Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stocznia Marynarki Wojennej i Polska Grupa Zbrojeniowa zawiązały sojusz dla miliardowych umów

Redakcja
Stocznia Marynarki Wojennej i Polska Grupa Zbrojeniowa zawiązały sojusz dla miliardowych umówTak będą prezentować się okręty typu Miecznik i Czapla
Stocznia Marynarki Wojennej i Polska Grupa Zbrojeniowa zawiązały sojusz dla miliardowych umówTak będą prezentować się okręty typu Miecznik i Czapla mat. prasowe
Polska Grupa Zbrojeniowa i Stocznia Marynarki Wojennej zawiązały konsorcjum, w ramach którego będą negocjować warunki dostawy okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min Czapla i okrętów obrony wybrzeża Miecznik. Oba programy zakładają budowę sześciu okrętów - trzech patrolowych z funkcją zwalczania min i trzech obrony wybrzeża, przeznaczonych do prowadzenia działań na Bałtyku i na wodach Oceanu Atlantyckiego.

Przypomnijmy, że w lipcu Polska Grupa Zbrojeniowa została oficjalnie zaproszona przez Inspektorat Uzbrojenia MON do negocjacji umowy na dostawę okrętów dla Marynarki Wojennej RP. W budowie, oprócz spółek PGZ, będzie brać udział Stocznia Marynarki Wojennej.

Program "Czapla" zakłada budowę okrętu patrolowego o wyporności 1,8 tys. ton, m.in. z funkcją zwalczania min. Wiązałoby się to z wyposażeniem go w bezzałogowe okręty podwodne. Z kolei Miecznik to korweta wielozadaniowa, m.in. z systemem rakietowym obrony powietrznej i torpedami zop. Mieczniki i czaple powinny wchodzić do służby w tempie jedna jednostka rocznie w latach 2017-2022. 

Udział w programach to dla SMW szansa na pracę i dochody przez najbliższe kilka lat. Tym bardziej że na finiszu są negocjacje z Agencją Rozwoju Przemysłu w sprawie przejęcia udziałów w Stoczni Marynarki Wojennej przez zbrojeniową grupę. SMW byłaby, obok Stoczni Nauta, drugą z Trójmiasta w składzie PGZ. Grupa zbrojeniowa planuje wziąć szeroki udział w programie modernizacji sił zbrojnych kraju, w tym floty wojennej.

Oprócz programów "Miecznik" i "Czapla", PGZ jest zainteresowana także budową innych jednostek - okrętu wsparcia logistycznego, okrętu wsparcia działań połączonych, okrętów ratowniczych czy holowników. PGZ chce także wziąć udział we współpracy z zagranicznym partnerem w budowie trzech okrętów podwodnych typu Orka. Przy tym ostatnim kontrakcie w samej Stocznia Nauta pracę znalazłoby dodatkowo 100-200 osób, które zajmowałyby się tylko programem Orka. W realizacji tych projektów może uczestniczyć Stocznia Marynarki Wojennej.

Na program modernizacji MW ma zostać wydana kwota około 13,7 mld zł.

PGZ to lider polskiego przemysłu zbrojeniowego, główny partner MON i globalnych koncernów zbrojeniowych w procesie modernizacji polskiej armii. Tworzy grupę ponad 60 spółek, które zatrudniają około 17,5 tys. pracowników. Oprócz Nauty, w skład PGZ wchodzą z  Pomorza Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA i Energomontaż-Północ Gdynia sp. z o.o.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki