„Stoczniowe pamiątki” . Stocznia Cesarska Development zachęca do odszukania pamiątek

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Pomóż stworzyć wirtualne muzeum w Gdańsku
Pomóż stworzyć wirtualne muzeum w Gdańsku mat. prasowe
Skrywasz w domowych zakamarkach pamiątki stoczniowe lub masz w rodzinie osoby, które kiedyś pracowały w Stoczni Gdańskiej i do dziś posiadają w swoich archiwach zdjęcia ukazujące codzienność zza bram zakładu? Podziel się nimi i pomóż stworzyć wirtualne muzeum.

„Stoczniowe pamiątki” – to inicjatywa Stoczni Cesarskiej Development, która ma na celu pielęgnowanie pamięci o codziennej działalności zakładu, ale przede wszystkim ludziach tworzących stoczniową społeczność, która przyczyniła się do przemian demokratycznych w całym kraju.

Stocznia Gdańsk, której już nie zobaczysz. Historyczna hala ...

Inicjatywa spółki, która obecnie przywraca życie w opustoszałych halach produkcyjnych, polega na zachęceniu do kontaktu z członkami rodziny, którzy pracowali kiedyś w stoczni oraz odnalezienia w domowych archiwach pamiątek, fotografii czy innych materiałów dokumentujących historię oraz podzieleniu się wynikami poszukiwań w mediach społecznościowych.

Nie jest tajemnicą, że niemalże każdy mieszkaniec Gdańska ma swojej rodzinie byłego stoczniowca, a zatem w wielu domowych archiwach znajdują się setki narzędzi stoczniowych, ubrań, archiwalnych dokumentów, czy fotografii, które niosą za sobą wiele historii, a my chcemy je poznać i zabezpieczyć dla przyszłych pokoleń. Niech czas spędzony w domu zmieni się w sentymentalną podróż do przeszłości - mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej.

Stocznia Cesarska Development zachęca do dołączenia do akcji poprzez media społecznościowe, udostępniając zdjęcie i opatrując je hashtagiem #stoczniowepamiątki, #nowehistorie i #stoczniacesarska. Do dyspozycji jest również specjalnie przygotowana zakładka „Twoje Historie” na stronie internetowej Stoczni Cesarskiej.
Pod linkiem: https://stoczniacesarska.pl/pl/your-stories-twoje-historie/ istnieje możliwość przesłania fotografii wraz z opisem. Rezultaty domowo-piwnicznych poszukiwań zostaną przedstawione w mediach społecznościowych Stoczni Cesarskiej.

W ubiegłym roku SCD zorganizowała we współpracy z gdańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej wystawę poświęconą Annie Walentynowicz. Ekspozycja związana z legendarną suwnicową miała miejsce przy oryginalnych urządzeniach, na których przepracowała większość swojego stoczniowego życia. Tuż przed Wielkanocą, pracownicy Stoczni Cesarskiej Development odwiedzili byłych pracowników zakładu z paczkami świątecznymi, by nie narażać ich na kłopotliwe zakupy w czasie pandemii.

NIESAMOWITE BUDYNKI Z HISTORIĄ

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie