Dziennik Bałtycki

Wiadomości

WINIETA
  Stoczniowcy modlą się w intencji firmy

  Stoczniowcy modlą się w intencji firmy

  Robert Kiewlicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Ponad stu pracowników Stoczni Gdynia rozpoczęło w tym tygodniu modlitwę różańcową w intencji ratowania swojego zakładu.
  - Jako katolicy głęboko wierzymy, że jeśli 10 procent pracowników (ok. 550 osób) codziennie w intencji stoczni będzie odmawiać tajemnicę różańca przez cały okres realizacji programu sprzedaży naszego zakładu, to zostaniemy wysłuchani i firma zostanie uratowana - twierdzi Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ Solidarność Stoczni Gdynia.

  Przystąpić do grupy modlitewnej można w bardzo łatwy sposób. Wystarczy wysłać SMS-a z hasłem "różaniec" oraz imieniem i nazwiskiem na specjalny telefon różańcowy.

  - Będzie to jednoznaczne z zobowiązaniem się do codziennego odmówienia jednej tajemnicy różańca. Lista modlących się jest poufna i nie będzie publikowana - zapewnia Lewandowski.

  Rzecznik twierdzi, że różaniec można odmawiać w każdym miejscu i o każdej porze.
  Do końca maja ze Stoczni Gdynia zwolnieni zostaną wszyscy pracownicy. Już ponad 5 tys. osób deklaruje, że zrobi taki krok. Na dobrowolne odejście zdecydują się prawdopodobnie wszyscy pracownicy, ponieważ otrzymają odprawy w wysokości od 20 do 60 tys. zł.

  Ci, którzy zrobią to w późniejszych terminach, dostaną nawet o połowę niższe odszkodowania. Zwalniani pracownicy będą objęci programem szkoleń i możliwością przekwalifikowania. W połowie lutego w stoczni rozpocznie działalność punkt konsultacyjny, w którym stoczniowcy dowiedzą się, z jakich szkoleń mogą skorzystać.

  Majątek zakładu będzie sprzedany w otwartych przetargach. Pierwszy rozstrzygnięty ma być już na początku maja. Jak się dowiedzieliśmy, z pytaniami zgłaszają się pierwsi inwestorzy, jednak ani zarząd stoczni, ani Agencja Rozwoju Przemysłu, odpowiadająca za sprzedaż stoczni, nie ujawniają ich nazw.

  Pieniądze ze sprzedaży w pierwszej kolejności pójdą na zaspokojenie dłużników zakładu. Jest ich ponad 500. Obecnie dług Stoczni Gdynia wynosi ok 1,6 mld złotych. Majątek zakładu według ostatniej wyceny ma wartość 600 mln złotych.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo