Strajk nauczycieli 2019 zawieszony od soboty 27.04.2019. Nauczyciele wracają do pracy. Będzie kontynuowany we wrześniu? ZNP zawiesza strajk

Pola Lewicka
13.04.2019 Długi Targ, fontanna Neptuna. Wiec poparcia dla nauczycieli. Akcja "Gdańsk tańczy poloneza dla edukacji" Karolina Misztal
Strajk nauczycieli 2019 zawieszony! ZNP poinformowała o zawieszeniu strajku. Do dziś nie było pewności czy odbędą się bez problemu egzaminy maturalne. Rząd na szybko przyjął nowelizację prawa oświatowego, która pozwoliła na klasyfikację uczniów. Problem mógł się jednak pojawić przy organizacji matur ustnych. Podczas nich niezbędni są nauczyciele egzaminatorzy. W czwartek, 25.04.2019 przewodniczący ZNP poinformował, że strajk nauczycieli zostaje zawieszony od soboty, 27 kwietnia.

Strajk nauczycieli zawieszony od soboty, 27 kwietni - ogłosił Sławomir Broniarz. Koniec strajku nauczycieli?

Nauczyciele wracają do pracy. Zajęcia szkolne będą odbywały się od 29 kwietnia. - Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku. Panie premierze Mateuszu Morawiecki, dajemy panu czas do września, czekamy na konkretne rozwiązania - poinformował szef ZNP. Strajk nauczycieli będzie trwał do piątku. Jednocześnie projekt nowelizacji ustawy o egzaminach maturalnych nie będzie wycofywany.

Strajk nauczycieli zawieszony. ZNP zawiesza strajk od soboty, 27.04.2019

Przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz poinformował w czwartek, 25.04, że strajk nauczycieli zostaje zawieszony. Będzie on kontynuowany we wrześniu.

Do kiedy potrwa strajk nauczycieli? Premier: mamy "plan awaryjny" dotyczacy klasyfikacji uczniów

W środę, 24.04.2019 roku premier Mateusz Morawiecki poinformuje o działaniach, jakie rząd podejmie ws. klasyfikacji maturzystów. Jak mówią przedstawiciele rządu, "plan awaryjny” odpowiada na niebezpieczeństwo nieklasyfikowania uczniów.

Strajk nauczycieli 2019. Do kiedy potrwa? Matury nadal zagrożone? Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy: Apelujemy do dyrektorów szkół o niezwłoczne zwołanie rad pedagogicznych

Powstały kilka dni temu Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy poinformował we wtorek, że podjął decyzję dotyczącą wystawiania ocen końcowych uczniom. - Po raz kolejny rząd polski nie zdał egzaminu. Zdaliśmy go my, nauczyciele, podejmując decyzję o tym, że klasyfikujemy uczniów - oznajmili przedstawiciele związku po zakończeniu obrad w warszawskim Centrum „Dialog”.

23 kwietnia 2019 wieczorem zbierze się zarząd ZNP, który ma zdecydować o dalszych losach strajku. Sławomir Broniarz poinformował o dwóch scenariuszach: dalszym strajku lub zawieszeniu go do 2 września.

Ile potrwa strajk nauczycieli? Jak długo będzie strajk?

Strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia 2019. W szkołach, które biorą udział w strajku, nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Nie ma też przesłanek by sądzić, że strajk szybko zostanie zakończony. W rozmowie z Rzeczpospolitą Sławomir Broniarz przyznał, że strajk teraz mógłby zostać zawieszony i powrócić od września, po wakacjach.

We wtorek, 23 kwietnia pod siedzibą MEN odbywa się pikieta.

Bieżące informacje: STRAJK NAUCZYCIELI NA ŻYWO. Jak długo potrwa strajk, czy zostanie zawieszony? Strajk - dzień po dniu>>

W czwartek, 18 kwietnia głos w sprawie protestujących nauczycieli zabrał były prezydent, Lech Wałęsa.

- Dwa razy, w taki sam sposób chciano pokonać nasz strajk w 1980 r. Ja stojąc na tej bramie usłyszałem, że w momencie, gdy tu się zebrały rodziny po wypłaty od stoczniowców, ogłoszono: płacimy tylko niestrajkującym. To była prowokacja, podobnie jak teraz prowokacja, aby nas pokłócić, podzielić, aby nas żony i matki wyciągnęły ze strajku. Ja natychmiast, w imieniu komitetu strajkowego, ogłosiłem, że natychmiast płacimy strajkującym podwójnie. Zasugerowałem nauczycielom, że w tych warunkach powinni zrobić to samo. Stańcie na głowie, strajkującym zapłaćcie podwójnie, aby ta władza tak samo ustąpiła jak tamta. Za ten czyn, gdzie złamałem wszelkie prawa, do dziś nikt mnie nie ściga i nie sądzi, bo dałem w twarz tamtej władzy. I tej władzy nauczyciele powinni zrobić to samo - stwierdził Lech Wałęsa.

Przeczytaj więcej na ten temat: Strajk nauczycieli 2019. Lech Wałęsa i Jarosław Wałęsa zabrali głos w sprawie strajku

Jak długo potrwa strajk? Strajk nauczycieli zawieszony?

Pojawiają się przesłanki ze strony rządu, że wraz ze wzrostem wynagrodzeń wzrośnie również pensum, czyli liczba przepracowanych godzin w tygodniu. Obecnie nauczyciele zgodnie z obowiązującymi przepisami pracują 18 godzin tygodniowo.

Protest może powrócić po wakacjach. Sławomir Broniarz: Wygramy teraz, albo we wrześniu

Do kiedy nauczyciele strajkują? Strajk nauczycieli przedłużony

W wielu miastach odbywają się manifestacje z poparciem dla strajkujących. Negocjacje z rządem przebiegają w nerwowej atmosferze z uwagi na zbliżający się termin egzaminów maturalnych. W niektórych szkołach nie utworzono rad klasyfikacyjnych, co oznacza, że uczniowie nie będą mieli wystawionych ocen i tym samym mogą nie podejść do matury w tym roku. 26 kwietnia odbędzie się Okrągły Stół na Stadionie Narodowym w Warszawie. Spotkać się mają różne strony w dyskusji, czyli nauczyciele, uczniowie, przedstawiciele rządu, eksperci i związkowcy.

Mimo trwającego strajku udało się przeprowadzić praktycznie bez problemów egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty. Pod znakiem zapytania pozostają matury. Co z maturami i radami klasyfikacyjnymi?

Matury zagrożone? Czy egzaminy maturalne się odbędą podczas strajku?

W Gdańsku w kilkunastu szkołach mogą się nie odbyć rady klasyfikacyjne. List otwarty nauczycieli z I LO w Gdańsku

Strajk nauczycieli 2019. Czy rok szkolny będzie przedłużony? Odpowiedź MEN

Wiele osób zastanawia się czy rok szkolny zostanie wydłużony ze względu na trwający strajk i tym samym brak zajęć dydaktycznych. Wiceminister edukacji Maciej Kopeć poinformował, że data zakończenia roku szkolnego nie ulega zmianie. Zakończenie zajęć godnie z kalendarzem roku szkolnego 2018/2019 zamieszczonym na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej nastąpi 21 czerwca 2019 r., zatem wakacje będą w terminie 22 czerwca - 31 sierpnia 2019 r.

Dlaczego nauczyciele strajkują?

Na protest pracowników oświaty składa się wiele przyczyn, ale jedną z głównych są finanse. Nauczyciele walczą o 1000 zł podwyżki. Protestują również przeciwko zmianom w oświacie, które ich zdaniem przyczyniły się do chaosu w szkole.

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ja pracuję 40 godzin tygodniowo a nawet więcej. Czy to normalne? Pewnie punk widzenia jest zależny od punku SIEDZENIA.

Dodaj ogłoszenie