MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Startuje Budżet Obywatelski Gdyni. To 10 edycja programu dla aktywnych osób. W ramach BO Gdynia do rozdania pula 11,7 mln złotych

Maciej Kopyto
Ruszyła kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdyni
Ruszyła kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdyni Budżet Obywatelski Gdynia
Ruszyła 10. edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdyni. Mieszkańcy mogą składać swoje projekty - propozycje tylko do poniedziałku 20 lutego 2023. W tegorocznym BO Gdyni znalazło się ok. 12 mln złotych. Kto i jakie projekty może składać do gdyńskiego budżetu?

10. Budżet Obywatelski Gdyni (2023) - czekają na projekty

To już dziesiąta jubileuszowa edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdyni. Środki, jakimi dysponuje projekt, dają możliwości wprowadzenia realnych zmian na terenie miasta. I to przez samych mieszkańców, którzy swoje propozycje projektów można składać do piątku (20.02.2023).

Ostateczne wyniki głosowania będziemy znali pod koniec września 2023.

Budżet Obywatelski w Gdyni. Jakie są pieniądze do dyspozycji mieszkańców?

Tegoroczna pula wynosi 11 734 360 zł, z czego 2 miliony złotych zostaną przeznaczone na część miejską. Znacznie większa pula (9,7 mln zł) jest do rozdysponowana pomiędzy 21 dzielnic Gdyni.

Najwięcej wydać mogą mieszkańcy Gdyni Chwarzno-Wiczlino - nieco ponad 1 mln. Z kolei najmniej:

  • Babie Doły (ok. 227 tys.),
  • Działki Leśne (243 tys.),
  • Pustki Cisowskie-Demptowo (257 tys.).

W poprzednich latach w Gdyni wygrywały pomysły takie jak: "Edukacyjny park sportowy dla dzieci i młodzieży przy rondzie obok osiedla Chwarzno Polanki”, remonty zniszczonych chodników przy ulicy Makuszyńskiego, Nałkowskiej i Staffa w dzielnicy Karwiny czy obsadzenie roślinami ozdobnymi Parku Rodzinnego przy ulicy Spokojnej na Małym Kacku.

Budżet Obywatelski w Gdyni 2023 roku. Jakie nowości?

W edycji BO2023 w Gdyni do 20. tys. zł wzrosła wartość projektu, który może być realizowany w ramach puli małych zadań.

Co ważne, projekty miejskie mogą być składane tylko w ramach „Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego”. Ten obejmuje m.in. zwiększenie ilości zieleni w mieście (zakładanie parków, łąk kwietnych), inwestycje ograniczające emisję CO2 - przez rozbudowę infrastruktury rowerowej, czy działania edukacyjne, kulturalne i informacyjne w tych obszarach.

Jakie są plusy i minusy Budżetu Obywatelskiego w Gdyni?

Opinie mieszkańców są podzielone. Jakub Korzekwa, radny dzielnicy Mały Kack uważa, że Budżet Obywatelski w Gdyni jest świetnym narzędziem aktywizującym mieszkańców miasta.

- Mieszkańcy Gdyni mogą sami przedstawić swoje pomysły na zmiany. W poprzednich trzech latach składałem do budżetu projekty związane z zielenią, czego efektem jest realizacja niedużego skweru w mojej dzielnicy i zamierzam działać dalej w ten sposób, małymi krokami - podkreśla radny. - Jestem więc bardzo zadowolony z efektu.

Z kolei Wojciech Ogrodnik ze stowarzyszenia Wszystko dla Gdyni uważa, że Budżet Obywatelski nie powinien dotyczyć inwestycji, które są zadaniami własnymi gminy. W jego opinii nie może być swoistym łataniem niedofinansowanych przestrzeni takich jak: karetki czy wozy strażackie.

- Największą wadą jest sposób wykonania, który pozostawia wiele do życzenia. „Koń, jaki jest, każdy widzi" – dodaje przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Wzgórze Świętego Maksymiliana. - Problemem jest również spadek frekwencji głosujących w BO.

ZOBACZ TEŻ: Budżet Obywatelski w Gdyni. Niektóre projekty przykładem na niegospodarność miasta? Tak uważają społecznicy. UM: Realna wycena po przetargu

Głos z Gdyni: Budżet Obywatelski - coś do poprawki?

Monika Rak - mieszkanka dzielnicy Pustki Cisowskie-Demptowo - stoi na stanowisku, że sporo osób zauważa braki i niedogodności w najbliższym otoczeniu, jednak większość nie reaguje lub trochę ponarzeka i na tym koniec. Nieliczni angażują się w działania na rzecz wspólnego dobra i to właśnie Budżet Obywatelski potrafi stworzyć ramę dla lokalnej aktywności.

- Podstawowym wyzwaniem dla mechanizmu budżetu obywatelskiego jest świadomość mieszkańców co do samego faktu funkcjonowania takiego programu w mieście oraz aktywny w nim udział - co najmniej poprzez głosowanie. A to przecież łatwe, bo wybranie projektu przez Internet jest bardzo dogodną formą - ocenia gdynianka. - Konieczne jest także położenie większego nacisku na sprawne realizowanie projektów, czyli zachowana winna być konsekwencja w realizacji zadania na drugi, najpóźniej trzeci rok po wyborze - podkreśla działaczka miejska

Budżet Obywatelski w Gdyni - mimo wszystko - zaaktywizował bardzo dużo osób.

- Widać to w corocznej ewaluacji, bo są osoby, które corocznie zgłaszają projekt, a w niektórych przypadkach po kilka projektów - mówi radny miasta Gdyni Sebastian Jędrzejewski - To wspaniałe uczucie dla wnioskodawcy widzieć, jak efekty pracy od pomysłu, przez złożenie projektu, aż po głosowanie przynosi wymierny efekt np. w postaci boiska czy placu zabaw.

Projekty składać można do poniedziałku 20 lutego. Potem będą weryfikowane przez urzędników i ewentualnie uzupełniane (do końcówki czerwca 2023). Głosowanie na tak wytypowane projekty wystartuje 4.09 i zakończy się 18.09.
Wyniki Budżetu Obywatelskiego 2023 w Gdyni poznamy w piątek 22 września 2023.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki