Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Start Misji Artemis I – projekt współtworzyła dr inż. Anna Chrobry z Politechniki Gdańskiej

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Na zdjęciu dr. inż. Anna Chrobry
Na zdjęciu dr. inż. Anna Chrobry Politechnika Gdańska
Już dziś wystartować miała misja Artemis I, której etapy mają doprowadzić do ponownej wizyty ludzi na Księżycu. Plany są jednak znacznie bardziej ambitne. Cały projekt współtworzyła dr. inż. Anna Chrobry, która jest doradczynią metodyczną na międzynarodowych studiach II stopnia Engineering and Management of Space Systems, prowadzonych przez Politechnikę Gdańską. Start zaplanowany był na poniedziałek 29.08.2022 r., ale niestety został odwołany. Dokładna data nie została jeszcze wyznaczona.

AKTUALIZACJA godz. 14:40
Jak podaje portal Business Insider, odliczanie do startu zostało wstrzymane po tym, jak jeden z silników nie osiągnął wymaganej temperatury do startu.
Kolejnym możliwym terminem startu misji jest najbliższy piątek, jednak nie podjęto jeszcze decyzji w tej sprawie.

Wcześniej pisaliśmy:

Polka w projekcie NASA

W firmie Airbus Defence and Space Bremen nad projektem ORION ESM-1 pracowała Polka, dr inż. Anna Chrobry (dla statku ORION ESM-1 opracowywała rozwiązania termiczne). Dr inż. Anna Chrobry pracowała nad modułem serwisowym Oriona tworzonym przez Airbusa, a obecnie pracuje dla programu ORION ESM 1-9 jako Programme Management Oficer.

Misja Artemis

W największym uproszczeniu, celem misji Artemis jest powrót ludzi na Księżyc. Przedsięwzięciu zawiaduje NASA, ale swój udział ma także ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) oraz prywatni przedsiębiorcy, jak choćby należący do Elona Muska SpaceX. Co jednak istotne, nie chodzi tu jedynie o jednorazową „wycieczkę” ludzkiej załogi na Srebrny Glob, ale o działania na znacznie szerszą skalę.

W planach jest bowiem systematyczne odwiedzanie Księżyca przez ludzi, a nawet stacjonowanie na jego powierzchni i wydobywanie surowców. Pomoże w tym m.in. budowa stacji kosmicznej Gateway, która zostanie umieszczona na orbicie Księżyca i będzie centrum kolejnych misji.

Z Ziemi na stację kosmiczną (i w drugą stronę) astronautów zabierać będzie statek kosmiczny Orion, a transport kapsuły załogowej pomiędzy Księżycem i stacją odbywać się będzie przy użyciu Human Landing System, czyli statku kosmicznego SpaceX wzorowanego na Starship.

Docelowo, na powierzchni Księżyca zostanie wybudowana baza o nazwie Artemis Base Camp, w której stacjonować będą kosmonauci. Pierwszy krok ku temu obserwować możemy już dziś.

Artemis One - gdzie można oglądać start rakiety?

Start rakiety Orion zaplanowano na 14.33 czasu polskiego. Wtedy też otworzy się tzw. okno startowe, trwające około dwóch godzin. W tym czasie, jeśli warunki będą odpowiednie, odbędzie się start. Całość można będzie oglądać na żywo m.in. na kanale YouTube, a wystarczy kliknąć na poniższy materiał.

Transmisje NASA będzie można oglądać tutaj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki