10. Budżet Obywatelski Gdyni (2023) - czekają na projekty
To już dziesiąta jubileuszowa edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdyni. Środki, jakimi dysponuje projekt, dają możliwości wprowadzenia realnych zmian na terenie miasta. I to przez samych mieszkańców, którzy swoje propozycje projektów można składać do piątku (20.02.2023).
Ostateczne wyniki głosowania będziemy znali pod koniec września 2023.
Budżet Obywatelski w Gdyni. Jakie są pieniądze do dyspozycji mieszkańców?
Tegoroczna pula wynosi 11 734 360 zł, z czego 2 miliony złotych zostaną przeznaczone na część miejską. Znacznie większa pula (9,7 mln zł) jest do rozdysponowana pomiędzy 21 dzielnic Gdyni.
Najwięcej wydać mogą mieszkańcy Gdyni Chwarzno-Wiczlino - nieco ponad 1 mln. Z kolei najmniej:
- Babie Doły (ok. 227 tys.),
- Działki Leśne (243 tys.),
- Pustki Cisowskie-Demptowo (257 tys.).
W poprzednich latach w Gdyni wygrywały pomysły takie jak: "Edukacyjny park sportowy dla dzieci i młodzieży przy rondzie obok osiedla Chwarzno Polanki”, remonty zniszczonych chodników przy ulicy Makuszyńskiego, Nałkowskiej i Staffa w dzielnicy Karwiny czy obsadzenie roślinami ozdobnymi Parku Rodzinnego przy ulicy Spokojnej na Małym Kacku.
Budżet Obywatelski w Gdyni 2023 roku. Jakie nowości?
W edycji BO2023 w Gdyni do 20. tys. zł wzrosła wartość projektu, który może być realizowany w ramach puli małych zadań.
Co ważne, projekty miejskie mogą być składane tylko w ramach „Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego”. Ten obejmuje m.in. zwiększenie ilości zieleni w mieście (zakładanie parków, łąk kwietnych), inwestycje ograniczające emisję CO2 - przez rozbudowę infrastruktury rowerowej, czy działania edukacyjne, kulturalne i informacyjne w tych obszarach.
Jakie są plusy i minusy Budżetu Obywatelskiego w Gdyni?
Opinie mieszkańców są podzielone. Jakub Korzekwa, radny dzielnicy Mały Kack uważa, że Budżet Obywatelski w Gdyni jest świetnym narzędziem aktywizującym mieszkańców miasta.
- Mieszkańcy Gdyni mogą sami przedstawić swoje pomysły na zmiany. W poprzednich trzech latach składałem do budżetu projekty związane z zielenią, czego efektem jest realizacja niedużego skweru w mojej dzielnicy i zamierzam działać dalej w ten sposób, małymi krokami - podkreśla radny. - Jestem więc bardzo zadowolony z efektu.
Z kolei Wojciech Ogrodnik ze stowarzyszenia Wszystko dla Gdyni uważa, że Budżet Obywatelski nie powinien dotyczyć inwestycji, które są zadaniami własnymi gminy. W jego opinii nie może być swoistym łataniem niedofinansowanych przestrzeni takich jak: karetki czy wozy strażackie.
- Największą wadą jest sposób wykonania, który pozostawia wiele do życzenia. „Koń, jaki jest, każdy widzi" – dodaje przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Wzgórze Świętego Maksymiliana. - Problemem jest również spadek frekwencji głosujących w BO.
Głos z Gdyni: Budżet Obywatelski - coś do poprawki?
Monika Rak - mieszkanka dzielnicy Pustki Cisowskie-Demptowo - stoi na stanowisku, że sporo osób zauważa braki i niedogodności w najbliższym otoczeniu, jednak większość nie reaguje lub trochę ponarzeka i na tym koniec. Nieliczni angażują się w działania na rzecz wspólnego dobra i to właśnie Budżet Obywatelski potrafi stworzyć ramę dla lokalnej aktywności.
- Podstawowym wyzwaniem dla mechanizmu budżetu obywatelskiego jest świadomość mieszkańców co do samego faktu funkcjonowania takiego programu w mieście oraz aktywny w nim udział - co najmniej poprzez głosowanie. A to przecież łatwe, bo wybranie projektu przez Internet jest bardzo dogodną formą - ocenia gdynianka. - Konieczne jest także położenie większego nacisku na sprawne realizowanie projektów, czyli zachowana winna być konsekwencja w realizacji zadania na drugi, najpóźniej trzeci rok po wyborze - podkreśla działaczka miejska
Budżet Obywatelski w Gdyni - mimo wszystko - zaaktywizował bardzo dużo osób.
- Widać to w corocznej ewaluacji, bo są osoby, które corocznie zgłaszają projekt, a w niektórych przypadkach po kilka projektów - mówi radny miasta Gdyni Sebastian Jędrzejewski - To wspaniałe uczucie dla wnioskodawcy widzieć, jak efekty pracy od pomysłu, przez złożenie projektu, aż po głosowanie przynosi wymierny efekt np. w postaci boiska czy placu zabaw.
Projekty składać można do poniedziałku 20 lutego. Potem będą weryfikowane przez urzędników i ewentualnie uzupełniane (do końcówki czerwca 2023). Głosowanie na tak wytypowane projekty wystartuje 4.09 i zakończy się 18.09.
Wyniki Budżetu Obywatelskiego 2023 w Gdyni poznamy w piątek 22 września 2023.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International