MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sto lat gdyńskiej policji. Jakie atrakcje przewidziała policja w Gdyni na swoje setne urodziny?

Łukasz Kamasz
Okrągła rocznica daje okazje do świętowania. Swoje urodziny stróże prawa wraz z mieszkańcami świętować mogą na wiele sposobów. Wśród atrakcji jest m.in. specjalna konferencja naukowa o historii policji w Gdyni oraz kolejna już gra miejska organizowana przez miasto Gdynia, Parlament Studentów Wyższej Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni wraz z Komendą Miejską Policji w Gdyni.

To pierwsza tegoroczna gra miejska ogranizowana przez gdyńską uczelnie. W ubiegłym roku w 4 grach udział wzięło ponad 1000 osób. Uczestnicy będą mieli okazję poznać ciekawostki związane ze służbą w gdyńskiej policji, wzorem stróżów prawa rozwiążą zagadki krymilane oraz poznają patronkę policjantów województwa pomorskiego - komisarz Policji Państwowej Stanisławę Filipinę Paleolog. Kom. Paleolog stanęła na czele Policji Kobiecej. To wydarzenie zrewolucjonizowało Państwową Policję, a Referat Policji Kobiecej skutecznie zwalczał międzywojenną plagę handlu żywym towarem. To dzięki działaniom Stanisławy Paleolog zaprowadzono porządek w okolicach dawnej Chińskiej Dzielnicy, do której nawet najodważniejsi mieszkańcy bali się samotnie zapuszczać.

- Jak zawsze grę miejską poświęciliśmy osobie wybitnie zasłużonej i wyróżniającej się - podkreśla Adam Labuhn, przewodniczący Parlamentu Studentów Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. - Dotychczas gry dotyczyły sekretów Gdyni ukazywanych przez pryzmat danej postaci. Tym razem będą to zagadki kryminalne. Przewodnikiem będzie komisarz Policji Państwowej na Pomorzu, kom. Stanisława Filipina Paleolog. Wybraliśmy tę postać by uczcić dwie rocznice: 100-lecie Policji na Pomorzu oraz 95-lecie Policji Kobiecej. W organizację gry zaangażowani zostali studenci WSAiB, uczniowie IX LO w Gdyni, specjaliści z gdyńskich muzeów, a także funkcjonariusze policji i kryminolodzy.

Gra ma charakter nielinearny i punkty mogą być zaliczane niechronologicznie. Wszystkie zadania znajdą się na obszarze Gdyni Śródmieścia. Zabawa zacznie sę w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni przy ulicy Portowej 15 w sobotę 12 marca 2020r.

- Gra miejska "Kryminalna Gdynia kom. Paleolog" to wydarzenie z pogranicza zabawy detektywistycznej i historycznej wycieczki dla wszystkich mieszkańców i miłośników Gdyni, niezależnie od wieku - uważa Lechosław Dzierżak, radny miasta Gdyni. - Gracze będą rozwiązywali zadania dzięki wskazówkom ze specjalnych kart-map oraz odkrywali miejsca i fakty związane z tą niezwykłą postacią. Poznają również fach międzywojennych stróżów prawa i sami staną przed problematyką przeciwdziałania przestępczości.

Udział w zabawie jest bezpłatny, nie ma ograniczeń wiekowych. Zgłosić można się indywidualnie lub grupowo za pośrednictwem strony internetowej: www.wsaib.pl/gramiejska.

Kolejnym punktem obchodów urodziń gdyńskiej policji będzie konferencja naukowa „Policja Państwowa w Gdyni i powiatach sąsiednich - w stulecie powstania”. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Komendant Główny Policji. Celem konferencji jest popularyzacja wiedzy w zakresie badania dziejów Policji Państwowej w Gdyni oraz powiatach północnego Pomorza. Podczas wydarzenia przedstawione zostaną cząstkowe wyniki wyników projektu badawczego WSAiB „Martyrologia gdyńskich policjantów w czasie drugiej wojny światowej”. Konferencja rozpocznie się 30 marca 2020 r. w WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni przy ulicy Portowej 15.

Program konferencji

Panel I prowadzący dr Wojciech Wosek - Kierownik Katedry Bezpieczeństwa WSAiB

Referat 1 – Gdynia – nowe miasto II Rzeczypospolitej - dr Marcin Szerle – Muzeum Miasta Gdyni;

Referat 2 – Policja Państwowa w Gdyni – powstanie, rozwój organizacyjny, kadry - dr Wojciech Wosek, WSAiB w Gdyni, mł. insp. mgr Sławomir Pachura – KMP Gdynia;

Referat 3 – Działalność gdyńskiej Policji Państwowej – dr hab. prof. UMK Bolesław Sprengel, WSAiB w Gdyni, UMK w Toruniu;

Referat 4 – Komisarz Stanisława Paleolog i jej związki z Gdynią - prof. Piotr Gołdyn, UAM w Poznaniu;

Referat 5 – Infrastruktura policyjna w Gdyni w czasie II Rzeczypospolitej - dr Krzysztof Halicki, Archiwum Państwowe w Bydgoszczy.

Panel II

Referat 6 - Gdyńscy policjanci w drugiej wojnie światowej – udział w obronie Wybrzeża - dr Jarosław Tuliszka;

Referat 7 – Gdyńscy policjanci w drugiej wojnie światowej – losy funkcjonariuszy po wrześniu 1939 - dr hab. prof. WSAiB Tomasz Chinciński, WSAiB w Gdyni;

Referat 8 – referat o Policji Państwowej w Wejherowie – insp. mgr Beata Perzyńska, Komendant - Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie;

Referat 9 – referat o Policji Państwowej w Kościerzynie – kom. mgr Adam Bork, Komenda Powiatowa Policji w Kościerzynie;

Referat 10 – Relacje Wojska Polskiego i osób w nim służących z Policją Państwową na Pomorzu w dwudziestoleciu międzywojennym – dr Marek Wawrzynkowski, Muzeum Miasta Gdyni.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki