Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Lepszy Gdańsk apeluje do władz o wyciągnięcie konsekwencji wobec Saur Neptun Gdańsk w związku z awarią przepompowni ścieków

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
W związku z zeszłotygodniową awarią przepompowni ścieków na Ołowiance, członkowie stowarzyszenia Lepszy Gdańsk zaapelowali na konferencji, by zarówno Saur Neptun Gdańsk, jak i miasto wyciągnęło wnioski na przyszłość
W związku z zeszłotygodniową awarią przepompowni ścieków na Ołowiance, członkowie stowarzyszenia Lepszy Gdańsk zaapelowali na konferencji, by zarówno Saur Neptun Gdańsk, jak i miasto wyciągnęło wnioski na przyszłość Ewa Andruszkiewicz
Członkowie stowarzyszenia Lepszy Gdańsk chcą, by do odpowiedzialności za zeszłotygodniową awarię przepompowni ścieków na Ołowiance władze miasta pociągnęły spółkę Saur Neptun Gdańsk. Głos w tej sprawie zabrali w poniedziałek, 21 maja 2018, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

- Zrzut nieoczyszczonych ścieków do rzeki to sytuacja niedopuszczalna. Gdybym ja umyła swój samochód na trawniku obok Motławy, dostałabym mandat. Tak samo karany jest zrzut ścieków jako naruszenie środowiska naturalnego - mówiła w czasie poniedziałkowej konferencji Joanna Sobańska ze stowarzyszenia Lepszy Gdańsk. - Obligatoryjnym zadaniem własnym miasta jest m.in. zaopatrzenie mieszkańców w wodę i odprowadzenie ścieków. W 1993 roku, z inicjatywy ówczesnego prezydenta Gdańska, Franciszka Jamroża, zawarty został kontrakt prywatyzujący tę usługę komunalną. Obowiązuje ona do 2023 roku. Była to pierwsza tego typu prywatyzacja w tej części Europy, dodajmy że silnie oprotestowana. Powierzenie strategicznych usług w ręce prywatnego inwestora, kierującego się wyłącznie chęcią zysku, wywołuje uzasadnione obawy co do realizacji tego zadania względem społeczności lokalnej, a także możliwości kontroli miasta nad takim podmiotem. Kontrakt do tej pory jest częściowo utajniony, co nie polepsza zaufania mieszkanek i mieszkańców do Saur Neptun Gdańsk – dodała.

Czytaj również: Po awarii przepompowni na Ołowiance w Gdańsku, sanepid nadal ostrzega przed kąpielą w wodach Zatoki Gdańskiej

Na poniedziałkowej konferencji głos w sprawie zabrał także Michał Przybylski, prezes Pomorskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Hydrologicznego.

- Byliśmy o krok od katastrofy ekologicznej. Brakowało dosłownie kilku godzin do masowego śnięcia ryb. 16 maja, w godzinach popołudniowych, ryby zaczęły wypływać na powierzchnię wody, co miało związek z niedoborami tlenowymi, panującymi w rzece – mówił Michał Przybylski. - Dzięki przekierowaniu części ścieków do kolektora oczyszczalni Zaspa oraz na barki, w ostatniej chwili udało się uniknąć katastrofy ekologicznej. Czy do tej katastrofy jeszcze dojdzie – tego na razie nie wiemy, ponieważ zawiesiny ze ścieków dalej zalegają w Motławie, w osadach dennych. Zgromadzonych jest tam w sumie kilka ton azotu, kilkaset kilogramów fosforu. W zawiesinach ze ścieków mamy bakterie, patogeny, wirusy, grzyby, jaja robaków pasożytniczych. Nie wykluczone, że za jakiś czas objawią się one w organizmach żywych, takich jak ryby. Dlatego też apelujemy, by w przeciągu kilku najbliższych miesięcy ryb w Motławie nie łowić – dodał.

Czytaj też: Prokuratura Okręgowa przejmuje sprawę awarii w przepompowni ścieków w Gdańsku. Prokurator: "Sprawa ma szczególny wydźwięk społeczny"

W związku z zeszłotygodniową awarią przepompowni ścieków na Ołowiance, członkowie stowarzyszenia Lepszy Gdańsk apelują, by zarówno Saur Neptun Gdańsk, jak i miasto wyciągnęło wnioski na przyszłość.

- Postulujemy opracowanie konkretnych planów zaradczych, wdrażanych w razie awarii newralgicznych elementów sieci wodociągowo-kanalizacyjnej: Przepompowni Ołowianka, Przepompowni Motława i Oczyszczalni Ścieków Gdańsk-Wschód – mówiła dalej w poniedziałek Joanna Sobańska. - Apelujemy do miasta, jako partnera Saur Neptun Gdańsk, aby pociągnąć firmę do odpowiedzialności za zaistniały kryzys. Należy zbadać możliwości wpływu na Saur Neptun Gdańsk wynikające z kontraktu i skorzystać z dostępnych narzędzi, np. kar umownych - podsumowała.

Apelujemy do miasta, jako partnera Saur Neptun Gdańsk, aby pociągnąć firmę do odpowiedzialności za zaistniały kryzys. Należy zbadać możliwości wpływu na Saur Neptun Gdańsk wynikające z kontraktu i skorzystać z dostępnych narzędzi, np. kar umownych.

Zobacz też: Peryskop - przegląd najważniejszych wydarzeń minionych tygodni na Pomorzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki