Strajk generalny nauczycieli od połowy marca? Premier nie przyszedł na spotkanie w sprawie podwyżek wynagrodzeń

(KGK)
pixabay
Już w połowie marca w całej Polsce mogą zostać zamknięte szkoły i przedszkola. Mimo zaproszenia na rozmowy o podwyżkach, premier Mateusz Morawiecki nie pojawił się na poniedziałkowym spotkaniu ze związkowcami.

Z kolei minister edukacji narodowej Anna Zalewska zaprosiła związkowców na spotkanie konsultacyjne dotyczące projektu rozporządzenia płacowego, ale nie zaoferowała podwyżki, która sprawiłaby, że odwołają akcję protestacyjną.

Głównym postulatem jest podniesienie wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli i pracowników oświaty o kwotę tysiąca zł miesięcznie. Nauczycieli nie satysfakcjonuje 15-procentowa podwyżka rozłożona na 3 „raty”. Drugą z nich (5 proc.) pedagodzy otrzymali kilka dni temu – w styczniu. Ostatnia zostanie przyznana na początku 2020 r.

Protest nauczycieli przybiera na sile. W Gdańsku już 600... Protest nauczycieli przybiera na sile. W Gdańsku już 600 osób na L4

Jeśli związkowcy nie znajdą kompromisu z przedstawicielami rządu, za trzy miesiące mogą zostać zamknięte szkoły i przedszkola. Najwcześniejszym terminem strajku generalnego jest bowiem połowa marca br., gdy zakończy się procedura sporu zbiorowego.

Decyzję o tym, czy i w jakiej formie zostanie zorganizowany strajk poznamy 10 stycznia, po posiedzeniu Zarządu ZNP.

Apelujemy do rodziców, żeby zrozumieli naszą sytuację. Nie jest to atak wymierzony przeciwko uczniom, absolwentom, dzieciom. Ten poziom wynagradzania nauczycieli tylko i wyłącznie może zmierzać do destrukcji oświaty

- Apelujemy do rodziców, żeby zrozumieli naszą sytuację. Nie jest to atak wymierzony przeciwko uczniom, absolwentom, dzieciom. Ten poziom wynagradzania nauczycieli tylko i wyłącznie może zmierzać do destrukcji oświaty - mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

ZNP zawarł porozumienie z Forum Związków Zawodowych. W tej układance zabrakło oświatowej „Solidarności”, która już odcina się od ZNP.

- Nie planujemy wspólnego protestu z ZNP. Jeśli podejmiemy ostrą formę protestu, będzie on spójny z działaniami Komisji Krajowej, która jest reprezentantem wszystkich członków „Solidarności” - komentuje Ryszard Proksa, przewodniczący KSOiW „S”.

15 stycznia odbędzie się spotkanie Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania „Solidarności” z Piotrem Dudą.

Strajk w trakcie egzaminów?

Pojawiają się informacje, że do strajku generalnego nauczycieli może dojść podczas kwietniowych egzaminów gimnazjalnego i ósmoklasisty oraz majowych matur.

- Myślę, że strajk podczas egzaminów ma szanse powodzenia. Jest to brane pod uwagę, jeśli nie powiodą się inne formy nacisku i rozmowy - mówiła niedawno w rozmowie z „DB” Bożena Brauer, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.

Strajk generalny nauczycieli możliwy od połowy marca 2019. W Poznaniu pedagodzy odwołali próbne matury

Sytuacja jest coraz bardziej napięta. Pierwszą próbą nacisku na resort edukacji była akcja z grudnia 2018 r., gdy nauczyciele masowo korzystali ze zwolnień lekarskich. W wielu szkołach, z powodu braków kadrowych, łączono klasy. Niektóre zajęcia odwołano.

3 stycznia w poznańskim Liceum Ogólnokształcącym św. Marii Magdaleny nauczyciele, w ramach protestu przeciwko niskim płacom, odwołali próbne matury.

_Uczniowie tego ogólniaka już poparli inicjatywę, pisząc list otwarty do minister edukacji narodowej:
„Jesteśmy pełni podziwu i szacunku dla odwagi nauczycieli, którzy zdecydowali się na tak radykalny krok i nie przeprowadzili próbnego egzaminu maturalnego” _– napisali.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

j
ja

ty głupku nie nazywaj nauczyciela nierobem bo się błaźnisz

n
n__

To idąc twoim tokiem rozumowania policjancie, lekarze, pracownicy sądów, ratownicy medyczni etc. też powinni zmienić profesję bo L4 wywalczyli sobie podwyżki. :P

M
M

... niedługo sami odejdą.

o
owe

etc.

G
Ggg

Zmienić pracę jak im pensje nie pasuja. Nieroby maja tyle wolnego i jeszcze im malo...

J
Jaka

Podwyżki od 1 stycznia? Żartujecie sobie. Wynagrodzenia nauczycielom zostały wypłacone na poziomie z grudnia. Nikt nie dostał ani złotówki więcej.
Pani minister dopiero przygotowuje akty prawne, mimo, że od kwietnia miała na to 8 miesięcy.

o
on

Pie...dolicie obywatelu, co mają zrobić jak wszyscy mają ich głęboko w d..pie!!!

U
Ula

Za niedługo woźne będą uczyły dzieci. Nikt mądry nie pójdzie nA studia pedagogiczne. Nie było żadnych podwyżek, było tylko przygotowanie projektu A to spora różnica.

X
XYZ

Kto walczy nawet o słuszną sprawę
za pomocą L4 ten nie może liczyć na moje
uznanie, lecz wprost przeciwnie. Nie można
bowiem walczyć o prawdę za pomocą
jawnego kłamstwa. Do tego nie posunęli się
Stoczniowcy w 1980 r. i dlatego cieszą
się uznaniem. Spodziewany nauczycielski
sukces z pomocą L4 nie przyniesie im
chwały - wręcz przeciwnie.
Nawołujący do użycia "argumentu"
L4 nie zasługują na miano nauczyciela
i powinni być usunięci z tego grona!

Dodaj ogłoszenie