Strajk generalny nauczycieli możliwy od połowy marca 2019. W...

  Strajk generalny nauczycieli możliwy od połowy marca 2019. W Poznaniu pedagodzy odwołali próbne matury

  Katarzyna Gruszczyńska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Strajk generalny nauczycieli możliwy od połowy marca 2019. W Poznaniu pedagodzy odwołali próbne matury

  ©Grzegorz Dembinski

  Od połowy marca możliwy jest strajk generalny w polskiej oświacie. Jeśli związkowcy nie znajdą kompromisu z premierem i minister edukacji narodowej, za trzy miesiące mogą zostać zamknięte szkoły i przedszkola. - Nie jest to atak wymierzony przeciwko uczniom, absolwentom, dzieciom - mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.
  Strajk generalny nauczycieli możliwy od połowy marca 2019. W Poznaniu pedagodzy odwołali próbne matury

  ©Grzegorz Dembinski

  Te zapowiedzi są efektem spotkania nauczycielskich związków zawodowych - Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, które odbyło się 4 stycznia 2019 r.

  - Jesteśmy przekonani, że jedyną formą w przypadku braku porozumienia jest zdecydowana akcja strajkowa i do tego oba związki zawodowe będą zmierzać - powiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

  W przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie Prezydium ZG ZNP, na które zaproszono premiera Mateusza Morawieckiego. Później ma się odbyć „spotkanie konsultacyjne” z minister edukacji narodowej Anną Zalewską dotyczące projektu rozporządzenia płacowego.

  W zależności od wyników rozmów związkowcy podejmą decyzję dotyczącą formy ewentualnego strajku generalnego.

  Najwcześniejszym terminem ewentualnego strajku generalnego jest połowa marca br., gdy zakończy się procedura sporu zbiorowego.

  Głównym postulatem związkowców jest podniesienie wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli i pracowników oświaty o kwotę tysiąca zł miesięcznie.

  - Apelujemy do rodziców, żeby zrozumieli naszą sytuację. Nie jest to atak wymierzony przeciwko uczniom, absolwentom, dzieciom. Ten poziom wynagradzania nauczycieli tylko i wyłącznie może zmierzać do destrukcji oświaty - mówił Sławomir Broniarz.

  - Będziemy apelowali do wszystkich pracowników szkół, żeby wsparli walkę związków zawodowych o godne warunki wynagradzania - zapowiedzieli związkowcy podczas konferencji prasowej.

  Wcześniej pojawiały się informacje, że do strajku generalnego nauczycieli może dojść podczas kwietniowych egzaminów gimnazjalnego, ósmoklasisty i majowych matur.

  Akcja brania L4

  Jak wygląda sytuacja po grudniowej akcji protestacyjnej nauczycieli polegającej na braniu przez nich L4? Dwa tygodnie temu na zwolnieniach lekarskich przebywało 578 pedagogów z Gdańska, w środę 2 stycznia – 222 nauczycieli. Ostrzej zareagowali nauczyciele z Poznania, którzy przerwali próbne matury w jednym z prestiżowych liceów. Wszyscy domagają się podwyżki w wysokości 1000 zł.

  - W środę 2 stycznia na zwolnieniach lekarskich przebywało łącznie 222 nauczycieli, w tym 164 w szkołach podstawowych – informuje Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego ds. edukacji urzędu miejskiego w Gdańsku.
  Dyrektor zwrócił uwagę, że w porównaniu z okresem przedświątecznym widoczny jest znaczny spadek liczby nauczycieli przebywających na zwolnieniach.

  W Szkole Podstawowej nr 15 w Gdańsku przedłużono przerwę świąteczną. W klasach "O"- III zajęcia odbywają się zgodnie z planem lekcji, natomiast w klasach IV-VIII w godzinach 8 - 11.30 prowadzone są zajęcia opiekuńcze. Świetlica działa bez zmian.
  - Taka sytuacja w szkole ma potrwać do końca tego tygodnia – zapewniają przedstawiciele gdańskiego magistratu.
  W innych placówkach długość przerwy świątecznej uzależniona jest od ustalonych dodatkowych dni wolnych w danym roku szkolnym.

  Nie są to jedyne skutki grudniowego protestu. Władze jednej z gdańskich podstawówek, w związku z wyższą niż zazwyczaj liczbą zachorowań wśród kadry pedagogicznej szkoły w okresie przedświątecznym, przesunęły termin wystawiania ocen za pierwsze półrocze roku szkolnego 2018/2019. Przesunięto go o tydzień – z 7 stycznia 2019 r. na 14 stycznia 2019 r.

  Odwołano próbne matury

  Skutki bardziej odczują uczniowie Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny w Poznaniu, gdzie nie odbyły się próbne matury. Uczniowie mieli w czwartek 3 stycznia od rana pisać próbne matury. Kiedy usiedli w ławkach, dowiedzieli się, że egzamin z języka polskiego nie zostanie przeprowadzony, ponieważ nauczyciele szkoły kontynuują protest.

  Jak poinformował Wiesław Banaś z Wydziału Oświaty w Poznaniu, próbne matury w tym liceum mają się odbyć w innym terminie.

  Związkowcy popierają protest

  Akcję brania L4 poparł Związek Nauczycielstwa Polskiego, który prowadzi Ogólnopolską Akcję Protestacyjną Pracowników Oświaty. - Żądamy realnych podwyżek – apeluje.

  Z kolei Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" stoi na stanowisku, że bez godnych płac nie ma mowy o podnoszeniu rangi zawodu nauczyciela.

  - Protesty w szkołach (decyzje o nieprowadzeniu zajęć lekcyjnych), choć mają jednak charakter incydentalny, pokazują autentyczne nastroje wśród nauczycieli. Frustrację i determinację, aby walczyć o godne wynagrodzenia – podkreślają związkowcy z "S".


  Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (59)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niech zamkną

  Rychu (gość)

  Zgłoś / 3

  Te zasrane szkoły dzieciaki już się ciesza i my się cieszymy też

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głównym postulatem związkowców jest podniesienie wynagrodzenia zasadniczego ....

  Znawcz problemu ! (gość)

  Zgłoś

  Poczekamy na "czkawkę" wg teorii Lwa Trockiego-Bernsteina, o treści "czas docenić nauczycieli, w tym policyjnym ustroju !". W rzeczywistości, czas docenić fachowców w "stanie nauczycielskim", czas...rozwiń całość

  Poczekamy na "czkawkę" wg teorii Lwa Trockiego-Bernsteina, o treści "czas docenić nauczycieli, w tym policyjnym ustroju !". W rzeczywistości, czas docenić fachowców w "stanie nauczycielskim", czas "wypierdolić na bruk" siłę wykonawczą ustroju klasy proletariatu, uformowana przez kolejne Biura Polityczne w KC PZPR !!!.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cicho ! ..., nie ma Norwida, nie ma (i) Miłosza !

  "Pod Trockiego", jak (dawniej) "pod Krall". (gość)

  Zgłoś

  Ilu jest blagierów wśród policjantów, i wśród "nauczycieli" dobrze wiemy !!!. Wśród pierwszych "sposobem na życie" jest L4, u drugich "sposobem na życie" jest "emerytura !. Chociaż (i) pierwsi i...rozwiń całość

  Ilu jest blagierów wśród policjantów, i wśród "nauczycieli" dobrze wiemy !!!. Wśród pierwszych "sposobem na życie" jest L4, u drugich "sposobem na życie" jest "emerytura !. Chociaż (i) pierwsi i drudzy marzą o "emeryturze" intensywnie, gdy zaczynają obrastać tłuszczem !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pozdrowienia

  Niki73 (gość)

  Zgłoś / 5 / 4

  Mam kilka słów do przekazania tym , ktorzy widzą tylko przywileje n-li:
  1.Dlaczego nie wybraliście tego zawodu? Przecież tyle wolnego i nic nie trzeba robić.Pieniądze kapią z nieba.
  2.Kto was...rozwiń całość

  Mam kilka słów do przekazania tym , ktorzy widzą tylko przywileje n-li:
  1.Dlaczego nie wybraliście tego zawodu? Przecież tyle wolnego i nic nie trzeba robić.Pieniądze kapią z nieba.
  2.Kto was nauczył pisać i czytać?
  3.Kto przygotował do matury? Mama i tata?
  4.Kto za psie grosze często pochylał się nad waszym wychowaniem ?
  Ten zawód wymaga ludzi szczególnych. Za wyjątkowość musimy zapłacić.
  Proszę o komentarze tylko negatywne. Ich liczba będzie wprost proporcjonalna do tendencji stanu umysłu piszących komentarze.
  Pozdrawiam
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nauczyciel

  Xxxx (gość)

  Zgłoś / 5 / 3

  Jestem nauczycielem od 9 lat zarabiam 2247 zł i co że mam wakacje wolne? Wolałabym mieć dwa tygodnie urlopu i zarobić na wczasy w ciągu roku a tak z tej wypłaty to tylko od 1 do 1. Praca przy...rozwiń całość

  Jestem nauczycielem od 9 lat zarabiam 2247 zł i co że mam wakacje wolne? Wolałabym mieć dwa tygodnie urlopu i zarobić na wczasy w ciągu roku a tak z tej wypłaty to tylko od 1 do 1. Praca przy tablicy to jedno a praca z dzieckiem i rodzicem to zupelnie co innego w szkole nie tylko sie uczy ale również służy rozmową i dobrą radą dla podopiecznych oraz milion papierów wymaganych przez MEN reforma szkolnictwa jest do bani i noestety nauczyciele nie nadążają ciesze sie że na swojej drodze zawodowej apotykam tylko mądrych rodzicow ktorzy doceniaja pracę moją bo inaczej wypaliłabym sie w rokzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :)

  pseudo (gość)

  Zgłoś / 3 / 6

  też pracuję 9 lat i zarabiam 2270zł czyli tak samo. Ale to z jednej szkoły, w drugiej mam prawie 1500zł. Łącznie, prawie 3800zł, a jeszcze nie policzyłam 13-tek, wakacyjnych, socjalnych dwa razy w...rozwiń całość

  też pracuję 9 lat i zarabiam 2270zł czyli tak samo. Ale to z jednej szkoły, w drugiej mam prawie 1500zł. Łącznie, prawie 3800zł, a jeszcze nie policzyłam 13-tek, wakacyjnych, socjalnych dwa razy w roku. Nie rozumiem tych co pracują na gołym etacie, to ile wy pracujecie dni w tygodniu? 3? Bo nie zgodziłabym się na 5 dni! Kiepsko negocjujecie swoje warunki pracy :)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do pseudo

  Belfer (gość)

  Zgłoś / 3 / 4

  Cienki Twój wpis, jak ... penis komara.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gosc

  Gosc (gość)

  Zgłoś / 9 / 3

  Dac podwyżki ale zlikwidować kartę nauczyciela. Wprowadzić kartę oceny nauczyciela na podstawie osiąganych wyników przez uczniów


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No rzeczywiście

  Obserwator (gość)

  Zgłoś / 2

  Połowa uczniów ledwo czytających w 4 klasie, ale będziesz miał wyniki!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chyba jednak nie do końca

  Anna (gość)

  Zgłoś / 4

  Za wyniki osiągane przez uczniów? Oczywiście, szczególnie jak masz w dzieci z deficytami rozwojowymi albo z zaniedbanych czy niewydolnych wychowawczo rodzin itd...naprawdę wydaje Ci się, że takie...rozwiń całość

  Za wyniki osiągane przez uczniów? Oczywiście, szczególnie jak masz w dzieci z deficytami rozwojowymi albo z zaniedbanych czy niewydolnych wychowawczo rodzin itd...naprawdę wydaje Ci się, że takie dzieci osiągną wysokie wyniki? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wspaniałe warunki

  Nauczyciel (gość)

  Zgłoś / 8 / 4

  Po sześciu latach pracy w tej samej szkole w wymiarze 20 godzin tygodniowo (dwie godziny ponadwymiarowe) moja wypłata netto wynosi od 1,950 – 2,100 zł miesięcznie (wliczając
  w to wszelkie...rozwiń całość

  Po sześciu latach pracy w tej samej szkole w wymiarze 20 godzin tygodniowo (dwie godziny ponadwymiarowe) moja wypłata netto wynosi od 1,950 – 2,100 zł miesięcznie (wliczając
  w to wszelkie dodatki: motywacyjny, stażowy, wiejski, za wychowawstwo). Do tego raz w roku otrzymuję tzw. trzynastą pensję, która jest średnią wynagrodzenia za poprzedni rok (uszczuploną
  o wspomniane wcześniej dodatki – powiedzmy, że to forma premii (jedynej jaką można otrzymać w szkole)). Oprócz prowadzenia lekcji (20 godzin tygodniowo) do moich obowiązków należy:
  • przygotowywanie się do lekcji oraz materiałów dydaktycznych (kart pracy, schematów, sprawdzianów, kartkówek, testów, prac klasowych);
  • prowadzenie dokumentacji szkolnej: planów pracy (150 stron dla każdej klasy – opracowywane w wakacje), wymagań edukacyjnych, kryteriów oceniania (również opracowywanych w czasie urlopu), dziennika klasy (w której jestem wychowawcą), arkuszy ocen, świadectw, dostosowania wymagań dla dzieci z opiniami PPP;
  • organizowanie i prowadzenie zebrań z rodzicami;
  • organizowanie wycieczek i wyjść do instytucji kultury;
  • organizowanie imprez szkolnych: akademii, przeglądów, konkursów;
  • obliczanie średniej: każdego ucznia, danego przedmiotu, frekwencji ucznia, frekwencji klasy;
  • opracowywanie sprawozdań klasyfikacji śródrocznej i rocznej klasy;
  • udział w formach doskonalenia zawodowego (kursy, szkolenia);
  • poprawa prac pisemnych uczniów (aktualnie uczę 60 dzieci). Każdy z nich pisze w półroczu:
  - 3 wypracowania na stronę A4 (rocznie 360 stron wypracowań),
  - dwa dyktanda (rocznie 240 dyktand),
  - sprawdziany godzinne (od 4 do 6 stron) po każdym z sześciu działów (360 sprawdzianów rocznie),
  - 4 kartkówki gramatyczne (480 kartkówek rocznie).
  Podsumowując, każdy uczeń w półroczu otrzymuje 12 ocen z prac pisemnych (dodatkowo są to oceny za projekty, testy znajomości lektury, zadania domowe itp.). Rocznie każdy z nich otrzymuje zatem 24 oceny (w przypadku 60 uczniów jest to rocznie 1440 ocen za prace pisemne, które należy poprawić
  i proszę mi wierzyć, że jednego wypracowania/sprawdzianu nie poprawia się 10 minut (każdy z nich należy dodatkowo uzupełnić komentarzem pisemnym kierowanym do ucznia: co zrobił dobrze - źle, co musi powtórzyć, nad czym powinien pracować).
  Opracowywanie wspomnianych dokumentów i poprawa prac uczniowskich odbywa się w domu (korzystam wtedy z prywatnego sprzętu: komputer, drukarka, papier, prąd). Nie robię tego dlatego, że uwielbiam swój prywatny lokal, a dlatego, że szkoła nie jest w stanie zapewnić każdemu nauczycielowi dostępu do komputera (tak jak jest w urzędach). Będąc w szkole nie mogę sobie zrobić przerwy na pogawędkę z koleżanką lub kawę, bo odpowiadam za 20 osobową klasę, której nie mam prawa pozostawić bez opieki (i nigdy tego nie robię), ponieważ gdyby w czasie mojej nieobecności coś się stało, sprawa trafiłaby na policję, a następnie do prokuratury (i w ogóle mnie to nie dziwi, bo jako rodzic też bym chciał, by moje dziecko było w szkole bezpieczne). Niemniej nie mogę wystawić karteczki „przerwa” albo „okienko chwilowo nieczynne” (bo na przerwach również pełnię dyżur i czuwam nad bezpieczeństwem dzieci) – więc do urzędników raczej porównywać się nie mogę.
  Żeby móc pracować w szkole skończyłem studia w najlepszej (ranking Newsweeka) w Polsce uczelni pedagogicznej (państwowej, w wymiarze dziennym). Nie po to by móc się tym chwalić, lecz po to by być dobrze przygotowanym do zawodu. Utrzymanie się na studiach dziennych/państwowych w dużym mieście (wynajem pokoju/wyżywienie) to wydatek rzędu 70 – 90 tysięcy złotych + studia podyplomowe (w trakcie pracy, by mieć cały etat) około 7 tysięcy z dojazdami i noclegami.
  Ludzie podejmują zwykle decyzję o kształceniu wyższym w przeświadczeniu, że dzięki temu będą otrzymywać wyższe wynagrodzenie i zainwestowane w siebie pieniądze kiedyś się zwrócą. Jak widać raczej się nie zwrócą, ponieważ zarabiam tyle co pracownik ze średnim wykształceniem.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :)

  pseudo (gość)

  Zgłoś / 4 / 7

  po 9 latach pracy w szkole, mam 28h i do moich obowiązków należy:
  - przychodzić do pracy i prowadzić zajęcia
  - dwa razy do tej pory musiałam przygotować Dzień Patrona w szkole ( z innymi...rozwiń całość

  po 9 latach pracy w szkole, mam 28h i do moich obowiązków należy:
  - przychodzić do pracy i prowadzić zajęcia
  - dwa razy do tej pory musiałam przygotować Dzień Patrona w szkole ( z innymi nauczycielami w spółce)
  - raz na pół roku musze wypełnić sprawozdanie nauczyciela (trzeba dobrze napisać pierwsze, potem tylko kopiuj i wklej)
  - sprawdzać sprawdziany i kartkówki 130 dzieciaków (robię to na przerwach, wywiadówkach i radach, zamiast gadać o bzdurach i o tym jak jest mi źle zwyczajnie pracuję)
  -wystawiać oceny, średnią ocen pokazuję mi dziennik elektroniczny, więc wystawiam to co pokaże
  - raz w roku jestem na szkoleniowej radzie pedagogicznej, na której nie uczę się niczego

  Należę do tych nauczycieli, którzy wiedzą, że mają dobrze. Nie będę narzekać, tylko pakuję się na ferie.

  Pozdrawiamzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie żartuj

  Krystyna (gość)

  Zgłoś / 1 / 2

  Jeżeli jesteś naprawdę nauczycielem to takich bzdur byś nie pisała bo rzeczywistość jest inna. Zastanów się nad tym co piszesz- sprawdziany sprawdzasz na wywiadówkach. Jako rodzic szybko zrobiłabym...rozwiń całość

  Jeżeli jesteś naprawdę nauczycielem to takich bzdur byś nie pisała bo rzeczywistość jest inna. Zastanów się nad tym co piszesz- sprawdziany sprawdzasz na wywiadówkach. Jako rodzic szybko zrobiłabym porządek z takim nauczycielem!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głową muru nie przebijesz

  Nauczyciel (gość)

  Zgłoś / 1 / 2

  W samo sedno, jednak nie sądzę, że osoby notorycznie krytykujące naszą pracę przeczytają cały, jakże trafny komentarz. W pracy trwam dzięki uczniom, chętnym do pracy i łakomym wiedzy. Gdyby nie...rozwiń całość

  W samo sedno, jednak nie sądzę, że osoby notorycznie krytykujące naszą pracę przeczytają cały, jakże trafny komentarz. W pracy trwam dzięki uczniom, chętnym do pracy i łakomym wiedzy. Gdyby nie to... Osoby spoza naszego grona zdają się nie przyjmować do wiadomości, że praca nie kończy się wraz z zamknięciem drzwi szkoły, ona się dopiero zaczyna. Postanowiłam spróbować jak to jest pracować 18-20 godzin dziennie. Taki eksperyment po 20 latach pracy. Zamknięta klasa, koniec pracy. Żadnego sprawdzania, przygotowywania, po prostu relaks. Wytrzymałam 4 dni. Tak się po prostu nie da. Ale chyba nie ma sensu tutaj tego tłumaczyć, wielu nie uwierzy po prostu. A czy naszej pracy i baszego zaangazowania nie oceniają nasi przeciwnicy swoją miarą?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Protest

  sewik (gość)

  Zgłoś / 4 / 6

  inne licea też ogłoszą w poniedziałek swą formę protestu. Nie dziwię się nauczycielom , za tak śmieszne pieniądze mogą pracować tylko głupcy albo męczennicy. Zastraszanie nauczycieli na nic się...rozwiń całość

  inne licea też ogłoszą w poniedziałek swą formę protestu. Nie dziwię się nauczycielom , za tak śmieszne pieniądze mogą pracować tylko głupcy albo męczennicy. Zastraszanie nauczycieli na nic się zda, Dobrego nauczyciela do renomowanego liceum ze świeczką szukać!!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pełne poparcie dla protestów.

  ticzer (gość)

  Zgłoś / 8

  Szkoda tylko, że Sławomir Broniarz i ZNP nie byli tak stanowczy za rządów PO-PSL. Skutki działań Katarzyny Hall, Krystyny Szumilas i Joanny Kluzik-Rostkowskiej odczuwamy do dzisiaj. I nie chodzi...rozwiń całość

  Szkoda tylko, że Sławomir Broniarz i ZNP nie byli tak stanowczy za rządów PO-PSL. Skutki działań Katarzyny Hall, Krystyny Szumilas i Joanny Kluzik-Rostkowskiej odczuwamy do dzisiaj. I nie chodzi tylko o kwestie płacowe.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  3300 brutto czyli na rękę 650 euro

  max (gość)

  Zgłoś / 5 / 3

  Fakt, w wakacje nie pracuje ale 10 miesięcy pracuje po 60h tyg 7 dni w tygodniu, z czego 21 na etacie w szkole z pensją 3300 brutto. Wiadomo jak ktoś jest dobry to korkami czy szkoleniami dokreci...rozwiń całość

  Fakt, w wakacje nie pracuje ale 10 miesięcy pracuje po 60h tyg 7 dni w tygodniu, z czego 21 na etacie w szkole z pensją 3300 brutto. Wiadomo jak ktoś jest dobry to korkami czy szkoleniami dokreci jeszcze 2 pensje ale wszystko kosztem uczniów bo mam na prawdę w poważaniu prace etatową. szkoła powoli robi się fabryką do której wchodzisz i jak wyjdziesz to masz to głęboko w d... zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To czego wy chcecie

  Anna (gość)

  Zgłoś / 2 / 1

  3.300nie maja nawet pielęgniarki z 30 letnim stażem he he he pekam teraz śmiechem prezydentem ani wójtem to ty nie jesteś żeby zarabiać 4 koła śmiech na sali

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Max

  Agnieszka (gość)

  Zgłoś / 5 / 3

  A za korki rozliczajcie się z Urzędem Skarbowym? Bo ja nigdy nie dostałam paragonu z udzielone korepetycje

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "jak ktoś jest dobry to korkami czy szkoleniami dokreci"

  realista (gość)

  Zgłoś / 6 / 2

  Jak do zdania matury potrzeba 30%, to kto dzisiaj potrzebuje korków z j. polskiego?
  Poza tym poloniści i tak mają najwięcej do popraw, sprawdzania itp.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawda

  Nauczyciel (gość)

  Zgłoś / 5 / 6

  Rządzący muszą zrozumieć, że coraz mniej młodych ludzi rozpoczyna pracę jako nauczyciel w szkole. Wybierają lepiej płatne zawody...
  Co będzie za rok, dwa, trzy gdy 50 tyś nauczycieli odejdzie na...rozwiń całość

  Rządzący muszą zrozumieć, że coraz mniej młodych ludzi rozpoczyna pracę jako nauczyciel w szkole. Wybierają lepiej płatne zawody...
  Co będzie za rok, dwa, trzy gdy 50 tyś nauczycieli odejdzie na emeryturę?
  Jeśli teraz nie zadba się o godziwe wynagrodzenia dla nauczycieli to za kilka lat nie będzie komu uczyć nasze dzieci...
  Zacytuje Jana Zamoyskiego
  „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie… Nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli”
  Polecam ten tekst szczególnie tym którzy negatywnie wypowiadają się na temat pracy nauczycieli.

  Słabo opłacany i zmotywowany nauczyciel nie będzie gwarantem dobrego wychowania i wykształcenia następnych pokoleń...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Są lepsi

  Xd (gość)

  Zgłoś / 4 / 3

  Nie bój się na twoje miejsce jest 100innych

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!