Strajk ostrzegawczy na GUMedzie. We wtorek 9.07 na 2 godziny stanęło Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne w Gdańsku

wie
09.07.2019 Gdańsk. Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne Gdańskiego uniwersytetu Medycznego. Strajk ostrzegawczy pracowników. Przemysław Świderski
Od kwietnia 2018 roku jesteśmy w sporze zbiorowym z zarządem, domagamy się podwyżek, ale nowa prezes od początku zapowiadała, że nie będzie rozmawiać ze związkowcami – twierdzą pracowniczki Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego GUMed, które we wtorek 9 lipca zorganizowały strajk ostrzegawczy. 7 poradni działających w ramach centrum stanęło na 2 godziny. Władze placówki w przesłanym nam stanowisku przekonują, że protest nie miał "wpływu na pracę poradni i w sposób istotny nie zakłócił pracy jednostki" oraz że trwają przygotowania do mediacji z pracownikami.

- Spór zbiorowy z zarządem trwa od kwietnia 2018 roku. Domagamy się podniesienia płac asystentek, higienistek, pomocy stomatologicznych i pracownic rejestracji w kwocie 800 złotych brutto. W praktyce jednak tura ustnych rokowań utknęła w martwym punkcie, a nasza wynikająca z zapisanych w prawie procedur, propozycja mediacji przedstawiona 2 lipca przez tydzień pozostała bez odpowiedzi. Stąd decyzja o 2-godzinnym strajku ostrzegawczym – tłumaczy Jolanta Mieszczak, przewodnicząca Związku Zawodowego Konfederacja Pracy w Uniwersyteckim Centrum Stomatologicznym GUMed.

We wtorek 9 lipca około 30 pracowniczek tzw. średniego personelu medycznego – właśnie asystentek, higienistek, pomocy stomatologicznych i pracownic rejestracji w godzinach 8-10 rano wstrzymało się od pracy w praktyce zatrzymując pracę wszystkich 7 poradni działających w ramach placówki.

Jak wyjaśniają kobiety, które o swoich zarobkach mówią „ok. 2100 zł netto”, ich protest popierają lekarze, stażyści i rezydenci. 800 złotych brutto, według postulatu strajkujących, powinno dodatkowo trafić nie tylko do wymienionych powyżej grup zawodowych, ale też do sprzątaczek, pielęgniarek i techników RTG.

Protestujące nie są zadowolone ze współpracy z nową, urzędującą od 2018 roku prezes placówki. Jak tłumaczą, już na początku usłyszały od niej, że „nie zamierza rozmawiać ze związkami zawodowymi”, a ukrócony został „zwyczaj” waloryzacji zarobków pracowników o kwotę o jaką wzrastała płaca minimalna praktykowany przez poprzedniego prezesa.

- Zastoju w rozmowach i niskich płac nie tłumaczy żadna katastrofalna sytuacja finansowa Centrum bo nie straciliśmy kontraktów, a ze względu na nieprzedłużanie umów i zwolnienia doświadczonych pracowników mamy wręcz więcej pracy niż wcześniej – zastrzega Ewa Sąsiedzka, wiceszefowa Konfederacji Pracy w placówce.

Stanowisko w sprawie protestu do redakcji "Dziennika Bałtyckiego" przesłała prezes Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego GUMed, Joanna Skonceka:

"W związku z przeprowadzonym w dniu 9 lipca 2019 r. w godz. 8:00-10:00 strajkiem ostrzegawczym personelu średniego Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego GUMed Sp. z o.o. zapewniamy, że nie miał on wpływu na pracę poradni i w sposób istotny nie zakłócił pracy jednostki. Świadczenia medyczne zostały lub zostaną zapewnione bez szkody dla pacjentów.
Jednocześnie informujemy, że obecnie trwa przygotowanie procesu mediacji w ramach sporu zbiorowego dotyczącego wzrostu wynagrodzeń personelu średniego" - czytamy w dokumencie.

Chirurg z USA przywraca dzieciom uśmiech. Skomplikowana rekonstrukcja nerwu twarzowego

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

z
zorientowany
2019-07-12T10:20:24 02:00, Witold:

Strajk ostrzegawczy był nielegalny, niezgodny z ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Związki powinny zmienić doradców, bo wylądują z ręka w nocniku.

Myślę, że UCS powinien zmienić zarówno Prezesa jak i prawnika.

W
Witold

Strajk ostrzegawczy był nielegalny, niezgodny z ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Związki powinny zmienić doradców, bo wylądują z ręka w nocniku.

m
mika

Tak jest w całej uczelni ,ludzie mają pracować a nie marzyć o zarobkach pozwalających żyć .Wszyscy wiedzą ale nic nie robią tak wygodnie . A o zarobkach lepiej nie mówić skoro trzeba dopłacać do najniższej krajowej

g
grfoman

W całym gumedzie ustawa 2.0 nie widzi ludzi pracujących na innych etatach jak lekarze ,czy profesorowie po 30 latach pracy z wysługą 1982zł tak zarabia wiele osób mimo stażu i wykształcenia . A tajemnicą poliszynela jest traktowanie pani prezes ze stomatologi ludzi mobing to grzecznie powiedziane .

Dodaj ogłoszenie