Statystyki Atomówek na półmetku ligi

Rafał Rusiecki
Udostępnij:
Drugie miejsce w tabeli PlusLigi Kobiet, które w tej chwili zajmują siatkarki Atomu Trefla Sopot, to niewątpliwie dobry wynik. Tym bardziej że sopocianki mają tyle samo punktów - 21 - co zawodniczki Muszynianki Muszyna. Rywalki wyprzedzają je w stawce tylko dzięki lepszemu bilansowi setów (o 1 w wywalczonych).

Faktem jest jednak i to, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. A Atomówki stały przed dużą szansą zajęcia pierwszego miejsca na półmetku sezonu zasadniczego i odskoczenia Muszyniance na dwa "oczka". Jak wiadomo, nie udało się, bo ten plan niespodziewanie pokrzyżowały siatkarki Organiki Budowlanych Łódź. Wygrały w zeszły poniedziałek w Ergo Arenie 3:2.

Nie ulega wątpliwości, że żółto-czarne są jednym z zespołów, który nadaje lidze ton. Ma to przełożenie w statystykach. Atomówki są najlepsze w stawce, jeśli chodzi o średnią liczbę punktów na rozegrany set - 17,27 pkt na 33 sety (Muszynianka - 16,65 pkt na 34 sety, a Aluprof Bielsko-Biała - 17 pkt na 31 setów). Sopocianki mogą się też pochwalić średnio 1,48 asa na set. To daje im drugie miejsce w lidze za Muszynianką (1,59 asa na set). Imponują także średnią liczbą punktów zdobytych atakiem w trakcie seta - 12,85. W tym elemencie siatkarskiej statystyki są pierwsze i wyprzedzają m.in. Aluprof - 12,16 oraz Centrostal Bydgoszcz - 12,08.

Zdecydowanie gorzej wypada drużynowe zestawienie gry blokiem i przyjęcia. W tym pierwszym sopocianki zajmują dopiero 6 miejsce. Blokują rywalki średnio 3 razy na set (pierwszy w tym zestawieniu Aluprof - 3,74). Aż trudno w to uwierzyć, ale żółto-czarne są ostatnie w lidze, jeśli chodzi o bardzo dobre przyjęcie, czyli takie, które umożliwia szybkie wyprowadzenie piłki przez rozgrywającą. Mają średnio 5,52 takich przyjęć na set. Dla porównania najlepsze w tym aspekcie łodzianki - 7,74.

A jak Atom Trefl wypada w indywidualnym zestawieniu? Najlepszą atakującą w lidze jest przyjmująca z Sopotu Neriman Ozsoy. Turczynka zdobywa średnio 4,69 punktu na set. Dorota Świeniewicz jest w tym zestawieniu na 7 miejscu - 3,44. Kapitan Atomówek jest też ósma w lidze, jeśli chodzi o bardzo dobre przyjęcie na set - 2,28 (1. Charlotte Leys z Centrostalu - 3,31). Kinga Maculewicz jest na półmetku sezonu zasadniczego piątą blokującą ligi. Zdobywa blokiem średnio 0,93 punktu na set (1. Gabriela Wojtowicz z Aluprofu - 1,33). Katarzyna Konieczna jest z kolei druga, jeśli chodzi o liczbę punktowych zagrywek (asów) na set - 0,5. Piąta w tym zestawieniu jest Ozsoy - 0,41.