Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stocznia Gdańska - ruszyła procedura wpisu do rejestru zabytków trzech stoczniowych żurawi

Karol Uliczny
Karol Uliczny
archiwum Polskapress
Do wojewódzkiego rejestru zabytków mogą trafić kolejne obiekty stoczniowe. Pomorski konserwator zabytków rozpoczął procedurę objęcia ochroną trzech żurawi oraz dwóch budynków zlokalizowanych na terenie historycznej Stoczni Schichaua.

Na początku czerwca br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na decyzję ministra kultury wpisującą tzw. Stocznię Schichaua do wojewódzkiego rejestru zabytków. Dzięki temu, teren obejmujący północno-zachodnią część dawnej Stoczni Gdańskiej, na której zachowało się wiele wyjątkowo cennych elementów infrastruktury stoczniowej, w tym hala produkcyjna 3B z charakterystycznym napisem „Stocznia Gdańska”, mógł aplikować o wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Obecna inicjatywa Igora Strzoka, pomorskiego wojewódzkiego konserwatora, ma na celu objęcie ochroną kolejnych stoczniowych obiektów, które znajdują się poza obszarem objętym wpisem. Miało o nią zabiegać Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Do rejestru zabytków może trafić pięć obiektów: warsztat działu R-4 przy ul. Transportowców, budynek socjalno-warsztatowy przy ul. Monterów, żuraw wieżowy z obrotowym słupem przy ul. Narzędziowców, żuraw bramowy wypadowy przy ul. Monterów 54 oraz żuraw bramowy wypadowy przy ul. Przy Pirsie.

- Nie ma wątpliwości, że gdańskie żurawie, jako nieodłączny element industrialnego krajobrazu stoczniowego, powinny podlegać ochronie konserwatorskiej - tłumaczy Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. - Zawsze bardzo zależało nam na ochronie gdańskich żurawi. Razem z budynkami składają się na technologiczne oraz wizualne dziedzictwo stoczni. Stąd wniosek o wpis do rejestru kolejnych obiektów.

W ostatnich miesiącach do rejestru zabytków trafił m.in. kiosk z pamiątkami stojący w sąsiedztwie Bramy nr 2, jako przykład stosowanej w PRL stylistyki oraz standardów budowlanych i materiałowych, ale również integralny, ideowy i kompozycyjno-przestrzenny element zagospodarowania Placu Solidarności.

Czy data 1936 rok na tych zdjęciach jest wiarygodna?

Gdańsk: Czy stoczniowy dźwig M15 jest przedwojenny? (UNIKATO...

Jak wyglądało codzienne życie w Stoczni Gdańskiej w PRL-u? Z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki