu strategicznych działań na rzecz Bałtyku przygotowują Wody Polskie. Identyfikacja źródeł zanieczyszczeń wód oraz poprawa stanu ekosystemów - to tylko część założeń, które mają znaleźć się w aktualizowanym Programie Ochrony Wód Morskich. Fot. Karolina Misztal
Identyfikacja źródeł zanieczyszczeń wód oraz poprawa stanu ekosystemów - to tylko część założeń, które mają znaleźć się w aktualizowanym Programie Ochrony Wód Morskich. Nową wersję planu strategicznych działań na rzecz Bałtyku przygotowują Wody Polskie.

Wody Polskie pracują nad aktualizacją strategicznego dokumentu - Programu Ochrony Wód Morskich. Ma on zawierać listę działań niezbędnych do zachowania ekologicznej stabilności Bałtyku w najbliższych latach. Przedstawiciele Wód Polskich wskazują, że bez należytej ochrony morza transport morski, rybołówstwo czy turystyka nie będą w stanie ani funkcjonować, ani się rozwijać.

Zaktualizowany plan będzie nakładał na państwo obowiązek zapobieganie degradacji środowiska morskiego, ograniczenie zanieczyszczeń i odtwarzanie ekosystemów na Bałtyku.

- Ochrona wód morskich to nie tylko działania zaplanowane na wybrzeżu czy otwartym morzu, to przede wszystkim racjonalne gospodarowanie wodami na obszarze całego naszego kraju. Kluczowe w tym zakresie są działania podejmowane przez rolnictwo i gospodarkę wodno-ściekową, ale udział w ochronie Bałtyku bierze każdy z nas, również przez świadomy dobór ryb na obiadowy stół, czy ograniczenie zużycia plastiku w gospodarstwie domowym. Duża ilość zanieczyszczeń trafia do morza naszymi rzekami, dlatego pamiętajmy, że dbając o rzeki chronimy też Bałtyk – wylicza Paweł Rusiecki, zastępca prezesa ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym w Wodach Polskich.

Według ekspertów Morze Bałtyckie to jedno z najpłytszych i jednocześnie najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Kluczowymi zagrożeniami dla jego ekosystemu jest postępująca eutrofizacja, intensywne połowy oraz zanieczyszczanie środowiska morskiego. W 1997 roku Komisja Helsińska ustanowiła dzień 22 marca Światowym Dniem Ochrony Bałtyku, aby zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na konieczność podjęcia natychmiastowych działań w celu poprawy jego stanu.

Zaznaczmy, plany ochrony wód morskich oraz ich wdrażanie są jednym z obowiązków państw członkowskich Unii Europejskiej. Dokument taki wymaga aktualizacji. Obecnie prace nad nią znajdują się w drugiej fazie planowania. Konkretne działania zostaną poddane analizie kosztów i korzyści, a także konsultacjom społecznym. W Wodach Polskich szacują, że zaktualizowany plan ochrony morza zostanie przyjęty przez parlament w pierwszym kwartale 2022 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki