Strajk nauczycieli 2019: ZNP zapowiada zaostrzenie protestów. Kiedy? Zagrożone są egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów

  • Polska

Jo

Nowe obietnice wyborcze i programy socjalne zapowiedziane w sobotę przez Prawo i Sprawiedliwość rozzłościły Związek Nauczycielstwa Polskiego, który od kilku miesięcy domaga się podwyżek dla nauczycieli. Związkowcy zapowiadają zaostrzenie strajku.
 fot. Marek Szawdyn/ Polska Press

- Tylko zdecydowany strajk w czasie egzaminów może spowodować, że rząd zacznie z nami rozmawiać i traktować poważnie edukację - stwierdził w rozmowie z RMF FM Sławomir Broniarz, szef ZNP. Jak podkreśla, przez kilkanaście miesięcy związkowi nauczyciele słyszeli, że w budżecie nie ma pieniędzy na podniesienie ich pensji oraz pracowników oświaty. Ostateczny termin strajku ma zostać podany za kilka dni - może on odbyć się w czasie egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów (kwiecień 2019).

Tymczasem w sobotę Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało kilka projektów, które pochłonął miliardy złotych z budżetu państwa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jarosław Kaczyński zapowiedział 500 plus od pierwszego dziecka, "trzynastki dla emerytów" i brak PIT-u dla młodych

Przypomnijmy: Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała 8 lutego rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z nim płace zasadnicze nauczycieli wzrosną od 1 stycznia 2019 roku, zależnie od stopnia awansu zawodowego, od 121 do 166 złotych brutto.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

27.02.2019, 10:12

1750 zł. Tyle zarabia nauczyciel przez 2lata gdy zaczyna prace po 2 latach podnoszą mu o 100zł. 1850 zarabia przez kolejne 3 lata.... Policja w Polsce zarabia wiecej więc Polska to państwo policyjne.

26.02.2019, 13:51

W dniu 26.02.2019 o 11:34, jurand napisał: Wierzysz w to co piszesz?... przeciez to sa "protesty " polityczne i kazdy kto Gownianej nie czyta o tym wie ty inteligencie od 7 bolesci....wiadomo wybory sie zblizaja wiec trzeba znow dorznac parti rzadzacej(PiS) ...slyszales zapewne ze ta CIOTA od niepelnosprawnyc, z tym niemieckim nazwiskiem , planuje "protesty" ,oczywiscie apolityczne, niepelnosprawnych....czlowieku otworz oczy albo zmien  nosnika informacij..ta nienawisc do wszyskiego co PiS robi jest przerazajaca....zeby bylo jak bylo...
Są dwa wyjścia - tylko dwa, żadnych pośrednich. Albo program wyborczy przyjmiemy jako zobowiązanie partii, które zostanie zrealizowane po przyjęciu władzy albo traktujemy wszystko jako bajki dla dzieci specjalnej troski. Czyli - nie słuchamy, puszczamy mimo ucha a po wyborach nie mamy do siebie nawzajem pretensji. Oni sobie gadają a my udajemy, że słuchamy i swoje wiemy. Tyle w kwestii relacji programów partii i społeczeństwa.
Może przestaniesz się napinać i zastąpisz inwektywy argumentami? Czy zwrot "ta CIOTA od niepelnosprawnyc, z tym niemieckim nazwiskiem" to jest przykład obowiązującej obecnie kultury politycznej, przyjętej po zamordowaniu Adamowicza? Może odniesiesz się do problemu zamiast obrażać ludzi? Chyba, że nic innego nie umiesz. A problemem jest rzesza blisko 300 tys DOROSŁYCH ludzi, którzy zostali bez pomocy. A ilość ta rośnie, bo wchodzą w dorosłość następne roczniki ludzi, którym kazano "żyć". I na tym kończy się troska Państwa o nich. Politycy, działacze społeczni (zwł ruchy pro life), Kościół - wszyscy mają buźki pełne frazesów o wrażliwości społecznej, o empatii, o trosce i potrzebach, o godności życia i jego nienaruszalności - a co jest? Jaki los czeka te kaleki, niezdolne do życia bez pomocy, gdy ich rodzice nie będą mieć sił albo poumierają?
Widzisz - nie jest najważniejsze to , co PiS robi. O wiele istotniejsze jest, czego nie robi. Nie robi, choć obiecało. Nie robi, choć jest to obowiązkiem, cywilizacyjną powinnością władzy. Władzy, która sobie wyliczyła, ilu jest przeciwników, których można olać. Pod warunkiem, że do urn pójdą ci, którzy działalnością PiS są zachwyceni ale do wyborów nie zwykle nie chodzą. To ponad 3 mln osób, skromnie licząc. Niech do wyborów pójdzie chociaż połowa to i tak będzie 3X więcej niż belfrów i kaleki razem.
PiS idąc po władzę dużo obiecywało, co jest normalne. Zawsze jedni politycy składają zobowiązania a inni przygotowują się, jak po latach wytłumaczyć ludziom, dlaczego nie udało się wykonać.
Miały być tanie mieszkania - ponoć było wszystko: grunty, wykonawcy, linie finansowania - tylko budować i wynajmować potrzebującym tanie mieszkania. No to gdzie są te setki tysięcy mieszkań? Do tych, co już są - jakoś kolejek nie ma. Bo te mieszkania wcale nie są takie tanie. w dodatku często ich status prawny jest nieunormowany. Miał być zapewniony ich wykup - co z tym? Jakie procedury, jakie ceny?
A co z opieką zdrowotną? Na ryj padają powiatowe szpitale. Poszukaj sobie, jaka jest średnia wieku pielęgniarek - może ci co zaskoczy. A co z rehabilitacją. Co z opieką geriatryczną?! Gdzie obiecane domy opieki i pomocy?!
PiS zastało państwo w określonym stanie. Ostentacyjnie zrobiono audyt. Wiedziano, jaki jest stan państwa, co jest źle i dlaczego. Chyba wiedzieli, za co się biorą, co można zrealizować, w jakim zakresie i terminie. W dodatku PiS otrzymało po poprzednikach zobowiązania, które musi realizować - długoterminowe inwestycje, z udziałem funduszy UE.
Ostatnio PiS znalazło sobie nowy obszar obietnic - drogi i połączenia lokalne. Fakt - ponad 60% sołectw w Polsce nie ma połączeń z gminami. A tam są nie tylko urzędy ale lekarze, rehabilitanci, szkoły, praca, kultura i wypoczynek. Kilka mln ludzi jest tego pozbawionych i to obciąża bezpośrednio PSL. Ale PSLu nie ma u władzy od trzech lat a autobusów jak nie było tak nie ma. Można znów coś obiecać.

26.02.2019, 12:34

W dniu 25.02.2019 o 19:26, zdziwiony napisał: Simonku. Jak zwykle - udajesz, że nic nie rozumiesz. Otóż przypomnę, że nauczycielom coś obiecano. Następnie poinformowano, że nie dostaną tyle, co obiecano, bo - nie ma kasy! W dodatku - tak wyszło, że podwyżki okazały się obniżkami - nauczycieli po "podwyżkach" mają mniej, niż przed.W ub roku w gmachu Sejmu strajkowali dorośli niepełnosprawni - to ci, co śmierdzieli "pani" (???) poseł Pawłowicz - też im coś obiecano. I znów okazało się, że nie ma pieniędzy. Dla jednych nie ma, ale dla innych są. Ale nie bezwarunkowo. Kiedy dziecko skończy 18 lat, jest dorosły i pomoc się skończy. Chociaż tak po prawdzie to dopiero teraz zaczyna być potrzebna - matura, studia. Ale nie chodzi o realia, chodzi o propagandę.Tabelę płac nauczycieli znajdziesz sobie bez trudu. W dodatku droga awansu nauczycielskiego trochę się różni od awansu zawodowego rzemieślnika.P.S. Jak długo trzeba tłumaczyć, aby dotarło wreszcie do tępych łbów, że po to zmieniono władzę, aby nie było tego, co było za ich poprzedników. Wychodzi, że zmiana owszem - jest ale na gorsze.
Wierzysz w to co piszesz?... przeciez to sa "protesty " polityczne i kazdy kto Gownianej nie czyta o tym wie ty inteligencie od 7 bolesci....wiadomo wybory sie zblizaja wiec trzeba znow dorznac parti rzadzacej(PiS) ...slyszales zapewne ze ta CIOTA od niepelnosprawnyc, z tym niemieckim nazwiskiem , planuje "protesty" ,oczywiscie apolityczne, niepelnosprawnych....czlowieku otworz oczy albo zmien  nosnika informacij..ta nienawisc do wszyskiego co PiS robi jest przerazajaca....zeby bylo jak bylo...

26.02.2019, 10:16

Pedałuję tylko z robertem

26.02.2019, 10:14

A wasz koniec bliski

26.02.2019, 10:13

PO to dno

25.02.2019, 20:26

W dniu 25.02.2019 o 15:42, SimoN napisał: Rozumiem że za PO-PSL Nauczyciele zarabiali godnie i nagle przyszedł PIS i ...coś zabrał pomimo że daje ??
Simonku. Jak zwykle - udajesz, że nic nie rozumiesz. Otóż przypomnę, że nauczycielom coś obiecano. Następnie poinformowano, że nie dostaną tyle, co obiecano, bo - nie ma kasy! W dodatku - tak wyszło, że podwyżki okazały się obniżkami - nauczycieli po "podwyżkach" mają mniej, niż przed.
W ub roku w gmachu Sejmu strajkowali dorośli niepełnosprawni - to ci, co śmierdzieli "pani" (???) poseł Pawłowicz - też im coś obiecano. I znów okazało się, że nie ma pieniędzy. Dla jednych nie ma, ale dla innych są. Ale nie bezwarunkowo. Kiedy dziecko skończy 18 lat, jest dorosły i pomoc się skończy. Chociaż tak po prawdzie to dopiero teraz zaczyna być potrzebna - matura, studia. Ale nie chodzi o realia, chodzi o propagandę.
Tabelę płac nauczycieli znajdziesz sobie bez trudu. W dodatku droga awansu nauczycielskiego trochę się różni od awansu zawodowego rzemieślnika.
P.S. Jak długo trzeba tłumaczyć, aby dotarło wreszcie do tępych łbów, że po to zmieniono władzę, aby nie było tego, co było za ich poprzedników. Wychodzi, że zmiana owszem - jest ale na gorsze.

25.02.2019, 18:51

Chcą się dogadać ponad głową ZNP? "Solidarność" negocjuje w siedzibie PiS z Kaczyńskim, Morawieckim i Zalewską

25.02.2019, 18:04

zdelegalizować ZNP

25.02.2019, 17:55

POMÓŻCIE UBOLE

25.02.2019, 17:54

BOLEK BO CI MARCINKIWICZ NIE POMOŻE

25.02.2019, 17:37

30 tys. ofiar deformy edukacji. Już prawie 9 tysięcy nauczycieli traci pracę, a 22 tys. część etatu.

25.02.2019, 17:25

Dariusz S. zamordował swoją żonę, po czym wyskoczył z okna. Były kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych przebywa obecnie w szpitalu. Polityk i pracownik "Energii" w chwili popełnienia mordu miał znajdować się pod wpływem alkoholu.

25.02.2019, 17:15

Polska wolna od pis

25.02.2019, 17:14

Czas na emeryturę ani podburzać ludzi pracujących , wystarczy już doić ze składek nauczycieli. Te składki powinny być przeznaczone na dodatkowe lekcje wyrównawcze dla dzieci i młodzieży.

25.02.2019, 16:42

Rozumiem że za PO-PSL Nauczyciele zarabiali godnie i nagle przyszedł PIS i ...coś zabrał pomimo że daje ??
Może Pan Broniarz to wytłumaczy ; wytłumaczy też dlaczego protest dotyczył , dotyczy i ma dotyczyć tylko samorządowej oświaty a nie również placówek prywatnych. Dlaczego ZNP nie stoi w obronie tych kadr ?! Bo fajnie się je prywatyzowało za zgodą ZNP ?! I może w końcu sprawiedliwie ZNP poda zarobki Nauczycieli w formie tabelki z procentową wysługą lat. Bo u mnie piekarz w pierwszym roku zarabia po ukończeniu szkoły 35 % mniej od fachowca z 5-10 letnim stażem a do Mistrza jeszcze musi się wiele lat uczyć ; aby tak zarabiać !!
To tylko za Komuny a zwłaszcza w LWP funkcjonowało powiedzenie że " h...o* , ale Wszyscy mają być jednakowo" !
 
P.S.
Nie znam biednego Nauczyciela - NAUCZYCIELA a nie mgr. po studiach nauczycielskich. Jeżeli ktokolwiek uważa że Nauczyciel jest lepszy kiedy zarabia np.5 000 od tego który zarabia 3 000 to tylko pogratulować . Liczy się wiedza i zaangażowanie w pracę a nie wpływ na konto...Panie Broniarz !!!!

25.02.2019, 16:12

to fikcja - im chodzi tylko o EURO-mandaty
będą robić to samo co ich koledzy z PO - czyli NIC
bo co zrobiła JULIA PITERA dla Polski - NIC
co zrobił Tadeusz Zwiefka - NIC
co zrobiła Róża Thun Von Jungingen - NIC I JESZCZE PLUŁA

25.02.2019, 16:07

mamy w planie VAT 26%
musimy odebrać ludziom to co dał PiS
koniecznie trzeba przywrócić wiek emerytalny na 67 a nawet 68 lat

25.02.2019, 16:04

PO musi spłacić długi dla Niemców z CDU
dlatego łączymy się z SLD, PSL i kim się da
Losy Polaków nas nie obchodzą
Służymy liberałom i koropracjom zachodnim

25.02.2019, 14:59

pis odpowie za deformę edukacji

25.02.2019, 14:35

Oprócz sportu do Ratusza należy oświata. To dlaczego Ratusz nie chce POmagać nauczycielom. Wystawia Ich na Rząd. A to przecież Ratusz obsadza stanowiska w szkołach i tam rządzi ludzie Ratusza. Chyba marnie rządzą bo nauczyciele narzekają. Ratusz do roboty z oświatą i to w mig, żeby póżniej nie oddawać rodzicom kwot zabranych z Ich podatku dochodowego na oświatę. Jak zaczną strajkować i dzieci będą w domach zamiast w szkole to UE każe rodzicom oddać to co zapłacili z góry za naukę dzieci. Nauczyciele narzekają a nasi Ratusz lula. Kiedy skończy się sen nasiego Ratusza. W grudniu PO POłudniu czy wcześniej.

25.02.2019, 14:11

PO dogadało się z SLD i PSL
POLICZYLI GŁOSY
CHCĄ SPRZEDAĆ POLSKĘ NIEMCOM