Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stop zaśmiecaniu plaż. Trwa kampania ekoTurysta. Każdego roku z pomorskich plaż zbieranych jest kilkaset ton odpadów

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Stop zaśmiecaniu plaż. Trwa kampania ekoTurysta. Każdego roku z pomorskich plaż zbieranych jest kilkaset ton odpadów
Stop zaśmiecaniu plaż. Trwa kampania ekoTurysta. Każdego roku z pomorskich plaż zbieranych jest kilkaset ton odpadów Karolina Misztal
Trwa kampania społeczna ekoTurysta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz wojewody pomorskiego. Każdego roku z polskich plaż zbieranych jest kilkaset ton odpadów, których koszt wynosi kilka milionów złotych. Na plaży w Jelitkowie o rozwiązaniach związanych z kampanią oraz ochroną Morza Bałtyckiego we wtorek, 5 lipca 2022 roku, opowiadali wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, prezes WFOŚiGW w Gdańsku Szymon Gajda, główny inspektor ochrony środowiska Michał Mistrzak oraz wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowsk. W czwartek, 7 lipca 2022 roku, w Sejmie RP pod głosowanie parlamentarzystów trafi nowelizacja kodeksu karnego i wykroczeń. Kary z zakresu przestępstw środowiskowych zostaną zaostrzone?

Problem z zanieczyszczeniem polskich plaż, lasów czy innych terenów rekreacyjnych wraca w każdym sezonie wakacyjnym jak bumerang. Choć wydawać by się mogło, że śmieci jest coraz mniej, to każdego roku z pomorskich plaż zbieranych jest kilkaset ton odpadów, których koszt przekracza kilka milionów złotych.

W 2021 roku resort klimatu i środowiska wraz z WFOŚiGW w Gdańsku wspólnie zorganizowali akcję "Nie śmiecę, wybieram czystą plażę". W 2022 roku stworzono kampanię społeczną - ekoTurysta, która jest swego rodzaju kontynuacją i rozwinięciem projektu z ubiegłego roku.

- Cieszę się, że nasza inicjatywa doczekała się kolejnej odsłony - komentował wiceminister Jacek Ozdoba. - W tym roku również przypominamy, że musimy dbać o plaże, o nasze środowisko. Oczywiste jest, że nie wolno śmiecić, ale mimo tej oczywistości znajdują się tacy, którzy za nic mają dobre wychowanie i zasady. Musimy na to wszyscy zwracać ogromną uwagę.

Jak informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, na plażach najczęściej porzucane są odpady plastikowe - butelki po napojach, worki, torby, zabawki. Z czasem te duże kawałki plastiku rozkładają się na małe cząstki, które w ostateczności zostają rozdrobnione na mikroskopijne fragmenty.

Mikroplastik to maleńkie cząsteczki tworzyw sztucznych, które są ogromnym zagrożeniem dla środowiska morskiego, tym bardziej, że trudno je zlokalizować i usunąć, a są z łatwością połykane przez morskie zwierzęta, która mylą je z pożywieniem. Następnie ten mikroplastik wraz z rybami i owocami morza jest spożywany przez turystów i mieszkańców nadmorskich miejscowości.

- Ważne jest, abyśmy pamiętali o zabieraniu odpadów z plaży, prawidłowej ich segregacji - mówił prezes WFOŚiGW w Gdańsku Szymon Gajda. - Najlepiej w ogóle zrezygnować z plastikowych rurek, torebek foliowych, jednorazowych butelek. Niezmiernie istotne jest zachowanie walorów Bałtyku i jego plaż dla przyszłych pokoleń, a to jest możliwe dzięki właściwym postawom prośrodowiskowych i kulturalnemu zachowaniu na plaży. Nie śmiećmy, nie wchodźmy na obszary objęte ochroną oraz uszanujmy prawa mieszkańców strefy brzegowej Bałtyku.

Sprzątanie plaż. Tylko w Gdańsku podczas słonecznego tygodnia usuwanych jest nawet 14 t śmieci. Sporą część z nich trzeba wybierać z piasku
O tym, jak ważna jest edukacja w zakresie dbania o środowisko, oraz o tym, jak plaże na Pomorzu zmieniły się na przestrzeni ostatniej dekady, mówił wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski.

- Edukacja społeczeństwa w aspekcie dbania o środowisko, w tym m.in. o stan polskich plaż, jest jednym z najistotniejszych elementów profilaktyki środowiskowej - mówił wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski. - Pamiętam, jak plaże na Pomorzu wyglądały jeszcze dziesięć lat temu. Jak łatwo było wówczas się skaleczyć. Teraz to się zmienia, co widać, chociażby po liczbie turystów i mieszkańców, którzy odwiedzają plaże. Choć obecnie jest już dużo lepiej, nadal musimy zwracać uwagę na to, jak zachowujemy się na plaży. Morze Bałtyckie, będąc specyficznym akwenem wodnym pod kątem cyrkulacji wód, jak i warunków środowiskowych dla rozwoju fauny i flory, jest morzem niezwykle wrażliwym na wszelkie czynniki zewnętrzne.

Jak podkreślił wicewojewoda, to w rękach obywateli, w rękach nas samych leży obowiązek i zarazem przywilej odpowiedniego dbania o stan Morza Bałtyckiego.

Za zaśmiecanie miejsc publicznych grożą kary pieniężne. W czwartek, 7 lipca 2022 roku, w Sejmie RP planowane jest głosowanie nad nowelizacją kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń. Nowe przepisy mają nie tylko skuteczniej odstraszyć osoby, które śmiecą na plażach, ale również umożliwić organom ścigania adekwatne karanie do popełnionego czynu przestępców, którzy do tej pory czuli się bezkarnie, składując groźne dla nas wszystkich odpady i chemikalia. Według nowych przepisów przestępcom środowiskowym grozić będzie kara pozbawienia wolności, a także kara grzywny do nawet i 5 milionów złotych. Wiceminister Jacek Ozdoba przyznał, że w tym przypadku liczy na jedność wszystkich parlamentarzystów.

- Rok temu na inauguracji kampanii "Nie śmiecę, wybieram czystą plażę" obiecałem, że przygotuję przepisy zaostrzające kary za najcięższe przestępstwa przeciw środowisku - podkreślał wiceminister Jacek Ozdoba. - Dziś mogę państwu zdać raport, że tak jak obiecałem, tak dotrzymałem słowa i jeszcze w tym tygodniu przepisy zostaną przedstawione w Sejmie RP. To największa od lat 90. nowelizacja kodeksu karnego oraz wykroczeń z zakresu przestępstw środowiskowych. Proponujemy m.in. większe kary za zaśmiecanie. Mam nadzieję, że Sejm przyjmie jednogłośnie zaproponowane przepisy.

Jak informuje WFOŚiGW, w Gdańsku na ośmiu nadmorskich kąpieliskach stoi około 800 koszy na odpady. W sezonie letnim wywożonych jest z nich 300 ton śmieci.

- Jesteśmy Funduszem, który leży nad morzem i stąd wynikają nasze zobowiązania - mówił prezes WFOŚiGW Szymon Gajda. - Od początku istnienia, czyli od prawie 30 lat, wspieramy działania na rzecz ochrony ekosystemu Morza Bałtyckiego. Udzielamy dofinansowania na inwestycje, których celem jest obniżenie poziomu zanieczyszczeń, czynna ochrona rezerwatów nad polskim morzem, wspieranie edukacji na rzecz zachowania środowisk przyrodniczych i różnorodności biologicznej.

Kampania ekoTurysta zainaugurowana została 2 lipca 2022 roku na plaży w Gdyni Orłowie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przypomina - przyroda to nie miejsce na twoje odpady.

Międzypokoleniowy sukces akcji "Mój Bałtyk". Gdańszczanie oraz turyści odwiedzający Gdańsk uczestniczyli w akcji sprzątania plaży na Stogach

Międzypokoleniowy sukces akcji "Mój Bałtyk". Gdańszczanie or...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki