Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk kontrolerów lotu trwa. Co z ruchem na gdańskim lotnisku? Prezes Portu Lotniczego Gdańsk: u nas nie ma zakłóceń

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Przemysław Świderski
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego nadal szukają konsensusu. Sytuacja niepokoi turystów i osoby planujące wylot z gdańskiego lotniska na majowy weekend. Obawiają się oni opóźnień i odwołanych lotów. Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk, uspokaja: strajk nie ma wpływu na funkcjonowanie naszego lotniska.

Konflikt między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a związkami zawodowymi kontrolerów trwa od kilku tygodni. Agencja wręczyła kontrolerom tzw. wypowiedzenia zmieniające, które modyfikują ich tryb pracy i wynagrodzenia. Część warszawskich kontrolerów nie przyjęła nowych warunków i zwolniła się z pracy.

A należy pamiętać, że wykwalifikowanych kontrolerów lotu jest w Polsce niewielu. Ich niedobór ma wpływ na ruch lotniczy. Z 9 na 10 kwietnia warszawskie Lotnisko Chopina poinformowało o anulowaniu części lotów. W czwartek, 21 kwietnia, część lotów z tego lotniska znów została odwołana z powodu braku kontrolerów.

Spór powoduje perturbacje, ale głównie na warszawskim lotnisku. W Gdańsku skutki konfliktu są prawie niezauważalne.

- Strajk w bardzo ograniczonym zakresie wpływa na funkcjonowanie naszego lotniska. Mamy nieliczne opóźnienia. Szacujemy, że od początku strajku jedynie około 2 proc. operacji miało opóźnienia od kilku do maksymalnie 40 minut. To bardzo niewiele. Możemy więc uspokoić pasażerów, na razie ta sytuacja nie wpływa negatywnie na ruch na naszym lotnisku – twierdzi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Protestujący warszawscy kontrolerzy powtarzają jednak, że jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte, to z końcem kwietnia z pracy odejdą kolejne osoby (30 kwietnia wygasną umowy 136 z 208 warszawskich kontrolerów ruchu lotniczego, w marcu już odeszło z pracy 44 kontrolerów - a więc jeśli czarny scenariusz się zrealizuje, to w pracy może pozostać jedynie 28 warszawskich kontrolerów).

- Jeśli ten konflikt się zaogni, to problemy może mieć Warszawa i Modlin. W Gdańsku, przynajmniej według tych informacji, które mamy, masowe odwołania lotów nie wchodzą w grę. Bazujemy na tym, co nam przekazuje PAŻP. Wygląda na to, że kontrolerzy, którzy pracują w regionach, w tym w Gdańsku, mają przedłużone umowy i są w stanie obsługiwać bez zakłóceń wszystkie przyloty i odloty. Oczywiście musimy przyglądać się sytuacji. Głęboko wierzę w to, że obie strony się wreszcie dogadają. Poza tym, wydano rozporządzenie, które ma pomóc opanować sytuację kryzysową, gdyby ten konflikt się jednak rozszerzał – dodaje Tomasz Kloskowski.

Rada Ministrów 25 kwietnia wydała rozporządzenie, które od 1 maja zmniejsza przepustowość lotnisk i określa, które operacje lotnicze będą wykonywane w pierwszej kolejności (chodzi o stołeczne lotnisko im. Fryderyka Chopina, a także port lotniczy Warszawa-Modlin).

Wskazane w rozporządzeniu loty mogą być wykonywane raz dziennie przez tego przewoźnika, który przewiózł na danej trasie najwięcej pasażerów w latach 2019-2021. Wykaz tych przewoźników ogłosił prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Tymczasem przedstawiciele Ryanair poinformowali, że złożyli pisemną skargę do Komisji Europejskiej na polski rząd. Przewoźnik uważa, że został niesprawiedliwie potraktowany przy podziale obsługi lotów na 32 wskazanych w rozporządzeniu kierunkach. Z kolei Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej wylicza, że od 1 maja liczba lotów kontrolowanych z Warszawy może się zmniejszyć z 500 do 170 dziennie.

Gdańsk. Awaryjne lądowanie samolotu. Na pokładzie miał znajd...

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki