Strajk nauczycieli 2019. Spytaliśmy Czytelników, co sądzą o proteście nauczycieli i czy go popierają

  • Dziennik Bałtycki

Pola Lewicka

Strajk nauczycieli 2019. Napięcia na linii nauczyciele kontra Ministerstwo Edukacji pojawiają już od kilku miesięcy. Nauczyciele domagają się podwyżek - minimum 650 zł - i nie zamierzają łatwo się poddać. Pracownicy oświaty pod koniec 2018 roku masowo brali L-4, wskutek czego wiele szkół w całej Polsce musiało łączyć albo nawet odwoływać zajęcia.
Protest przed Ministerstwem Edukacji, 21.04.2018
 Łukasz Kowalski

Wiosna to intensywny okres w edukacji - odbywają się wówczas ważne dla uczniów egzaminy. Zaczynając od ważnego egzaminu ósmoklasistów aż po matury, które są decydującym sprawdzianem wiedzy dla przyszłych studentów.

Wydaje się, że minister edukacji traktuje groźbę strajku nauczycieli jako żart

Są rodzice, którzy popierają strajk nauczycieli, ale są też przeciwnicy tych protestów.
- Oczywiście, że popieram. Wszystkie zawody "użyteczności publicznej" powinny zarabiać tak, żeby najlepsi chcieli w nich pracować - mówi Kamila. Wtóruje jej Odylon - Polacy za mało strajkują, za mało protestują, za mało wymagają od swojego rządu, swojego samorządu i swoich szefów. Trzeba walczyć o swoje i walczyć o wspólne.

Strajk nauczycieli 2019 - dlaczego pracownicy oświaty protestują?

Po drugiej stronie barykady stoją jednak ci, którzy mają sporo nauczycielom do zarzucenia. Rodzice uważają, że muszą wkładać mnóstwo pracy w odrabianie lekcji i naukę - dzieci są obciążone obowiązkami, którymi nauczyciele powinni zająć się w szkole. Nie chcą też ich popierać z uwagi na fakt, że protestują, gdy zauważyli, że policjanci dostali podwyżki. Jednak gdy ministerstwo likwidowało gimnazja, posyłało 6-latki do szkoły czy wprowadzało zmiany w podręcznikach, nie protestowali.
Dopiero finanse sprawiły, że się zbuntowali. Rodzice mają żal, że nie dostali wsparcia, gdy protestowali przeciwko "deformie" edukacji.

Nauczyciele chcieliby wzrostu wynagrodzeń o 1000 zł - ich zdaniem wykonują zawód istotny społecznie, związany z dużą odpowiedzialnością, ale słabo wynagradzany. Oprócz zajęć lekcyjnych obciążeni są wycieczkami, sprawdzaniem klasówek i problemami wychowawczymi.

Rodzice jednak zauważają, że nie jest to wyjątkowa sytuacja, bo prócz obowiązkowych 18 godzin pracy w tygodniu nauczyciele udzielają korepetycji albo mają dodatkowe zajęcia. Pani Agnieszka zauważa: - Niektórym starym prykom, to nawet bym złotówki nie dała podwyżki. Siedzą w tej szkole, uczą te dzieci jakby robili to wszystko za jakąś karę...

- Tak jak większość firm działa w naszym kraju, wprowadzić nauczycielom stawkę godzinową - ile przepracuje tyle zarobi - proponuje Łukasz. Podobnego zdania jest Andrzej: - Nie popieram. Każdy jak podpisuje umowę o prace zgadza się na zarobki. Trzeba było coś porządnego w życiu robić i porządnie zarabiać. Każdy jest kowalem swojego losu..

W sektorze prywatnym zarobki są kilkukrotnie większe i zdaniem wielu rodziców, jeśli nauczycielom nie podobają się wynagrodzenia, powinni zmienić branżę. Paweł ma z kolei pomysł na to, skąd pieniądze na podwyżki wziąć: - Wystarczy, że [państwo - dop.red.] przestanie rozdawać tym, którzy jedyne co potrafią to wyciągać ręce po cudze. Ponad 20 mld wydawane na 500+ z pewnością wystarczyłoby na podwyżki dla nauczycieli. Bogatsza część społeczeństwa jest bogatsza dlatego, że ciężko na to pracuje, zamiast patrzyć jak zabrać innym.

Ministerstwo zdaje się nie brać na poważnie gróźb nauczycieli, którzy grożą, że może ich zabraknąć w szkołach podczas egzaminów. Zdaniem resortu nie będą wtedy niezbędni i testy przebiegną bez przeszkód. Im bliżej egzaminów, tym ostrzejsze wydają się postulaty nauczycieli. W którym momencie ministerstwo zgodzi się na ich warunki? To wszystko okaże się w ciągu najbliższych tygodni.

"Solidarność" domaga się podwyżki dla nauczycieli i grozi strajkiem: Jesteśmy gotowi do każdej formy protestu. Może się odbyć 15 kwietnia

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

22.03.2019, 18:53

Uważam że nauczyciele powinni zrezygnować z karty nauczyciela i pracować 8 godzin tak jak reszta społeczeństwa i wtedy proszę bardzo niech zarabiają więcej np tak jak pracownicy w urzędzie gminy. W tym czasie niech przeznacza 4 godz. na nauczanie dzieci a reszta na samokształcenia, sprawdzanie sprawdzianów, opiekę na wycieczkach, dyżury w świetlicy,prowadzenie zajęć dodatkowych, rady pedagogiczne, zebrania rodziców itd. wtedy nie będą płakać że poświęcają swój prywatny czas.

14.03.2019, 17:16

Ile godzin w szkole spędzają dzieci np. w 5 klasie? Ponad to zajęcia dodatkowe, konkursy i nauka wielu przedmiotów, w-f, zajęcia dodatkowe, języki!
Czy to jest 18 godzin tygodniowo czy może więcej . PAŃSTWO NAUCZYCIELSTWO

09.03.2019, 13:02

Zarobki nauczycieli to: płaca zasadnicza wysługa motywacyjny nagroda na dzień nauczyciela co roku 13 pensja dodatek wiejski w wysokości 10% zasadniczego pobiera go 1/3 nauczycieli wychowawstwo ok 150 zł na miesiąc. I jeszcze mało przywileje z karty. Która grupa zawodowa tak ma??

09.03.2019, 10:37

Dlaczego młodzi nauczyciele nie mogą dostać zatrudnienia w szkole? Wszystkie etaty obsadzone przez starych wyjadaczy z ZNP. To prawda, że nauczyciele zarabiają za mało - ale do zreformowania jest cały system. Także podstawa programowa. Do dnia dzisiejszego j, angielski, którego znajomość jest konieczna jak umiejętność czytania i pisania, nie jest obligatoryjnie pierwszym językiem obcym nauczanym od 1 klasy szkoły podstawowej. Z jakimi umiejętnościami opuszczają młodzi ludzie szkołę. Poziom niewiedzy szokują kadrę akademicką na wyższych uczelniach. Jakoś brakuje tego głosu w obecnie toczonej dyskusji. Nauczyciele powinni więcej zarabiać więcej, ale muszą być dodatkowe godz. pracy w formie dodatkowych zajęć, korepetycji i przygotowania do matury.(Nie każdego rodzica stać na korepetycje) Wreszcie zajęcia dla uzdolnionych uczniów. Konieczne są dyżury w czasie wakacji w celu zapewnienia opieki dzieciom pracujących rodziców. W calej Europie Zach. nauczyciele pracują więcej. Konieczna jest likwidacja archaicznej karty nauczyciela i reforma systemu szkolnictwa. Nauczyciele, to tylko jedna z bardzo wielu grup zawodowych w Polsce zarabiająca za mało, ale nie od wczoraj. Gdzie byli przez 8 lat rządów PO i PSL? Płace stały w miejsce, bezrobocie rosło, dochody całego społeczeństwa na b. niskim poziomie, bieda i niedożywienie dzieci. Rodzice zmuszeni brać chwilówki na wyprawkę dla dziecka do szkoły. Te problemy uczniów i ich rodziców nie obchodziły nikogo. Jakie warunki rozwoju i edukacji miały dzieci przez te 8 lat? Kogo to obchodziło?

28.02.2019, 20:09

Zapomniałeś o dodatku wiejskim to 10% zasadniczego a dostaje go 1/3 nauczycieli i za wychowawstwo ok 150 - 200 zł.

26.02.2019, 09:22

Nie bądź taki mądry. Pomyśl ile lat i pieniędzy poświęcił na naukę nauczyciel a ile pracownik, który obecnie pracuje na budowie (oczywiście są wyjątki). Porównaj jeszcze kompetencje pracowników w tych dwóch zawodach. Czy już rozumiesz??????????????

21.02.2019, 18:24

podaj ilość godzin pracy w miesiącu ????? ja chciałbym tyle zarabiać , a jeśli się nie podoba to zalecam zmianę miejsca pracy np na budowę

21.02.2019, 10:05

Maksymalne możliwe wynagrodzenie nauczyciela - magistra z przygotowaniem pedagogicznym wynikające z Karty Nauczyciela (zasadnicze + trzynastka + stażowy), bez składników uznaniowych:

1. rok pracy, wiek 25 lat: 1897 zł netto
2. rok pracy, wiek 26 lat: 1897 zł netto
3. rok pracy, wiek 27 lat: 1949 zł netto
4. rok pracy, wiek 28 lat: 1949 zł netto
5. rok pracy, wiek 29 lat: 2027 zł netto
6. rok pracy, wiek 30 lat: 2046 zł netto
7. rok pracy, wiek 31 lat: 2066 zł netto
8. rok pracy, wiek 32 lata: 2085 zł netto
9. rok pracy, wiek 33 lata: 2263 zł netto
10. rok pracy, wiek 34 lata: 2284 zł netto
11. rok pracy, wiek 35 lat: 2305 zł netto
12. rok pracy, wiek 36 lat: 2326 zł netto
13. rok pracy, wiek 37 lat: 2347 zł netto
14. rok pracy, wiek 38 lat: 2368 zł netto
15. rok pracy, wiek 39 lat: 2389 zł netto
16. rok pracy, wiek 40 lat: 2962 zł netto
17. rok pracy, wiek 41 lat: 2988 zł netto
18. rok pracy, wiek 42 lata: 3014 zł netto
19. rok pracy, wiek 43 lata: 3039 zł netto
20. rok pracy, wiek 44 lata: 3065 zł netto
21. i każdy kolejny rok pracy, wiek 45 lat i więcej: 3091 zł netto

Ponadto dwie typowe przerwy w pracy z powodu ciąży, które przekroczą 1,5 roku choćby o 1 dzień, powodują zgodnie z obowiązującymi przepisami wydłużenie ww. okresu do DWUDZIESTU PIĘCIU lat (podpowiem, że morderstwo wychodzi się szybciej).

Mediana wieku nauczycieli to 50 lat. To znaczy, że połowa odejdzie z zawodu w trakcie 10 lat. Kto ich zastąpi za wynagrodzenia takie jak powyżej?

Druga sprawa: KTO wyciągnie z BIEDY dzieci tych, którzy dziś tokują na zasadzie "jak ja zarabiam 15 zeta za godzinę, to nauczyciel nie powinien mieć więcej niż 16?" Tak, są wyjątki, które potwierdzają regułę. Ale większość z Was wszystko, co ma, ma dzięki publicznej oświacie, dzięki której nie robi, jak dziadkowie, zamiast konia czy wołu na polu. Włącznie ze mną. I dlatego ja nie dołączam do tego, co piszą w NIEMIECKIM polskojęzycznym dzienniku.

21.02.2019, 10:04

Maksymalne możliwe wynagrodzenie nauczyciela - magistra z przygotowaniem pedagogicznym wynikające z Karty Nauczyciela (zasadnicze + trzynastka + stażowy), bez składników uznaniowych:

1. rok pracy, wiek 25 lat: 1897 zł netto
2. rok pracy, wiek 26 lat: 1897 zł netto
3. rok pracy, wiek 27 lat: 1949 zł netto
4. rok pracy, wiek 28 lat: 1949 zł netto
5. rok pracy, wiek 29 lat: 2027 zł netto
6. rok pracy, wiek 30 lat: 2046 zł netto
7. rok pracy, wiek 31 lat: 2066 zł netto
8. rok pracy, wiek 32 lata: 2085 zł netto
9. rok pracy, wiek 33 lata: 2263 zł netto
10. rok pracy, wiek 34 lata: 2284 zł netto
11. rok pracy, wiek 35 lat: 2305 zł netto
12. rok pracy, wiek 36 lat: 2326 zł netto
13. rok pracy, wiek 37 lat: 2347 zł netto
14. rok pracy, wiek 38 lat: 2368 zł netto
15. rok pracy, wiek 39 lat: 2389 zł netto
16. rok pracy, wiek 40 lat: 2962 zł netto
17. rok pracy, wiek 41 lat: 2988 zł netto
18. rok pracy, wiek 42 lata: 3014 zł netto
19. rok pracy, wiek 43 lata: 3039 zł netto
20. rok pracy, wiek 44 lata: 3065 zł netto
21. i każdy kolejny rok pracy, wiek 45 lat i więcej: 3091 zł netto

Ponadto dwie typowe przerwy w pracy z powodu ciąży, które przekroczą 1,5 roku choćby o 1 dzień, powodują zgodnie z obowiązującymi przepisami wydłużenie ww. okresu do DWUDZIESTU PIĘCIU lat (podpowiem, że morderstwo wychodzi się szybciej).

Mediana wieku nauczycieli to 50 lat. To znaczy, że połowa odejdzie z zawodu w trakcie 10 lat. Kto ich zastąpi za wynagrodzenia takie jak powyżej?

Druga sprawa: KTO wyciągnie z BIEDY dzieci tych, którzy dziś tokują na zasadzie "jak ja zarabiam 15 zeta za godzinę, to nauczyciel nie powinien mieć więcej niż 16?" Tak, są wyjątki, które potwierdzają regułę. Ale większość z Was wszystko, co ma, ma dzięki publicznej oświacie, dzięki której nie robi, jak dziadkowie, zamiast konia czy wołu na polu. Włącznie ze mną. I dlatego ja nie dołączam do tego, co piszą w NIEMIECKIM polskojęzycznym dzienniku.

21.02.2019, 02:19

nie od samorzadów

20.02.2019, 23:23

A to czasem glownie od samorzadow nie zalezy wysokosc kwoty na pasku nauczyciela ?? Moze raczej pod urzedami miejskimi powinny odbywac sie protesty?

20.02.2019, 21:34

Oto przykład hhh nauczycielki jak się dzieci wychowuje.

20.02.2019, 18:47

Uważm ,że nauczyciel powinien zarabiać i to dużo nawet 10000 zł z prostej przyczyny po pierwsze wysokie zarobki to duży popyt na ten zawód i zostaną najlepsi po drugie to cieżki zawód .Drodzy rodzice nie radzicie sobie z 1 dzieckiem a oczekujecie ze nauczyciel ma wychować za was 30? Ilu z Was zaniedbuje swoje dzieci bo gonicie za kasą licząc że szkoła za was nauczy i wychowa? Nie poświecacie dzieciom czasu, tłumacząc się że nie macie kiedy i usprawiedliwiacie się zrzucając winę na nauczycieli!!! Najpierw zacznijcie wymagać od siebie a potem od innych!!!!!!!!!!!

20.02.2019, 18:43

Cywilizowany świat czeka, stoi otworem. Np. Francja, Niemcy, Norwegia! Żółtą kamizelkę z marketu na pukiel, i heja do wolnego, cywilizowanego świata! Dyplom nostryfikują i takich fochowców pedagogów od tow. Broniarza z 36-letnim stażem w zawodzie przyjmą z otwartymi ramionami! :)

20.02.2019, 18:35

Poprosić Makrelę o azyl to też tak zarabiać jak w Reichu! :)

20.02.2019, 16:35

Już mnie krew zalewa na Zalewska

20.02.2019, 11:25

Polak lubi zaglądać do kieszeni innych, a nie do swojej.
Nauczyciele mają rację, że domagają się podwyżek. Też mają rodziny, które muszą utrzymać, a niejednokrotnie jest tak, że nie mają czasu dla swoich dzieci, tylko zajmują się cudzymi. Rzeczywistość jest taka, że społeczeństwo oczekuje od nauczycieli tego, że będą oni darmowymi opiekunami dzieci i włożą dzieciom "wiedzę łopatą do głowy" zapominając o tym, że wiele zależy od zdolności i możliwości dziecka.
Od lat środowisko nauczycielskie jest nieszanowane przez rodziców i źle opłacane.

20.02.2019, 10:36

Większość volt, które robią nasi "zarządzający państwem" w cywilizowanym świecie skutkowałaby nie tylko protestami społecznymi, ale natychmiastową dymisją "pomysłowych urzędników wysokiego szczebla". A u nas kwitnie republika kolesiów, ręka rękę myje. "Ja zatrudnię twoją Kamilkę, a ty - mojego Antosia"... I tak - byle do kampaniii wyborczej, a której znów "ciemnemu ludowi" obieca sie gruszki na wierzbie. A lud to kupi i zagłosuje...

20.02.2019, 09:36

trzeba było się ośle uczyć !

20.02.2019, 09:18

Jak to kto POpiera? Retoryczne pytanie! Strajk POpiera (jak zwykle kiedy to może zaszkodzić "krwawemu reżimowi pisiorów") cały wachlarz "kościoła protestantów", a to : UB, SB, WSI, tow. Broniarz, wiecznie żywy i jego sitwa z PZPR, PZPO, LSD, ZSL, .nowoczerska, Teraz Razem, potem Potem, Wiochna Biedrońki i milijony zbulwersowanych ciężką dolą i głodowymi pensjami ciał pedagogicznych wychowujących, a raczej edukujących ich milusińskich w pocie czoła! Z przerwami na: wakacje, ferie, Dni Edukacji Narodowej, wolne soboty, niedziele, świątki, piątki kościelne i narodowe , urlopy macierzyńskie, tacierzyńskie i dla poratowania zdrowia nadwyrężonego przez rozwydrzonych podopiecznych... pensum straszliwie wyśrubowane, nocne sprawdzanie kartkówek, klasówek i innych testów! Ufff, po takiej harówie też "wziąłbym" sobie (jak swoje) od strajkującego lekarza należne jak psu buda na strajk L4 i pod czerwonym sztandarem ZNP tow. Lenina, tfuj, na PiS urok, tow. Broniarza hejaaaa, Na Belweder! ;)

20.02.2019, 08:42

oddać trzynastki !! tyle wolnego i jeszcze trzynastki - najlepiej by chcieli pracować 10 godzin z płace jak ci co pracują ciężko bez żadnych dodatkowych dni wolnych i bez trzynastek - a poziom nauczania też do niczego ZA DUŻO ZARABIAJĄ !!

20.02.2019, 08:06

Pora na strajk. A potem ferie wielkanocne, weekend majowy i dwa i pół miesiąca wakacji!