Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stocznia Gdańska z szansą dołączenia do ikon kulturowego dziedzictwa UNESCO. Ważą się losy wniosku oraz zabudowy stoczni

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Stocznia Gdańska i tereny postoczniowe
Stocznia Gdańska i tereny postoczniowe Karolina Misztal
Jeżeli epidemia nie pokrzyżuje planów, w grudniu 2020 r. do Gdańska przyjadą przedstawiciele organizacji doradczej UNESCO, którzy będą przyglądać się Stoczni Gdańskiej pod kątem możliwości wpisania jej na Listę Światowego Dziedzictwa. Jest szansa, że przyszłym roku polska kandydatura zostanie zaprezentowana podczas corocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.

Członkowie UNESCO przyjadą do Gdańska

31 stycznia 2020 r. Magdalena Gawin, jako Generalny Konserwator Zabytków i przedstawiciel rządu złożyła w Paryżu wniosek o wpis Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Po dwóch miesiącach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało informację, że wniosek przeszedł ocenę formalną i został przekazany do oceny merytorycznej.

Obecnie resort kultury zapewnia, że mimo pandemii oraz wstrzymywania licznych procedur administracyjnych, nie ma opóźnień w sprawie procedowania polskiego kandydata do grona obiektów kulturowego dziedzictwa ludzkości. Jeśli epidemia nie pokrzyżuje planów organizacji, jeszcze w grudniu jej przedstawiciele pojawią się w Gdańsku, by przyglądać się historycznej zabudowie oraz oceniać jej wartość.

Jak wyglądało codzienne życie w Stoczni Gdańskiej w PRL-u? Z...

Stocznia Gdańska na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO już w 2021 r.?

- Ocenę merytoryczną wykonuje organizacja doradcza, Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS). Częścią oceny jest przeprowadzenie misji do potencjalnego miejsca światowego dziedzictwa, w którym uczestniczy ekspert ICOMOS – mówi Anna Bocian, rzecznik prasowy MKiDN. - W przypadku przeprowadzenia misji w tym terminie, harmonogram oceny wniosku pozwoli na skierowanie go w połowie 2021 r. do Międzyrządowego Komitetu Dziedzictwa Światowego, czyli organu UNESCO decydującego w sprawach wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa.

O spotkaniu z przedstawicielem UNESCO informuje również Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków. Tematem rozmów będzie m.in. dopuszczalna wysokość przyszłej zabudowy na terenie stoczni, która jest od wielu miesięcy elementem sporu pomiędzy właścicielami terenu a urzędem ochrony zabytków.

- Spotkanie z osobami z ramienia UNESCO będzie dotyczyć tego, na ile możliwa jest ingerencja współczesnej architektury w przestrzeń stoczniową, aby nie zablokować wpisu na Listę światowego dziedzictwa – mówi Igor Strzok. - Mówiąc wprost, ile nowych kubatur, funkcji oraz przekształceń obecnej przestrzeni będzie możliwe, by nie zatracić unikatowego charakteru tego miejsca. Myślę, że to spotkanie zadecyduje o wielu rzeczach.

CZYTAJ TAKŻE: Stocznia Gdańska szybciej na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO? Rząd chce złożyć wniosek jeszcze w styczniu 2020 r.

- Wnioski i zalecenia są podawane do wiadomości państw i jednocześnie do wiadomości publicznej dopiero na końcowym etapie, na miesiąc przed doroczną sesją Komitetu Światowego Dziedzictwa, na której dany wniosek ma być rozpatrywany – dodaje Aleksandra Wacławczyk, zastępca sekretarza generalnego Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. - Jest to regulaminowy termin, w którym ocena organizacji doradczej jest publikowana w formie dokumentu na sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa.

Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, decyzja o wpisie Stoczni Gdańskiej może zapaść już podczas sesji komitetu zaplanowanej w 2021 r.

Stocznia Gdańsk, której już nie zobaczysz. Historyczna hala ...

Stocznia Gdańska i tereny postoczniowe

Stocznia Gdańska z szansą dołączenia do ikon kulturowego dzi...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki