Strajk nauczycieli na Pomorzu. Protestują od poniedziałku,...

  Strajk nauczycieli na Pomorzu. Protestują od poniedziałku, 17.12.2018! W samym Gdańsku 410 nauczycieli na L4. Domagają się podwyżek pensji

  Katarzyna Gruszczyńska, AT

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Strajk nauczycieli na Pomorzu. Protestują od poniedziałku, 17.12.2018! W samym Gdańsku 410 nauczycieli na L4. Domagają się podwyżek pensji

  ©pixabay

  Strajk nauczycieli na Pomorzu. Protestują od poniedziałku, 17.12.2018! W samym Gdańsku w poniedziałek na zwolnieniach lekarskich było 410 nauczycieli. W jednej szkole podstawowej z 43 pedagogów z L4 skorzystało aż 34. Dyrekcja zaapelowała do rodziców o pozostawienie dzieci w domach. Pedagodzy z całej Polski masowo idą na zwolnienia w ramach protestu przeciwko niskim zarobkom.
  Strajk nauczycieli na Pomorzu. Protestują od poniedziałku, 17.12.2018! W samym Gdańsku 410 nauczycieli na L4. Domagają się podwyżek pensji

  ©pixabay

  Aktualizacja

  W Gdańsku rośnie liczba zwolnień nauczycieli. Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, informuje, że liczba zwolnień nauczycieli we wtorek 18 grunia we wszystkich typach placówek oświatowych wynosi 516 (wzrost od wczoraj o 106). W szkołach podstawowych - 358. Zwiększona liczba L4 występuje w dwóch SP.

  - Koleżankom i Kolegom życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i pełni sił - mówi wiceprezydent.


  Sonda

  Czy uważasz, że nauczyciele powinni strajkować?


  Strajk nauczycieli 2018. "Grypa belferska" od poniedziałku, 17 grudnia  Nauczyciele domagają się podwyżki w wysokości 1000 zł i robią to coraz głośniej. W wielu miastach Polski wzorem policjantów i pracowników sądów skorzystali z L4 w przedświątecznym tygodniu. Data tej oddolnej akcji nie jest przypadkowa. We wtorek zaczyna się próbny egzamin ósmoklasisty, który potrwa do czwartku 20 grudnia.

  Zastępca dyrektora wydziału rozwoju społecznego ds edukacji, Grzegorz Kryger poinformował, że w poniedziałek w Gdańsku na zwolnieniach lekarskich było 410 nauczycieli w szkołach, przedszkolach i placówkach samorządowych.

  W Szkole Podstawowej nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku w poniedziałek w pracy nie było 34 z 43 nauczycieli.

  Strajk nauczycieli 2018. "Organizacja pracy szkoły będzie znacznie utrudniona"  Dyrekcja placówki w niedzielę wieczorem zamieściła na Facebooku ogłoszenie: „W związku z licznymi zachorowaniami wśród nauczycieli, w nadchodzącym tygodniu organizacja pracy szkoły będzie znacznie utrudniona. Prawdopodobnie zmuszeni będziemy do łączenia klas na poziomach, nie będziemy mieli możliwości przeprowadzania zajęć dydaktycznych”.

  - Oddział przedszkolny funkcjonuje normalnie, klasy w szkole podstawowej są łączone na poziomach. Oczywiście te dzieci, które przyszły do szkoły, mają zapewnioną opiekę. Bardzo dziękuję rodzicom za wyrozumiałość – mówi nam Adam Perzyński, dyrektor SP 27.

  Strajk nauczycieli 2018. "Nauczycielska grypa" ogarnia coraz więcej miast  Nauczycielska grypa zaczyna zbierać żniwo na Pomorzu również m.in. w Kwidzynie.

  - Mój syn przyjechał do szkoły o 10, żeby czekać 2 godziny na zajęcia - informuje czytelniczka, matka ucznia ze Szkoły Podstawowej 4 w Kwidzynie.

  I rzeczywiście, największy problem jak na razie jest w Szkole Podstawowej nr 4, bowiem tam zdecydowano się, by w poniedziałek skrócić lekcje, a we wtorek i w środę, dla klas 4 i 5, odwołać je w ogóle.

  Do pracy w SP nr 4 w poniedziałek nie przyszły 24 osoby. Na "nauczycielską grypę" zachorowali także pracownicy innych kwidzyńskich podstawówek, ale jak zapewnia Piotr Widz, zastępca burmistrza Kwidzyna, wszystko jest pod kontrolą.

  - Nie jest to sytuacja, która skłania do skracania lekcji, czy ich odwoływania - mówi nam Piotr Widz.

  Strajk nauczycieli 2018. W Gdyni, Pruszczu Gdańskim i Pucku na razie spokojnie  Spokojniej jest w Gdyni, powiecie sztumskim, Pruszczu Gdańskim. W powiecie puckim nauczyciele o akcji słyszeli, ale do niej nie dołączają. Od poniedziałku nie zanotowano żadnych niepokojących sygnałów.

  Szkoła Podstawowa im. Mariusza Zaruskiego w Pucku w poniedziałkowy poranek funkcjonowała bez zmian i zaskoczeń.

  - Nie zauważyliśmy, żeby nasza frekwencja uległa zmianie - komentuje Zdzisław Pruchniewski, dyrektor SP w Pucku.

  - Ciężko oczywiście stwierdzić, czy zwolnienie lekarskie jest umotywowane rozpoczynającym się protestem ale w naszej placówce nie narzekamy na braki. Wszystko funkcjonuje jak trzeba a dzieci są pod stałą opieką – dodaje.

  O sytuację zapytaliśmy również w Zespole Obsługi Placówek Oświatowych w gminie Puck.

  - My również nie borykamy się z tym problemem - komentuje Barbara Miłkowska, dyrektor ZOPO w Pucku.

  - Na tę chwilę z 400 pracujących u nas nauczycieli jedynie jedna osoba udała się na zwolnienie lekarskie, jesteśmy jednak niemalże pewni, że nie ma to związku z trwającym od niedawna protestem - dodaje.

  Protest nauczycieli 2018 nie wszędzie! W powiecie nowodworskim wszystkie szkoły funkcjonują normalnie  - Miałam okazję dziś rano rozmawiać z dyrektorami placówek w naszym powiecie i żaden z nich nie poruszył tej kwestii. Na chwilę obecną szkoły funkcjonują normalnie i żadna nie została zamknięta - mówi inspektor ds. oświaty Beata Zawadzka.

  - Nie posiadam informacji odnośnie tego, że przystąpiliśmy do akcji protestacyjnej. W naszej szkole w tej chwili na zwolnieniu lekarskim przebywa dwoje nauczycieli, ale nie mam pewności, czy jest to akcja protestacyjna, czy wynik sezonu chorobowego - mówi wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim Mirosław Kabza. Szkoła funkcjonuje normalnie.

  Również w Kartuzach i okolicach nie ma "epidemii", ale sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie.

  MEN o podwyżkach dla nauczycieli:


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (35)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Widać po komentarzach

  Sylwia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  I ocenach, że artykuł ten okupują w szczególności nauczyciele. Proszę bardzo, dawajcie w mój komentarz łapki w dół, jak to jest poniżej. Potwierdzicie tylko moja tezę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo nauczyciele!

  zeta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wstańcie z kolan. Nareszcie macie jaja!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Już czas

  rodzicielka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  NAUCZYCIELE WSTANCIE Z KOLAN!!!! JUŻ DOŚĆ UPOKORZENIA I BIEDY!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Protest o szacunek

  krzysztof (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

  To nie tylko protest o pieniądze ale także o szacunek dla nauczycieli także od rodziców. Praca z człowiekiem, zwłaszcza młodym jest energochłonna i jedna z najcięższych. Sprawia wiele satysfakcji i...rozwiń całość

  To nie tylko protest o pieniądze ale także o szacunek dla nauczycieli także od rodziców. Praca z człowiekiem, zwłaszcza młodym jest energochłonna i jedna z najcięższych. Sprawia wiele satysfakcji i dlatego też nauczyciele nie zawsze reagują sprzeciwem. Ale w zamian za pracę ani nie ma odpowiednich pieniędzy i co gorsza nauczyciel jest traktowany jak popychadło. Do tego dochodzi jeszcze chora mentalność. Dziecko nie umie wina nauczyciela, dziecko się skaleczyło wina nauczyciela, rodzice nie wychowują dziecka wina nauczyciela. Spada liczba nauczycieli, bo w tych warunkach tylko wariaci mogą pracować. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hipokryci

  lusi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  nauczyciele - hipokryci, od 2012 roku za PO żadnej podwyzki, nawet rewaloryzacji, dołożone obowiązkowe 2 godziny pracy( 18 do 20) za tą samę pensje, co oznacza realne obniżenie płac, dołozone...rozwiń całość

  nauczyciele - hipokryci, od 2012 roku za PO żadnej podwyzki, nawet rewaloryzacji, dołożone obowiązkowe 2 godziny pracy( 18 do 20) za tą samę pensje, co oznacza realne obniżenie płac, dołozone dyżury w dni wolne od zajęć ( bo mamusie muszą do kosmetyczki), - ale wtedy broniarz pierwszy komuch milczał. Bo to było PeŁO.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a domy dziecka?

  E. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 12

  Masakra co ci nauczyciele wyprawiają. Niech się przyjrzą innym grupom zawodowym, np pracownikom domów dziecka. To są ludzie tak samo albo i bardziej wykształceni niż oni a zarabiają marne...rozwiń całość

  Masakra co ci nauczyciele wyprawiają. Niech się przyjrzą innym grupom zawodowym, np pracownikom domów dziecka. To są ludzie tak samo albo i bardziej wykształceni niż oni a zarabiają marne pieniądze pracując na zmiany, święta, wakacje, po minimum 40 godzin tygodniowo i z wielkimi obciążeniami emocjonalnymi. Wyobraża sobie ktoś, żeby nagle wszyscy wychowawcy w placówkach przestali przychodzić do pracy???
  W tyłkach im się poprzewracało.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zgadzam się

  Iwona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Niech pracują tak jak inni, 8-16, osiem godzin pracy. Niech siedzą w szkole, będą do dyspozycji uczniów i rodziców, niech tworzą wtedy kartkówki itd. A czas poświęcony na wywiadówki czy wycieczki...rozwiń całość

  Niech pracują tak jak inni, 8-16, osiem godzin pracy. Niech siedzą w szkole, będą do dyspozycji uczniów i rodziców, niech tworzą wtedy kartkówki itd. A czas poświęcony na wywiadówki czy wycieczki niech sobie redukują w kolejnych dniach (będąc w pracy krócej). Zresztą ferie i wakacje dużo im godzin redukuje. Powinni mieć grafik i siedzieć w miejscu pracy. A swoją drogą namnożyło się tych wycieczek ostatnio. Kiedyś była jedna w roku, teraz dzieci (nauczyciele!) często sobie jeżdżą do kina, bardzo rzadko teatru. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  toż to pomór jakiś

  konrad (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  W światowych opracowaniach naukowych nie notowano wirusa którego wektorem rozprzestrzeniania była by przynależność do danej profesji.
  Jak taką epidemie zwalczać jak nie ma ogniska i nie można...rozwiń całość

  W światowych opracowaniach naukowych nie notowano wirusa którego wektorem rozprzestrzeniania była by przynależność do danej profesji.
  Jak taką epidemie zwalczać jak nie ma ogniska i nie można wyznaczyć okręgu zapowietrzonego.
  Zjadliwość wirusa staje się coraz większa i trzeba podjąć radykalne działania bo jak dopadnie jeszcze parę grup zawodowych to czarno to widzę
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spuścizna po 8 latach rządów PO

  Mama (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 16

  Upadek moralny lekarzy i nauczycieli. Czego wymagać od uczniów.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skaut

  Upadek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Upadek moralny to jest, ale rodziców, którzy uważają że nauczyciel ma tyle samo zarabiać ( 2000zł ) co sprzątaczka w szkole ( 2000 zł) . To może niech uczą waszych dzieci w szkole i przygotowują do...rozwiń całość

  Upadek moralny to jest, ale rodziców, którzy uważają że nauczyciel ma tyle samo zarabiać ( 2000zł ) co sprzątaczka w szkole ( 2000 zł) . To może niech uczą waszych dzieci w szkole i przygotowują do egzaminów... sprzątaczki. Przecież i tak w końcu każda z waszych pociech, rodzice, będzie pracowała jako hydraulik we Francji, lub Niemczech. Po co kończyć szkołę. Można przecież być kierowcą autobusu, który zarabia 4500 zł, wystarczy wykształcenie podstawowe i nawet można być karanym. Polecam dobry zawód dla waszych synów i córek. No ale, aby ten "szlachetny" zawód kierowcy autobusu zdobyć, trzeba mieć to wykształcenie podstawowe... Mamusia z Tatusiem nauczą wszystkiego, a i Świadectwo ukończenia Szkoły Podstawowej też "załatwią". ... Droga Mamo - Gpściu. Moje wykształcenie i moja wiedza też kosztuje i ma swoją cenę, jak każdy towar. Nie mam wykształcenia podstawowego, ale Studia Doktorskie i uczę dzieci jak być mądrym aby godnie w życiu żyć. Moja wiedza nie jest dawana za karę dzieciom, tylko za pieniądze, mają być godne pieniądze. A jak na razie zarobki dla takiej " kasty " jak nauczyciele są poniżające i uwłaczające wręcz godności ludzkiej. Proszę na przyszłość się zastanowić co Pani napisze, zanim Pani zechce kogoś bezpodstawnie obrazić. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Degeneracja państwa w ruinie dotarła do szkół.

  Milicja Obywatelska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

  Nikt nie wierzy w prawdziwość choroby. Lewizna w biały dzień z poparciem uśmiechniętego wiceprezydenta z platformy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  D

  S (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 13

  1000 zl podwyzki uwazam ze mocno za dużo chcą!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  1000 ale kopów w D... na rozpęd

  Rikoooo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 14

  ... i do roboty a jak nie to chętni z ukrainy przyjadą

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo