Stocznia Gdynia to nie huta

  Stocznia Gdynia to nie huta

  Mariusz Jabłoński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Związkowcy ze Stoczni Gdynia są zdegustowani pierwszym spotkaniem z prezesami firmy ISD Polska, która zamierza kupić przedsiębiorstwo. Podczas wstępnych rozmów związkowcy dowiedzieli się, że nowy właściciel nie zamierza zagwarantować pakietu socjalnego na miarę tego, jaki otrzymali pracownicy Huty Częstochowa, którą także przejęło ISD.
  - Nie tylko to mnie wyprowadziło z równowagi - mówi Leszek Świętczak, przewodniczący Związku Zawodowego "Stoczniowiec". - Podczas rozmów odniosłem wrażenie, jakby prezesi ISD oczekiwali od nas tego, że nie będziemy bronili pracowników. Przecież taka jest nasza rola zagwarantowana prawnie. Poza tym przyszli właściciele chcą wprowadzić zadaniowy system płacy, a nie - tak jak to było do tej pory - system dniówkowy - dodaje.


  - Moim zdaniem najpierw musi być poprawiona organizacja pracy, by mówić o zmianie systemu wynagradzania. Nie może być tak, by monter czy spawacz biegał za narzędziami po całej stoczni, by wykonać swoją pracę. Oni w ten sposób tracą czas. Prezesi ISD wymagają od nas także podpisu na porozumieniu socjalnym, że nie będziemy wchodzić w spory zbiorowe z pracodawcą i że nie będziemy organizować manifestacji w obronie pracowników. Te żądania są nie do przyjęcia - zaznacza Świętczak.

  Wczoraj przewodniczący trzech związków działających w stoczni wysłali do prezesów ISD pismo, w którym domagają się weryfikacji stanowiska.
  - Przedstawioną propozycję porozumienia odbieramy jako prowokację ze strony ISD wobec organizacji związkowych działających na terenie stoczni - twierdzi Jarosław Albrecht, wiceprzewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej.

  Mniej sceptycznie nastawiona jest stoczniowa Solidarność.
  - Na pewno porozumienie wymaga dopracowania, ale jeżeli ktoś oczekiwał, że nowy właściciel, w sytuacji, w jakiej zastał przedsiębiorstwo, zapewni pracownikom bonusy, to się mylił - powiedział Dariusz Adamski, przewodniczący stoczniowej Solidarności.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo