Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strach przed szczepionką

Dorota Abramowicz
Michałek już czuje się lepiej, ale musi pozostać w akademii co najmniej dwa tygodnie
Michałek już czuje się lepiej, ale musi pozostać w akademii co najmniej dwa tygodnie Grzegorz Mehring
Neurolodzy dziecięcy z gdańskiej Akademii Medycznej nie wykluczają, że przyczyną ciężkiej choroby ośmiomiesięcznego Michała z Miastka mogło być szczepienie. Chłopiec w poważnym stanie trafił do gdańskiej kliniki przed dwoma tygodniami.

- Michaś został zaszczepiony w sierpniu przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby, błonicy, tężcowi i krztuśćcowi oraz zakażeniom Haemophilus influenzae - mówi Bożena Przywitowska, mama chłopca. - Potem pojawiły się napady, wyglądało to, jakby dostawał skurczy. Synek przestał siadać, często płakał lub też nie reagował na naszą obecność. Byłam z nim dwa razy u pediatry - powiedziała, że to nic poważnego, a płacz jest skutkiem wyrzynania ząbków.

Podczas wieczornej kąpieli Michał stracił przytomność. Przestał oddychać.
- Uratowało go natychmiastowe wezwanie karetki - wspomina chwile grozy mama Michała. - Przewieziono go najpierw do szpitala w Miastku, a stamtąd wysłano do Akademii Medycznej w Gdańsku.

- Niecały miesiąc po obowiązkowym szczepieniu cofnął się w rozwoju - mówi dr Ewa Pilarska, kierująca Kliniką Neurologii Rozwojowej AMG, gdzie od 14 dni przebywa Michał z mamą. - Na szczęście udało się odwrócić dramatyczny przebieg choroby. Mamy podstawy, by podejrzewać, że była ona autoimmunologiczną reakcją organizmu. Taka reakcja nie jest zbyt częsta, ale może do niej dojść. Dlatego też radzimy ostrożnie podchodzić do reklam - zdrowe dziecko nie wymaga, by poddawano je nieobowiązkowym szczepieniom przeciw grypie, rotawirusom, pneumokokom, chorobom wywoływanym przez kleszcze.

Neurolodzy, chociaż widzą pewne zagrożenia, nie namawiają do rezygnacji ze szczepień obowiązkowych. O wiele bardziej radykalni są przedstawiciele tzw. ruchu antyszczepionkowego, którzy powołują się na amerykański raport Alana Philbiego na temat szkodliwości masowych szczepień całych populacji. Przed 12 laty raport ten został przetłumaczony na język polski przez dr. Jerzego Jaśkowskiego z Franciszkańskiego Ruchu Ekologicznego Gdańska.
- We wrześniu wystąpiliśmy w tej sprawie do rzecznika praw obywatelskich - twierdzi dr Jaśkowski. - Ministerstwo Zdrowia od wielu lat stosuje przymus szczepień dzieci i młodzieży, nie biorąc zupełnie pod uwagę aktualnego stanu wiedzy na temat powikłań. Dziecko do drugiego roku życia otrzymać może nawet ponad 20 szczepień! Uważamy, że za działaniami urzędników stoi lobby kilku koncernów farmaceutycznych.

Z danych pomorskiego sanepidu wynika, że w ub. roku w pierwszym terminie obowiązkowym szczepieniom przeciw polio i DTP poddano tylko 60 proc. dzieci. Dawki "doszczepiające" w drugim roku życia przyjęło co drugie dziecko.

Formalnie kara za niezaszczepienie dziecka może sięgać nawet 5 tys. zł. Według dr. Jaśkowskiego, do tej pory podjęto tylko dwie próby wystawienia rodzicom mandatów - w Koszalinie i Bygdoszczy.

Pod koniec września w Łodzi, po podaniu koreańskiej szczepionki Euvax B, przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby, zmarło niemowlę. Wiadomo, że w ubiegłym roku przed powikłaniami po użyciu szczepionki z Korei przestrzegała Światowa Organizacja Zdrowia. Lek, decyzją głównego inspektora farmaceutycznego, wycofano z obrotu.

Opinie lekarzy na temat działania szczepionek są zróżnicowane. Większość specjalistów twierdzi, że są one najskuteczniejszą bronią w walce z chorobami zakaźnymi. Jednak ruch "antyszczepionkowy" zatacza coraz szersze kręgi. Obecnie na Pomorzu obowiązkowym szczepieniom w pierwszym terminie poddaje się zalewie 60 proc. niemowląt.

Dramatyczne powikłania

Rozmowa z dr Marią Mazurkiewicz-Bełdzińską z Kliniki Neurologii Rozwojowej AMG

Szczepić, nie szczepić?
Obowiązkowe szczepienia trzeba robić, chyba że pediatra postanowi inaczej. Przeciwwskazania to czynna padaczka, infekcja z gorączką, wada rozwojowa ośrodkowego układu nerwowego. Natomiast do szczepień zalecanych podchodzę sceptycznie. Każde szczepienie to ingerencja w układ immunologiczny, która może dać zarówno szybkie, jak i odległe powikłania.

Często dochodzi do powikłań?
U jednego procenta szczepionych dzieci. Jednak choroba ma wówczas bardzo dramatyczny przebieg.

Nadal czyha wiele chorób

Rozmowa z dr. Andrzejem Jagodzińskim, z-cą wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Gdańsku

Szczepić, nie szczepić?
Oczywiście, że szczepić, szczególnie jeżeli jest to obowiązkowe. Nadal czyha na nas dużo chorób zakaźnych, których niestety, jeszcze nie udało się zwalczyć. Szczepienie daje odporność na zakażenia, a jeśli już zachorujemy, to przebieg choroby jest łagodniejszy.

Coraz częściej rodzice unikają obowiązkowych szczepień. Egzekwujecie je?
Nic mi na ten temat nie wiadomo, zresztą nie każde dziecko może być zaszczepione. Do niedawna jeszcze działały poradnie dla dzieci nieszczepionych, teraz już ich nie ma.

Obowiązkowo dla niemowląt

Dziecko do pierwszego roku życia musi zostać zaszczepione przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby i gruźlicy tuż po urodzeniu oraz:
- w 6-8 tygodniu życia (przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby, błonicy, tężcowi i krztuśćcowi szczepionką DTP podskórnie lub domięśniowo, przeciw Haemophilus influenzae typu b
- w 3-4 miesiącu życia (II dawka - błonica, tężec i krztusiec, poliomyelitis IPV, druga dawka Haemophilus influenzae,
- w 5-6 miesiącu życia (III dawka - błonica, tężec i krztusiec, II dawka szczepionki - przeciw poliomyelitis IP, III dawka - Haemophilus influenzae typu b

Kalendarz ministra zdrowia

Co roku minister zdrowia ogłasza obowiązujący na dany rok kalendarz szczepień. Szczepionki można podzielić na trzy grupy
- nieodpłatne szczepienia obowiązkowe (gruźlica, poliomyelitis, odra, błonica, krztusiec, tężec, różyczka oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B u noworodków)
- nieodpłatne szczepienia osób szczególnego ryzyka (np. przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B u personelu medycznego, wściekliźnie u weterynarzy i leśników)
- płatne szczepienia zalecane przez Ministerstwo Zdrowia (np. przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, grypie, kleszczowemu zapaleniu mózgu)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki