Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stopy procentowe w górę o 0,50 pkt. proc. Ważna dla konsumentów, zwłaszcza kredytobiorców stopa lombardowa od 9 grudnia wynosi 2,25 proc.

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
"Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc.".
"Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc.". Aneta Żurek / Polska Press
Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła dziś stopy procentowe - o 0,50 pkt proc.

Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła dziś stopy procentowe - o 0,50 pkt proc.

Oto komunikat:
"W dniu 8 grudnia 2021 odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc do poziomu:

  • stopa referencyjna 1,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 2,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 1,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 1,85% w skali rocznej;
  • Uchwała RPP wchodzi w życie 9 grudnia 2021 r."

Podwyżka stóp 8 grudnia: przesłanki decyzji

RPP podejmując decyzję wzięła pod uwagę sytuację w gospodarce globalnej i polskiej oraz rysujące się przed gospodarkami perspektywy.
"W gospodarce światowej trwa ożywienie, choć negatywnie na koniunkturę oddziałują ograniczenia podażowe na części rynków, wysokie ceny surowców, a w niektórych gospodarkach, w tym w strefie euro, ponowne nasilenie się pandemii. Aktualne prognozy wskazują, że w 2022 r. wzrost globalnego PKB pozostanie jednak relatywnie wysoki, choć niższy niż w 2021 r." - czytamu w komunikacie po posiedzeniu RPP z 8 grudnia.
"Pojawienie się nowego wariantu koronawirusa przyczyniło się do wzrostu niepewności dotyczącej dalszego kształtowania się sytuacji epidemicznej i gospodarczej na świecie, a przez to do pewnego pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych i wzrostu awersji do ryzyka".
O sytuacji w Polsce:
W Polsce trwa ożywienie aktywności gospodarczej mimo kolejnej fali wzrostu zachorowań. O bardzo dobrej koniunkturze świadczy wstępny szacunek PKB, zgodnie z którym wzrost gospodarczy w III kw. br. wyniósł 5,3%, przy znaczącym przyspieszeniu inwestycji.
Dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanomontażowej za październik wskazują na solidny wzrost aktywności gospodarczej także w IV kw. Nadal poprawia się też sytuacja na rynku pracy, co znajduje odzwierciedlenie w spadku bezrobocia i wyraźnym wzroście przeciętnych wynagrodzeń.
W najbliższych kwartałach oczekiwane jest utrzymywanie się korzystnej sytuacji gospodarczej, choć czynnikiem niepewności jest wpływ pandemii na globalną i krajową koniunkturę, a także oddziaływanie ograniczeń podażowych oraz wysokich cen surowców energetycznych na gospodarkę.
Inflacja w Polsce według szybkiego szacunku GUS wzrosła w listopadzie br. do 7,7% w ujęciu rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wyniosła 1,0%. Podwyższona inflacja wynika w głównej mierze z oddziaływania czynników zewnętrznych i niezależnych od krajowej polityki pieniężnej, w tym istotnie wyższych niż przed rokiem cen surowców energetycznych i żywnościowych na rynkach światowych, wcześniejszych podwyżek cen energii elektrycznej i opłat za wywóz śmieci oraz rosnących cen towarów, który podaż jest ograniczana przez globalne zaburzenia pandemiczne. Dodatnio na dynamikę cen oddziałuje także trwające ożywienie ożywienie gospodarcze, w tym popyt stymulowany wzrostem dochodów gospodarstw domowych.".

Podwyżka stóp 8 grudnia: co dalej

"W dłuższej perspektywie nastąpi obniżenie inflacji, do czego przyczyni się oczekiwane wygaśnięcie części globalnych szoków podbijających obecnie dynamikę cen, a także podwyższenie stóp procentowych NBP. Jednocześnie jednak, wobec kontynuacji ożywienia krajowej aktywności gospodarczej oraz oczekiwanego utrzymywania się korzystnej sytuacji na rynku pracy, a także prawdopodobnie dłuższego oddziaływania zewnętrznych szoków na dynamikę cen, utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej." - czytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniu 8 grudnia 2021 r.
"Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych. Decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie, przy uwzględnieniu kształtowania się sytuacji koniunkturalnej, tak aby zapewnić średniookresową stabilność cen, a jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy po globalnym szoku pandemicznym. Ocena Rady dotycząca skali łącznego zacieśnienia monetarnego niezbędnego dla realizacji powyższych celów będzie uwzględniała napływające informacje dotyczące perspektyw inflacji oraz wzrostu gospodarczego, w tym perspektyw sytuacji na rynku pracy. NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym oraz inne instrumenty przewidziane w Założeniach polityki pieniężnej. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych" - zapowiada NBP.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stopy procentowe w górę o 0,50 pkt. proc. Ważna dla konsumentów, zwłaszcza kredytobiorców stopa lombardowa od 9 grudnia wynosi 2,25 proc. - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki