Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Statek-muzeum Sołdek już w stoczni. Zostanie wyremontowany, będzie miał nową wystawę. Zdjęcia

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
W towarzystwie pchaczy Nosorożec G01 i Nosorożec G02 statek-muzeum Sołdek odbił od nabrzeża przy Narodowym Muzeum Morskim i udał się do Gdańskiej Stoczni Remontowa SA. Jednostka przejdzie kompleksowy remont. Będzie ją można ponownie zwiedzać niemal dokładnie za rok.

Operacja przeprowadzenia statku muzeum, pozbawionego własnych maszyn, trwała około 3 godziny, rozpoczęła się w sobotę 17 października, ok. godziny 10.30 Sołdek pożegnał swoje tradycyjne miejsce i mieszkańców przyglądających się operacji, sygnałem okrętowej syreny.

Liczący 70 lat dawny rudowęglowiec Sołdek jest oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Statek przechodzi przegląd raz na 10 lat. Ten najbliższy remont w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA będzie jednak szczególny.

- Choć jak na swoje lata „Sołdek” jest w niezłej kondycji, a rosnąca z roku na rok frekwencja to najlepsze potwierdzenie jego popularności – nadszedł czas na renowację naszego „pływającego” oddziału - informuje Małgorzata Bochenek z Narodowego Muzeum Morskiego. - Podczas remontu planowana jest m.in. wymiana fragmentów blach poszycia, konstrukcji oraz nitów. Zostaną przeprowadzone także liczne prace konserwacyjno-malarskie nadwodnej części kadłuba, wykonana zostanie nowa instalacja elektryczna wewnątrz statku, a gruntowne malowanie i odświeżenie przejdą ładownie statku, pełniące na co dzień funkcję sal wystawowych. Planowany czas wykonywania prac w stoczni wynosi około czterech tygodni. Warto zaznaczyć, że to pierwszy tak duży remont „Sołdka” od 35 lat, czyli od chwili, kiedy został po raz pierwszy udostępniony do zwiedzania jako statek-muzeum.

Po miesiącu Sołdek wróci z Gdańskiej Stoczni Remontowa SA na swoje miejsce nad Motławą, jednak ponownie dla zwiedzających będzie otwarty dopiero niecały za rok.

Na wyremontowanym statku-muzeum otwarta zostanie nowa wystawa, pn. „Sołdek i jego czasy”. Opowiadać będzie o historii polskiej techniki okrętowej, w szczególności o realiach politycznych, społecznych oraz gospodarczych w jakich powstawał Sołdek i w jakich był eksploatowany. W miesiącach po remoncie w stoczni trwać będzie jej instalowanie w ładowniach statku- muzeum.

– Będzie to opowieść o ludziach związanych ze statkiem: konstruktorach, traserach, niterach, spawaczach, kapitanach, oficerach – mówi o przyszłej wystawie dr Robert Domżał, dyrektor NMM. – Chcieliśmy wprowadzić naszych gości w świat historycznego statku o napędzie parowym, z którym zawiązane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza. Ważnym zabiegiem będzie uwydatnienie elementów konstrukcji statku poprzez odpowiednie ich podświetlenie wewnątrz oraz umożliwienie widzom bezpośredniego kontaktu z wybranymi eksponatami i zachęcenie do aktywnego poznawania wystawy za pomocą nowoczesnych środków multimedialnych. Otwarcie ekspozycji stałej na "Sołdku" planowanie jest we wrześniu 2021 r.

Ze względu na ograniczone możliwości zwiedzania ekspozycji na „Sołdku” przez osoby niepełnosprawne, w ramach projektu planowane jest także stworzenie stanowiska multimedialnego w holu siedziby głównej muzeum, w Spichlerzach na Ołowiance, z widokiem na statek. Specjalne okulary 3D pozwolą osobom niepełnosprawnym odbyć wirtualną wycieczkę po ładowniach statku i wystawie stałej.

W ramach projektu renowacji statku i instalacji nowej wystawy, w Gdańsku i w Kaliningradzie wiosną 2021 roku zostanie zorganizowany plener artystyczny, co pozwoli grupom artystów z Polski i Rosji na twórcze spojrzenie na tożsamość i dziedzictwo regionu. Rezultatem pleneru będzie wystawa czasowa prac artystów pokazana w Narodowym Muzeum Morskim i Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie, promująca kulturalną współpracę transgraniczną w regionie.

Warto bowiem dodać, że remont Sołdka i instalacja nowej wystawy jest realizowana w ramach "transgranicznego" projektu. Nosi on nazwę „2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji”. Oprócz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w projekt zaangażowane są instytucje z Kaliningradu – Muzeum Światowego Oceanu oraz Bałtycki Federalny Uniwersytet im. Immanuela Kanta (Rosjanie wyremontują dawny statek badawczy Vityaz). Dwuletni projekt „2 statki – wspólne morze…” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt projektu to ponad 2 mln euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki