Starogard Gdański. Zabójstwo niemowlęcia. Zarzuty postawione rodzicom. Maltretowano trójkę dzieci, jedno nie przeżyło 22.01.2022 r.

Anna Krenc
Anna Krenc
Zabójstwo niemowlęcia w Starogardzie Gdańskim.
Zabójstwo niemowlęcia w Starogardzie Gdańskim. Polska Press
Udostępnij:
W Starogardzie Gdańskim doszło do zabójstwa. Ofiarą jest dwumiesięczne niemowlę, podejrzanymi o popełnienie przestępstwa są rodzice dziecka. W sprawie zatrzymano pięć osób.

Zabójstwo niemowlęcia w Starogardzie Gdańskim - AKTUALIZACJA 13:35

- Sąd zdecydował o zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu, jako środka zapobiegawczego, wobec ojca dzieci - poinformowała Prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Zabójstwo niemowlęcia w Starogardzie Gdańskim - 20.01.2022 r.

Do zabójstwa w Starogardzie Gdańskim doszło w czwartek, 20.01.2022 roku. Ofiara to dwumiesięczne niemowlę. Prokuratura Rejonowa w Starogardzie Gdańskim postawiła zarzuty.

- O śmierci 2-miesięcznego dziecka prokuratura została powiadomiona 20 stycznia 2022 roku. Z ustaleń wynikało, że niemowlę trafiło do szpitala w stanie ciężkim z licznymi obrażeniami. Dziecko było w takim stanie, że nie udało się go uratować. W związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa, podjęto czynności mające na celu ustalenie przyczyn i okoliczności śmierci dziecka. Przeprowadzono oględziny, przeszukanie miejsca zamieszkania dziecka, przeprowadzono także sekcję zwłok - poinformował Mariusz Duszyński, prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Zabójstwo niemowlęcia w Starogardzie Gdańskim - zatrzymani rodzice

Zatrzymano rodziców dziecka oraz siostrę matki dziecka i jej konkubenta.

Zabójstwo niemowlęcia w Starogardzie Gdańskim - przyczyna śmierci

Z wstępnych ustaleń biegłego wynika, że dziecko było od dawna maltretowane.

-Zmarła dziewczynka posiadała liczne urazy na całym ciele, a charakter obrażeń wskazywał, że przemoc wobec niej miała miejsce na długo przed tym, kiedy trafiła do szpitala - podał prokurator Mariusz Duszyński.

Zabójstwo niemowlęcia w Starogardzie Gdańskim - Prokuratura postawiła zarzuty

Matce dziecka Prokuratura Rejonowa w Starogardzie Gdańskim postawiła zarzut zabójstwa z szczególnym okrucieństwem. Również ojciec niemowlęcia usłyszał taki zarzut oraz zarzut posiadania narkotyków. Siostrze matki dziecka oraz jej konkubentowi zostały postawione zarzuty nieudzielenia pomocy.

- Prokurator po wykonaniu czynności procesowych skierował wnioski o tymczasowe aresztowanie - dodał Mariusz Duszyński.

Zabójstwo niemowlęcia w Starogardzie Gdańskim - aresztowana matka dziecka

Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec matki zabitego niemowlęcia, a wobec ojca jedynie nadzór policji.

- Sąd, uzasadniając decyzję co do matki, uznał, że istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa nieumyślnego spowodowania śmierci. Prokuratura zaskarży decyzję Sądu w kwestii braku zastosowania aresztu wobec ojca dziecka. W ocenie Prokuratury zebrany materiał dowodowy wskazywał na zabójstwo - wyjaśnił prokurator Mariusz Duszyński.

Dziecko było wychowywane przez oboje młodych rodziców, 22-letnią matkę i 23-letniego ojca. Para posiadała jeszcze dwoje dzieci: 4-letnią córkę i 2-letniego syna.

Zabójstwo niemowlęcia w Starogardzie Gdańskim - pozostałe dzieci maltretowane

- Dwoje pozostałych dzieci będących pod opieką Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zostało przekazane rodzinie realizującej zadania pogotowia opiekuńczego. Dzieci wymagały udzielenia pomocy medycznej. U 4-letniej dziewczynki ujawniono zmiany wskazujące na konieczność przeprowadzenia wielu zabiegów chirurgicznych. Dodatkowo ujawniono urazy głowy, zasinienia i zadrapania na całym ciele. Natomiast 2-letni chłopiec również posiadał liczne zasinienie i zadrapania na całym ciele - poinformował prokurator Mariusz Duszyński.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, u 4-letniej dziewczynki doszło do zrośnięcia złamań. Urazy te nie były opatrywane i konsultowane przez lekarza.

Zabójstwo niemowlęcia w Starogardzie Gdańskim - zarzuty znęcania

- Wobec ujawnienia tych okoliczności podjęto decyzję o ponownym zatrzymaniu ojca dziecka jednocześnie została zatrzymana babcia dziecka. Po zatrzymaniu ojca uzupełniono postanowienie o przedstawieniu zarzutów, o zarzut znęcania się nad małoletnimi dziećmi ze szczególnym okrucieństwem. Po wykonaniu czynności i ponownym przesłuchaniu ojca dziecka, Prokuratura ponownie złożyła wniosek do sądu o zastosowanie aresztu wobec ojca jako środka zapobiegawczego - wyjaśnił prokurator Mariusz Duszyński.

Zabójstwo niemowlęcia w Starogardzie Gdańskim - dwa postępowania prokuratorskie

- Niezależnie od tego postępowania, prokurator skierował w piątek, 21.01.2022 roku, wniosek o udzielenie zabezpieczenia tymczasowego dla 4-letniej dziewczynki i 2-letniego chłopca poprzez umieszczenie ich w rodzinie zastępczej. W wyniku czego Sąd Rodzinny i Nieletnich w Starogardzie Gdańskim w sobotę 22.01.2022 roku wszczął postępowanie o pozbawienie praw rodzicielskich rodziców dzieci i umieszczenie dwójki nieletnich w rodzinie zastępczej - dodał prokurator Mariusz Duszyński.

Zabójstwo niemowlęcia w Starogardzie Gdańskim - zarzuty dla dalszej rodziny

Ciotce nieżyjącego niemowlęcia oraz jej konkubentowi, a także - mieszkającej w tym samym bloku, co nieżyjące niemowlę - babci Prokuratura Rejonowa w Starogardzie Gdańskim postawiła zarzut z artykułu 162 paragraf 1 Kodeksu karnego, tj. nieudzielenie pomocy. Zastosowano wobec nich dozór policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

i
isia
system nie ma dostępu do tych dzieci, bo przez 500 , które jest wliczane do kryterium dochodowego w pomocy społecznej, te rodziny wypadły z systemu, nie spełniają kryteriów dochodowych. Jaką podstawę prawną ma pracownik socjalny do wejścia komukolwiek do mieszkania, bez zgłoszenia osób ze środowiska, oraz zgłoszenia pomocy przez samych potrzebujących? Skąd ma wiedzieć o istnieniu takiego dziecka, takiej rodziny? W szklanej kuli ma ich sobie wyszukać? Jeszcze kiedyś służba zdrowia to monitorowała, a teraz wszystko zdalnie i nikt już niczego nie pilnuje.
G
Gregor
Y.e.b.a.n.e. zwyrole- bestie. Kara śmierci to dla nich łagodny wymiar kary.
p
patusy
elektrorat jareczka i mateuszka
b
biskup
Polskie balwany-bydlaki.
m
marco ramius
Maksymalna kara dla tych oprawców.

To jest przykład jak system chroni dzieci.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie