Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stocznia Gdańska na Liście Światowego Dziedzictwa? Tomasz Błyskosz: z niecierpliwością czekamy na najbliższą sesję

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Stocznia Gdańska
Stocznia Gdańska Karolina Misztal
Na 16 lipca zaplanowano rozpoczęcie 44. rozszerzonej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, na której głosowane będą kandydatury do wpisu na prestiżową Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jak informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, wśród nominowanych powinna znaleźć się Stocznia Gdańska.

Na stronie UNESCO pojawił się program 44. rozszerzonej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, która w tym roku odbędzie się w chińskim Fuzhou. Spotkanie przedstawicieli 21 państw-członków, zaplanowano w terminie od 16 do 31 lipca br. Sesja będzie wyjątkowa co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, odbędzie po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa (to pierwszy taki przypadek od 1977 r., gdy inauguracyjnie obradowano w Paryżu), po drugie, zorganizowana zostanie w formie online.

"Czekamy z niecierpliwością"

Według szczegółowego programu, rozpatrywanie kandydatur oraz głosowanie odbędzie się pomiędzy 24 a 28 lipca. W Narodowym Instytucie Dziedzictwa słyszymy, że nie ma podstaw, by sądzić, że polski wniosek pt. „Stocznia Gdańska – miejsce narodzin Solidarności i symbol upadku żelaznej kurtyny” nie znajdzie się wśród nominowanych. Wskazują na to zarówno 1,5-roczny harmonogram wynikający z procedury wpisu, jak i przebieg dotychczasowych czynności podejmowanych przez organizacje współpracujące z Komitetem Światowego Dziedzictwa.

- Wszystko wskazuje, że w trakcie najbliższej sesji wniosek będzie procedowany – mówi Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie. - Można powiedzieć, że spełniliśmy wymogi oceny merytorycznej. W styczniu przyjmowaliśmy ekspertów, którzy wizytowali miejsce objęte wnioskiem. Wydaje się, że wszelkie formalności z naszej strony zostały dopełnione. Obecnie wniosek jest w trakcie oceny prowadzonej przez ICOMOS oraz Centrum Światowego Dziedzictwa.

Była niedostępna przez ponad 170 lat. Teraz można ją zwiedza...

NID czeka na oficjalne potwierdzenie szczegółowego programu z uwzględnieniem polskiej kandydatury. Wniosek w sprawie stoczni złożyła 31 stycznia 2020 r. w paryskiej siedzibie Centrum Światowego Dziedzictwa, polska delegacja pod przewodnictwem wiceminister Magdaleny Gawin, której towarzyszył wiceprezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz oraz przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Przez ostatnie 1,5 roku był analizowany pod względem formalnym oraz merytorycznym.

- Czekamy z niecierpliwością na to co będzie dziać się w najbliższych tygodniach – mówi Tomasz Błyskosz, dyrektor oddziału terenowego NID w Gdańsku. - Wszystkie osoby, które były zaangażowane w przygotowanie wniosku, mocno trzymają kciuki za jego pozytywne rozpatrzenie. Zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, by przygotować go jak najlepiej, zarówno pod kątem historycznym, jak i kulturoznawczym. Z naszej strony możemy zapewnić, że kwestie formalne zostały dopełnione. Jaki będzie werdykt komitetu, to pokaże czas.

Stocznia dołączy do 16 unikatów znad Wisły?

Wnioskodawcy podkreślają, że Stocznia Gdańska jest wybitnym przykładem ponad 100-letnich dziejów budownictwa statków pełnomorskich oraz ukazuje ewolucję w dziedzinie rozwoju architektury przemysłowej. Co niemniej ważne, niesie ze sobą dziedzictwo Solidarności, która dała początek przeobrażeń w znacznej części Europy.

- Wpis na listę, o ile do niego dojdzie, stanowić będzie formę docenienia dziedzictwa związanego z przełomem politycznym oraz społecznym lat 80., czyli tego wszystkiego czego Stocznia Gdańska była świadkiem. Bez wątpienia przyczyni się to do rozpropagowania tego dziedzictwa w Europie i na świecie - mówi prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, architekt miasta Gdańska. - Jeżeli chodzi o sferę materialną, jest to zdecydowanie bardziej złożone zagadnienie. O ile działalności Solidarności jest rzeczą unikatową w skali światowej, o tyle sfera materialna, a więc zespół Stoczni Cesarskiej, Stoczni Schichaua, „Drogi do wolności”, rodzi pytania, na ile jest to dziedzictwo unikatowe, warte tak znaczącego wyróżnienia. Podobnych założeń jest więcej, chociażby w Niemczech. Niezależnie od rozstrzygnięć, warto byłoby jednak pamiętać, że jakaś forma rozpoznania tego obszaru jako szczególnego, byłaby wskazana.

Obecnie na prestiżowej liście obejmującej obiekty o „wyjątkowej, powszechnej wartości dla ludzkości” znajduje się 16 pozycji z Polski. Jedynym przedstawicielem woj. pomorskiego jest Zamek krzyżacki w Malborku, największa ceglana warownia na świecie. Najwięcej wpisów mają Włochy oraz Chiny (po 55). Aktualizację listy zaplanowano na 28 lipca br., o godz. 14.45.

Ta spektakularna i wzbudzająca ogromne zainteresowanie instalacja mieści się na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej, nieopodal "Mlecznego Piotra" - nowej przestrzeni tworzonej przez niezależnych artystów. Autorem "Rozbitków" - bo taką oficjalną nazwę nosi ekspozycja - jest wybitny rzeźbiarz, malarz i rysownik Czesław Podleśny.

"Rozbitkowie" w Stoczni Gdańskiej. Intrygująca instalacja ar...

Stocznia Gdańsk, której już nie zobaczysz. Historyczna hala ...

Wyremontowane, odnowione elewacje gdańskich kamienic

Program Fasady OdNowa przechodzi do historii? Urząd Miasta i...

Dawne zakłady produkcyjne na Pomorzu. Archiwalne zdjęcia!

Zobaczcie, jak wyglądało jej wnętrze na krótko przed tym, jak zamieniła się w gruzy.

Stocznia Gdańsk, której już nie zobaczysz. Historyczna hala ...

NIESAMOWITE BUDYNKI Z HISTORIĄ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki