Strajk Kobiet. Wojciech Szczurek staje w obronie gdyńskich nauczycieli. „Wyciąganie konsekwencji za udział w protestach jest bezprawne”

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Prezydent Gdyni broni gdyńskich nauczycieli Przemyslaw Swiderski
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz – odpowiedzialny w gdyńskim samorządzie m.in. za edukację – skierowali do gdyńskich szkół list, w którym zapewniają o wsparciu miasta w obliczu wzywania niektórych gdyńskich nauczycieli przed komisję dyscyplinarną Kuratorium Oświaty. To odpowiedź na komentarz Ministerstwa Edukacji Narodowej zapowiadający konsekwencje dla pedagogów biorących udział w protestach lub namawiających do tego swoich uczniów.

Strajk Kobiet. Kuratorium wzywa nauczycieli

Przypomnijmy, że pierwsze przypadki, kiedy przed komisję dyscyplinarną wzywany jest nauczyciel w związku z odbywającymi się obecnie protestami, mają już miejsce. Niedawno przed taką komisję wezwany został nauczyciel historii w IX Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni Arkadiusz Ordyniec.

O czym pisaliśmy tutaj:

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, to jeden ze środków, które będą użyte wobec nauczycieli, gdy pojawi się podejrzenie, że zachęcali oni do strajkowania.

Gdynia: Kolejny dzień protestów przeciwko zaostrzeniu ustawy...

MEN zapowiada konsekwencje po Strajku Kobiet. Stanowisko gdyńskiego samorządu

Gdyński samorząd uważa takie naciski na kadrę pedagogiczną za bezprecedensowe i oferuje w razie potrzeby pomoc prawną.

– Skierowałem dziś do gdyńskich szkół list, w którym wskazuję, że prawo do wyrażania własnych poglądów podlega w naszym kraju ochronie i nie może być kwestionowane ani naruszane – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Za przykład takiego naruszenia uważam wczorajsze doniesienia o szykanach Kuratorium Oświaty wobec jednego z gdyńskich nauczycieli. Udział ani poparcie protestów po wyroku TK nie mogą nikogo narażać na konsekwencje – ani nauczycieli, ani uczniów. W razie potrzeby, Miasto Gdynia zapewni niezbędną pomoc tym, którzy w związku z podobnymi sytuacjami będą jej potrzebować.

List rozesłano do wszystkich gdyńskich szkół i placówek oświatowych. Podpisali się pod nim prezydent Wojciech Szczurek oraz wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.

Strajk Kobiet. List gdyńskich samorządowców do nauczycieli
Szanowni Państwo!

Gdyńska oświata to źródło autentycznej dumy mieszkańców Gdyni. Nasze sukcesy na tym polu zawdzięczamy wyjątkowej kadrze pedagogicznej, ludziom nie tylko wielkiej wiedzy, ale i ogromnego, pozytywnego zaangażowania, z którego od lat czerpie lokalna społeczność.

Pragniemy zapewnić o naszym wielkim szacunku dla nauczycielek i nauczycieli z Gdyni, jak też o wsparciu, którego Gdynia im zawsze udzielała i będzie udzielać. Dotyczy to również obecnej sytuacji bezprecedensowych nacisków, jakim poddawana jest w Polsce społeczność nauczycielska i akademicka w związku z manifestacjami na ulicach całego kraju.

Polska Konstytucja, a także liczne akty prawa międzynarodowego, jak np. Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych czy Konwencja o Prawach Dziecka, gwarantują obywatelom, tak nauczycielom, jak i uczniom, prawo do wyrażania własnych poglądów. Co więcej, do aktów tych odwołuje się także ustawa Prawo oświatowe.

Poszukiwanie danych o tym, kto uczestniczył w protestach oraz próby wyciągania z takiego udziału jakichkolwiek negatywnych konsekwencji uważamy za bezprawne. W razie potrzeby, Urząd Miasta zapewni wsparcie prawnicze potrzebującym go osobom.

Strajk Kobiet i jego hasła! Ironiczne, satyryczne i wulgarne...

Obecna sytuacja, powstała w wyniku nieodpowiedzialnego poruszania najtrudniejszych kwestii światopoglądowych w samym środku szalejącej pandemii, nie może być dodatkowo powodem do szukania winnych w ludziach, którzy w sposób chroniony normami rangi konstytucyjnej wyrazili swoje niezadowolenie. Nie może być też powodem do piętnowania ani odbierania im prawa do zabierania głosu w sprawach ważnych dla wszystkich Polek i Polaków. Odpowiedzialność polityków i organów administracji publicznej polega w tym stanie rzeczy na unikaniu dalszego zaogniania sporu. Dlatego doniesienia o działaniach Pomorskiej Kurator Oświaty wobec jednego z gdyńskich nauczycieli napełniły mnie głębokim smutkiem i niepokojem.

Jednocześnie ponownie zwracamy się do wszystkich uczestników obecnego sporu z prośbą o wyrażenie opinii w sposób określony granicami prawa i w poczuciu wspólnej odpowiedzialności za rozwój sytuacji epidemicznej w naszym kraju.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek
Wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia Bartosz Bartoszewicz

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

Menedżer sportowy - zbawienie czy zło konieczne?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie