Strategia dla Bałtyku. Planują, jak chronić morze i morską gospodarkę

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Nową wersję planu strategicznych działań na rzecz Bałtyku przygotowują Wody Polskie. Identyfikacja źródeł zanieczyszczeń wód oraz  poprawa stanu ekosystemów - to tylko część założeń, które mają znaleźć się w aktualizowanym Programie Ochrony Wód Morskich.
Nową wersję planu strategicznych działań na rzecz Bałtyku przygotowują Wody Polskie. Identyfikacja źródeł zanieczyszczeń wód oraz poprawa stanu ekosystemów - to tylko część założeń, które mają znaleźć się w aktualizowanym Programie Ochrony Wód Morskich. Fot. Karolina Misztal
Identyfikacja źródeł zanieczyszczeń wód oraz poprawa stanu ekosystemów - to tylko część założeń, które mają znaleźć się w aktualizowanym Programie Ochrony Wód Morskich. Nową wersję planu strategicznych działań na rzecz Bałtyku przygotowują Wody Polskie.

Wody Polskie pracują nad aktualizacją strategicznego dokumentu - Programu Ochrony Wód Morskich. Ma on zawierać listę działań niezbędnych do zachowania ekologicznej stabilności Bałtyku w najbliższych latach. Przedstawiciele Wód Polskich wskazują, że bez należytej ochrony morza transport morski, rybołówstwo czy turystyka nie będą w stanie ani funkcjonować, ani się rozwijać.

Zaktualizowany plan będzie nakładał na państwo obowiązek zapobieganie degradacji środowiska morskiego, ograniczenie zanieczyszczeń i odtwarzanie ekosystemów na Bałtyku.

- Ochrona wód morskich to nie tylko działania zaplanowane na wybrzeżu czy otwartym morzu, to przede wszystkim racjonalne gospodarowanie wodami na obszarze całego naszego kraju. Kluczowe w tym zakresie są działania podejmowane przez rolnictwo i gospodarkę wodno-ściekową, ale udział w ochronie Bałtyku bierze każdy z nas, również przez świadomy dobór ryb na obiadowy stół, czy ograniczenie zużycia plastiku w gospodarstwie domowym. Duża ilość zanieczyszczeń trafia do morza naszymi rzekami, dlatego pamiętajmy, że dbając o rzeki chronimy też Bałtyk – wylicza Paweł Rusiecki, zastępca prezesa ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym w Wodach Polskich.

Według ekspertów Morze Bałtyckie to jedno z najpłytszych i jednocześnie najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Kluczowymi zagrożeniami dla jego ekosystemu jest postępująca eutrofizacja, intensywne połowy oraz zanieczyszczanie środowiska morskiego. W 1997 roku Komisja Helsińska ustanowiła dzień 22 marca Światowym Dniem Ochrony Bałtyku, aby zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na konieczność podjęcia natychmiastowych działań w celu poprawy jego stanu.

Zaznaczmy, plany ochrony wód morskich oraz ich wdrażanie są jednym z obowiązków państw członkowskich Unii Europejskiej. Dokument taki wymaga aktualizacji. Obecnie prace nad nią znajdują się w drugiej fazie planowania. Konkretne działania zostaną poddane analizie kosztów i korzyści, a także konsultacjom społecznym. W Wodach Polskich szacują, że zaktualizowany plan ochrony morza zostanie przyjęty przez parlament w pierwszym kwartale 2022 r.

Trwa sezon na arbuzy. Jak wybrać najlepszego?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Strategia dla Bałtyku.

Pomilczymy, popatrzymy (z uwagą), ZOBACZYMY !.

Damy (w [wulgaryzm]), jeśli będzie to tzw. "Ściema". I ... nie pomoże (tu) nawet "Koszykarz" !.

Dodaj ogłoszenie