Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stare pocztówki z kolekcji profesora Manfreda Lotscha w zbiorach Muzeum Gdańska. Pokazują charakterystyczne miejsca w mieście

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Zbiory Muzeum Gdańska wzbogaciła ogromna kolekcja pocztówek z przełomu XIX i XX wieku, pokazujących charakterystyczne miejsca w mieście. – Te pocztówki to okna przeszłości – mówi dyrektor muzeum Waldemar Ossowski. Plany zakładają, że zbiór będzie dostępny dla każdego za pośrednictwem portalu dziedzictwo-gdansk.pl
Zbiory Muzeum Gdańska wzbogaciła ogromna kolekcja pocztówek z przełomu XIX i XX wieku, pokazujących charakterystyczne miejsca w mieście. – Te pocztówki to okna przeszłości – mówi dyrektor muzeum Waldemar Ossowski. Plany zakładają, że zbiór będzie dostępny dla każdego za pośrednictwem portalu dziedzictwo-gdansk.pl A. Grabowska/Muzeum Gdańska
Zbiory Muzeum Gdańska wzbogaciła ogromna kolekcja pocztówek z przełomu XIX i XX wieku, pokazujących charakterystyczne miejsca w mieście. – Te pocztówki to okna przeszłości – mówi dyrektor muzeum Waldemar Ossowski. Plany zakładają, że zbiór będzie dostępny dla każdego za pośrednictwem portalu dziedzictwo-gdansk.pl.

Ogromna kolekcja starych pocztówek z kolekcji profesora Manfreda Lotscha w zbiorach Muzeum Gdańska

580 pocztówek z kolekcji profesora Manfreda Lotscha trafiło do zbiorów Muzeum Gdańska. To przedstawienia znanych zabytków oraz domów, ulic i mieszkańców stolicy Pomorza. Spuściznę przekazał Gerd-Dietrich Ewert, archiwista Bractw Ław Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece wraz z rodziną.

Prof. Manfred Lotsch, z urodzenia gdańszczanin (w wieku 7 lat był świadkiem rozpoczęcia II wojny światowej), był wieloletnim dyrektorem Droste-Verlages oraz pracownikiem Heinrich-Heine Universität w Düsseldorfie. Gdańskie pocztówki gromadził od lat.

Zbiory Muzeum Gdańska wzbogaciła ogromna kolekcja pocztówek z przełomu XIX i XX wieku, pokazujących charakterystyczne miejsca w mieście. – Te pocztówki to okna przeszłości – mówi dyrektor muzeum Waldemar Ossowski. Plany zakładają, że zbiór będzie dostępny dla każdego za pośrednictwem portalu dziedzictwo-gdansk.pl

Stare pocztówki z kolekcji profesora Manfreda Lotscha w zbio...

– Pocztówki z okresu XIX-XX wieku zawierają m.in. przedstawienia Wielkiego Młyna, gdańskich kościołów oraz Długiego Pobrzeża. Część z nich jest już znana i została opublikowana online. Z kolei nieznane wcześnie okazjonalne pocztówki były zamawiane u lokalnych fotografów przez turystów albo mieszkańców chcących wysłać rodzinie lub przyjaciołom spersonalizowaną pocztówkę z Gdańska – informuje Muzeum Gdańska.

Zaznaczmy, prof. Lotsch zmarł 9 maja 2021 roku w wieku 89 lat. Zaangażowanie Gerda-Dietricha Ewerta i jego rodziny sprawiło, że kolekcja wróciła do Gdańska.

– To wspaniały dar dla Gdańska i jego mieszkańców, z którego w przyszłości, po opracowaniu, będzie mógł korzystać każdy za pośrednictwem portalu internetowego dziedzictwo-gdansk.pl. Wśród przekazanych pamiątek znajdują się również takie, które zostały wykonane w liczbie kilku sztuk. Te pocztówki to okna przeszłości. Dzięki nim możemy nie tylko zobaczyć życie codzienne dawnych gdańszczan, ale także dowiedzieć się o nim dzięki informacjom napisanym przez nadawców. Dawne ręczne pismo w języku niemieckim i polskim zostało odczytane i spisane maszynowo przez rodzinę Ewertów – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Co można wyczytać z wyblakłych, starych fotografii...[ZDJĘCIA]

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki