MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Statki badawcze Oceanograf i Oceania wypłynęły w rejs za koło podbiegunowe

OPRAC.: MM
Statki badawcze: "Oceanograf" należący do Uniwersytetu Gdańskiego i "Oceania" Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w poniedziałek wypłynęły na ponad miesięczny rejs za północne koło podbiegunowe. Dziennik pokładowy będzie prowadził jeden z załogantów - pisarz Zygmunt Miłoszewski.

Jednostki wypłynęły z gdyńskiego portu Dalmor. W trakcie rejsu naukowcy z gdańskiej uczelni i PAN zamierzają przeprowadzić badania i projekty naukowe.

Oceanograf i Oceania wypłynęły w rejs za koło podbiegunowe

Uniwersytet Gdański w przesłanym komunikacie podał, że rejs zakłada prześledzenie rozprzestrzeniania się wód płynących z Bałtyku do Arktyki wraz ze zbadaniem losów zawartych w nich substancji chemicznych, potencjalnych zanieczyszczeń (np. mikroplastiku, metali ciężkich) i niesionych przez nie organizmów żywych.

Badania i obserwacje prowadzone będą równolegle na obu statkach. Naukowcy planują wykonywanie pomiarów właściwości wody morskiej i aerozoli oraz poborów próbek wody i organizmów morskich do dalszych badań laboratoryjnych.

- Dzięki temu możliwa będzie odpowiedź na pytania dotyczące zasięgu występowania pochodzących z Bałtyku organizmów słonawowodnych w pełnosłonych morzach nordyckich i charakteru odpływu wód bałtyckich na północ oraz sprawdzenie, jak daleko na północ są one jeszcze wykrywalne - podano.

- Zwracamy dziób statku na Północ, w stronę Arktyki, gdzie wraz z uczelniami SEA-EU i Instytutem Oceanologii PAN zrealizujemy trzy duże zadania badawcze - zapowiedział cytowany w komunikacie rektor uczelni prof. Piotr Stepnowski.

W trakcie wyprawy r/v "Oceanograf" odwiedzi uczelnie partnerskie sojuszu uczelni nadmorskich SEA-EU, do którego należy także UG. Naukowcy z tych uniwersytetów nie tylko powitają jednostkę badawczą Uniwersytetu Gdańskiego w portach miast Kilonia (Niemcy), Bodo (Norwegia) i Malmö (Szwecja), ale także wsiądą na statek badawczy, aby wspomóc główne projekty i zrealizować własne projekty naukowe.

Dziennik pokładowy z rejsu będzie prowadził pisarz Zygmunt Miłoszewski

- Myślę, że naukowców i pisarzy łączy fakt, że choć pozornie spędzamy życie, garbiąc się nad jakimiś papierami, to drzemie w nas dusza obieżyświatów i poszukiwaczy przygód. Pojechać w nieznane, zobaczyć, odkryć, opowiedzieć, zachwycić świat. Dlatego – oraz ponieważ jestem zakochanym w Skandynawii żeglarzem – bez momentu zawahania zgodziłem się pojechać jako kronikarz w badawczy rejs statku r/v Oceanograf na daleką Północ - powiedział pisarz cytowany w komunikacie.

Uczelnia przypomniała, że to nie pierwsza duża międzynarodowa kampania oceanograficzna Uniwersytetu Gdańskiego. W 2022 r. r/v "Oceanograf" przebył drogę z Gdyni do położonego na południu Hiszpanii Kadyksu. W trakcie tej wyprawy międzynarodowy zespół naukowców zrealizował trzy duże projekty badawcze oraz przeprowadził kilka jednodniowych rejsów edukacyjnych dla studentów z uczelni europejskich.

Statek badawczy UG to katamaran zbudowany w 2016 r. w gdyńskiej stoczni Nauta. Jest wyposażony w specjalistyczne urządzenia do interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody mórz i oceanów. Oprócz laboratoriów wewnątrz statku są również obserwatoria i sala seminaryjna dla studentów. Dzięki bogatemu wyposażeniu "Oceanograf" jest najnowocześniejszą jednostką badawczą pływającą na Bałtyku.

Ze względu na rozległy zakres badań, które są prowadzone przy użyciu jednostki (badania dna morskiego, badania batymetryczne, badania chemiczne, badania geologiczne), statek łączy w sobie funkcje różnego typu jednostek. Zastosowano na nim dwukadłubową konstrukcję, która minimalizuje kąt przechyłu, co jest szczególnie ważne przy prowadzeniu badań na morzu, ponieważ każdy niezamierzony ruch statku może zakłócić pomiary.

Powrót statków do jednego z trójmiejskich portów planowany jest na 5 lipca.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki