Stare Babki: Mieszkańcy naciskają na GDDKiA w sprawie ścieżki rowerowej

Tomasz Chudzyński
Mieszkańców naciskają na GDDKiA w sprawie ścieżki rowerowej
Mieszkańców naciskają na GDDKiA w sprawie ścieżki rowerowej Mateusz Borkowski
Mieszkańcy Starych Babek nie składają broni i konsekwentnie walczą o budowę ścieżki rowerowej wzdłuż żuławskiego odcinka drogi ekspresowej S7.

Budowa trasy krajowej S7 na Żuławach wzbudza kolejne kontrowersje. Problem mogą mieć mieszkańcy tej części miejscowości Stare Babki, która nie jest planowana do wyburzenia pod budowę trasy ekspresowej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie chce się zgodzić na budowę ścieżki rowerowej prowadzącej w kierunku miejscowości Dworek i do Nowego Dworu Gdańskiego. - Nie składamy broni - mówią mieszkańcy.

W czasie czerwcowych konsultacji projektu żuławskiego odcinka drogi ekspresowej S7 grupa mieszkańców okolic Starych Babek złożyła wniosek o budowę ścieżki rowerowej wzdłuż przyszłej drogi. Przedstawiciele GDDKiA na ostatnim spotkaniu sołectwa Dworek (podlegają mu Stare Babki) poinformowali mieszkańców, że rowerowego szlaku plany budowy nie przewidują.

- Taką odpowiedź przekazał nam projektant - mówi Stanisław Kukułka, jeden z mieszkańców. - My nie złożymy broni. Chodzi przecież o nasze przyszłe życie w okolicach drogi i bezpieczeństwo!

Po wyburzeniu kilkunastu domów, położonych wzdłuż obecnej drogi krajowej nr 7 (tereny będą potrzebne do budowy jezdni trasy ekspresowej), część wsi zostanie odcięta. Prowadzić z niej ma droga techniczna - do Nowego Dworu Gdańskiego z jednej strony i do miejscowości Dworek nad Wisłą. To właśnie budowy ścieżki rowerowej w tym ciągu komunikacyjnym domagają się mieszkańcy.

- Chcemy też chodnika, oświetlenia i przystanku autobusowego - dodaje Stanisław Kukułka. - Jednak ścieżka rowerowa jest najważniejsza. Wielu mieszkańców korzysta z rowerów. Boimy się jednak o swoje bezpieczeństwo. W ostatnich kilku latach na drogach zginęło 20 mieszkańców, którzy poruszali się po drogach rowerami. Ścieżka rowerowa przez Żuławy oznacza także rozwój turystyki. Będziemy naciskać, pisać pisma, chcemy spotkać się z marszałkiem Mieczysławem Strukiem, zaprosić go do nas. Na pewno poprosimy o wsparcie samorząd gminy Stegna [to na jej terenie leżą Stare Babki - przyp. red.].

Mieszkańcy Starych Babek powołują się na precedens sprzed kilku lat, kiedy to w czasie remontu DK nr 7 w gminie Elbląg mieszkańcy zdołali wywalczyć budowę rowerowego szlaku.

- Nie może być tak, że gdzieś ścieżki się buduje, a my nie jesteśmy brani pod uwagę - uważa Kukułka.
Przypomnijmy - zgodnie z planami pod budowę trasy ekspresowej S7 (odcinek Koszwały - Kazimierzowo) wykorzystane mają zostać tereny, na których położona jest wieś Stare Babki, kilka kilometrów od Nowego Dworu Gdańskiego. Wywłaszczone mają zostać 24 rodziny. Inwestycja ma się rozpocząć w roku 2015. Koszt budowy 40-kilometrowego odcinka trasy ma wynieść blisko 3 mld zł.

GDDKiA nie złożyła jeszcze wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

Mówi się jednak, że w 2014 roku ma rozpocząć się procedura wywłaszczeń nieruchomości w Starych Babkach.
Mieszkańcy obawiają się, że odszkodowania za ich małe i stare mieszkania będą bardzo niskie. Boją się więc, że nie wystarczy im na zakup nowych lokali. Budowa drogi S7 ma zakończyć się w 2016 roku.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

p
pojutrze

Droga dla rowerow i chodnik to nie przywilej ale prawo. Dlaczego samochodem - tak (mozna bezpiecznie), a rowerem i na piechote to nie (niebzpiecznie, tylko na wlasna odpowiedzialnosc)?

D
Dawid

popieram!

J
Jaro

Popieram wapczcie

m
m

Popieram

Dodaj ogłoszenie