Stary most drogowy w Malborku czeka długi remont! Będą utrudnienia dla kierowców. Naprawa ma wystarczyć na kolejne 20 lat

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Stary most w Malborku idzie do remontu. Kierowcy już powoli powinni oswajać się z myślą, że przejazd przez Nogat w Malborku będzie utrudniony przez kilkanaście miesięcy. Do dyspozycji będą będą mieli tylko nową nitkę Mostów im. Pileckiego. Stara wymaga dużego remontu.

Remont starego mostu w Malborku. "Stan techniczny różnych elementów jest niepokojący"

Ten remont był zapowiadany już blisko pięć lat temu, czyli od czasu, gdy w październiku 2016 r. do użytku została oddana nowa nitka mostu na Nogacie. Wtedy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie kryła, że na dłuższy czas trzeba będzie wyłączyć z użytkowania starą przeprawę. To most z 1949 roku, zbudowany w błyskawicznym tempie. Jak czytamy w „Kronice Malborka XX wieku” Wiesława Jedlińskiego, prace rozpoczęły się 15 stycznia, a obiekt, który spiął dwa brzegi, by skrócić czas przejazdu na trasie Malbork-Gdańsk, oddano do użytku już 18 grudnia.

Oczywiście przez ponad 70 lat przeprawa przechodziła remonty, a wkrótce musi to znów nastąpić, bo jak można przeczytać w dokumentacji trwającego właśnie przetargu, stan techniczny różnych elementów jest „niepokojący”, „niedostateczny” lub „przedawaryjny”. Konsorcjum biur projektowych na kilkudziesięciu stronach dokumentacji szczegółowo opisało usterki i zakres napraw. Uwagi dotyczą m.in. odwodnienia, izolacji, urządzeń dylatacyjnych jezdni, dźwigarów, podpór, filarów, pomostu.

Ale spokojnie...

Mimo tak wielu uszkodzeń, żadne z nich nie zagraża w chwili obecnej bezpieczeństwu użytkowania konstrukcji – zapewniają autorzy projektu wykonawczego. - Remont ma na celu przywrócenie pierwotnie planowanej nośności istniejącego obiektu, powstrzymanie postępującej destrukcji dźwigarów, podpór pośrednich oraz zwiększenie bezpieczeństwa ruchu poprzez poprawienie stanu technicznego nawierzchni i warunków odwodnienia obiektu.

Remont mostu - jak będzie wyglądał?

Gdański oddział GDDKiA jest w trakcie wyłaniania wykonawcy. Firmy mają czas do najbliższego piątku (18 czerwca), by składać oferty. Szacuje się, że po wyborze wykonawcy prace remontowe potrwają 20 miesięcy. Oznaczać to będzie trudniejszy okres dla kierowców

- Planuje się wykonywanie robót na całej szerokości I nitki mostu oraz przeniesienie całości ruchu na II nową nitkę mostu. Ruch na II nitce odbywać się będzie w dwóch kierunkach. Zaleca się wyłączenie z użytku ścieżki pieszo-rowerowej pod mostem od strony centrum Malborka – podkreślają projektanci remontu.

Kierowcy muszą przygotować się na korki znane z czasów sprzed budowy drugiej nitki. Wówczas stary, dwupasmowy malborski most o długości blisko 178 m i szerokości jezdni 7 m nazywany był „wąskim gardłem”, które zatykało się ruchem tranzytowym, lokalnym i dodatkowo turystycznym w sezonie. Teraz sytuacja na pewno będzie lepsza niż kiedyś, bo nowa nitka składa się z trzech pasów ruchu. Na potrzeby obu przepraw został też przebudowany układ ruchu po obu stronach rzeki.

Z kolei zapowiadane wyłączenie z użytku ścieżki pieszo-rowerowej pod mostem oznaczać będzie, że spacerowicze, biegacze i rowerzyści nie będą mogli korzystać z tego fragmentu bulwaru. Obecnie trwa remont miejskiej promenady, która ma być gotowa za rok (chociaż wykonawca chce skończyć szybciej). Wygląda więc na to, że tutaj mieszkańcy i turyści natkną się na „przeszkodzę”.

Zbliżające się naprawy starej nitki załatwią sprawę na pewien czas.

Prace remontowe, będące przedmiotem niniejszego opracowania, mają zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu przez maksymalnie 20 lat od zakończenia robót. Po upływie tego okresu obiekt należy wyłączyć z użytkowania lub wykonać jego przebudowę – podkreślają twórcy projektu wykonawczego.

Most na Nogacie w Malborku gotowy. Mieszkańcy spacerowali no...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ilja Kuksa o szansach na przystąpienie Ukrainy do UE

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie