Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk kobiet w Gdańsku na uczelniach 28.10.2020. Uniwersytet Gdański ogłosił godziny rektorskie. "Protestujemy bez strachu, ale z rozwagą"

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Strajk kobiet w Gdańsku także na uczelniach. Uniwersytet Gdański ogłosił godziny rektorskie
Strajk kobiet w Gdańsku także na uczelniach. Uniwersytet Gdański ogłosił godziny rektorskie Przemyslaw Swiderski
Studenci Uniwersytetu Gdańskiego, sprzeciwiając się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji zapowiedzieli, że w środę nie zamierzają brać udziału w wykładach, ćwiczeniach czy seminariach. Władze uczelni wprowadziły w tym dniu godziny rektorskie.

- My, studentki i studenci Uniwersytetu Gdańskiego, sprzeciwiamy się orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji z powodu ciężkich wad płodu - napisali organizatorzy protestu, który na kampusie uniwersyteckim wystartował w środę już o godz. 10. - Uważamy, że wolność wyboru jest podstawowym prawem człowieka. Wydana decyzja niewątpliwie godzi w autonomię jednostki.

Wydarzenie utworzone na facebooku zainteresowało 2,1 tys. osób. Kolejne tysiąc zadeklarowało czynny udział. Chociaż pierwotnie uczestnicy planowali tego dnia powstrzymać się od uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez uczelnie w formie internetowej, ta poszła protestującym na rękę.

Najpierw dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Wojciech Zalewski wyznaczył Godziny Dziekańskie na środę od 7 do 21. To oznaczało, że studenci i pracownicy naukowo-dydaktyczni nie będą musieli przychodzić na zajęcia. Potem decyzję o dniu rektorskim podjął również p.o. rektora UG prof. dr hab. Krzysztof Bielawski.

Poniedziałek 26.10.2020 r. jest kolejnym dniem protestów po czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał dopuszczalność aborcji w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu za niezgodną z konstytucją. O godz. 17 tłum manifestujących zebrał się pod Forum Gdańsk. Stamtąd rozpoczął się marsz ulicą Grunwaldzką aż do Katedry Oliwskiej.

Gdańsk: Protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w p...

- Przyświecać Nam będzie dewiza herbowa Gdańska "nec temere, nec timide" - obiecali studenci odpowiedzialni za organizację wydarzenia. - Protestujemy bez strachu, ale z rozwagą. Szanujemy powagę miejsca, którym niewątpliwie jest teren Uniwersytetu Gdańskiego. Prosimy zatem o nieprzynoszenie transparentów zawierających wulgaryzmy oraz nieskandowanie takich haseł.

- Dzisiejszy protest jest ważny - mówi jedna z uczestniczek marszu Julia Orluk. - Jest oznaką sprzeciwu wobec orzeczenia TK i wyrazem solidarności z kobietami które zostały pozbawione mocy decydowania o sobie. Ja sama do 16 roku życia miałam orzeczenie o niepełnosprawności i tylko dzięki poświęceniu mojej mamy, prawie codziennej rehabilitacji, głównie w prywatnych placówkach, mogę dzisiaj normalnie funkcjonować. Na korytarzach szpitali i placówek rehabilitacyjnych spotykałam dzieci, które nie mają tyle szczęścia co ja. Rodzice wiedzą, że ich dzieci nigdy nie będą biegać, bawić się z rówieśnikami, a każdy uśmiech na ich twarzach jest wynikiem lat ciężkiej pracy na którą nie stać wielu osób, ponieważ pomóc państwa jest tak mała. Te kobiety i mężczyźni podjęli decyzję, że chcą wychowywać dziecko niepełnosprawne. I o prawo do podjęcia decyzji walczę dzisiaj i będę walczyć do końca.

Nastroje na uniwersytecie dodatkowo zaognił fakt, że jeden z profesorów wykładających na Wydziale Prawa i Administracji UG należy do grona sędziów Trybunału Konstytucyjnego, który nie zgłosił zdania odrębnego do wyroku ws. aborcji ze względu na wady płodu. W poniedziałek studenci 4. roku prawa przeszkodzili w zajęciach prof. Jakuba Steliny. Domagają się, dymisji wykładowcy.

- Do władz uczelni dotarła informacja o funkcjonującej w przestrzeni internetowej petycji w sprawie zwolnienia z pracy prof. Jakuba Steliny, ale już teraz możemy odpowiedzieć, że wykładnia prawna w tej kwestii jest jednoznaczna - poinformowała rzeczniczka uczelni dr Beata Czechowska-Derkacz. - Art. 121a ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce stwierdza, że nie można rozwiązać umowy o pracę ani zmienić warunków pracy nauczyciela akademickiego będącego sędzią Trybunału Konstytucyjnego

Strajk Kobiet na Politechnice Gdańskiej

W związku ze środowym protestem na terenie PG SSPG - Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej zwrócił się do władz uczelni z prośbą o przychylne spojrzenie na społeczne zaangażowanie części studentów.

- Członkowie społeczności studenckiej PG reprezentują różne poglądy - napisali studenci. - Każdy jej przedstawiciel posiadał jednak od zawsze wolność w ich głoszeniu i manifestowaniu. Odnosi się to również do środowego protestu, w którym chcieliby wziąć udział przedstawiciele naszej społeczności.

Prof. Krzysztof Wilde, Rektor PG, w porozumieniu z Dziekanami poszczególnych wydziałów, odniósł się przychylnie do sugestii zawartych w piśmie. Zdaniem władz uczelni, możliwość wyrażania swoich poglądów i przekonań jest w środowisku akademickim bardzo ważna. Dlatego stworzyli możliwość usprawiedliwionej nieobecności studentów podczas zajęć w dn. 28 października 2020 r.

- Procedowanie tej decyzji w odniesieniu do społeczności studentów i pracowników PG leży w gestii Dziekanów, którzy odpowiadają za proces kształcenia na poszczególnych wydziałach - poinformowała Politechnika Gdańska.

W przeczywieństwie do Uniwersytetu Gdańskiego uczelnia nie przewidziała godzin rektorskich, że względu na opóźnienia w realizacji procesu kształcenia.

- Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego w przypadku uczelni technicznych jest jednak szczególnie utrudnione z powodu pandemii i nawarstwiających się opóźnień w realizacji procesu kształcenia - czytamy w informacji wystosowanej do studentów. - Politechnika jest zobligowana do dalszej realizacji swoich zadań statutowych, natomiast jej społeczność ma prawo do działań zgodnie z własnymi przekonaniami.

Protest studentów Politechniki Gdańskiej zaczął się w środę 28.10.2020 r. około godziny 14. Tłum ruszył w stronę Dworca Głównego w Gdańsku. Do studentów przyłączali się również inni protestujący, w tym uczniowie, którzy zebrali się pod Nowym Ratuszem. Wszyscy razem z Gdańska Głównego wyruszyli do Wrzeszcza.

Protest studentów Politechniki Gdańskiej - przemarsz do Gdańska Głównego, gdzie spotkali się z uczniami

Strajk Kobiet. Politechnika Gdańska dołącza do protestów 28....

Trójmiejski Strajk Uczniowski w Gdańsku 28.10.2020 r. Uczniowie przyłączyli się do Strajku Kobiet

Gdański Strajk uczniowski. 28.10.2020 r. Tłumy zebrały się p...

Protesty w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego 27.10.2020 ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki