Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stara zabytkowa mleczarnia w Kościerzynie była mocno zrujnowana. Teraz nie ma po niej śladu ZDJĘCIA

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Nie wszyscy pamiętają, jak wyglądał budynek mleczarni przy ul. Dworcowej w Kościerzynie
Nie wszyscy pamiętają, jak wyglądał budynek mleczarni przy ul. Dworcowej w Kościerzynie google street
Nie wszyscy pamiętają, jak wyglądał budynek mleczarni przy ul. Dworcowej w Kościerzynie, a dokładnie naprzeciwko dworca PKP. Przez laty z pewnością to miejsce tętniło życiem. Potem obiekt przez lata niszczał i popadał w ruinę. Wreszcie został rozebrany, choć sprawa nie obyła się bez kontrowersji. Budynek zabytkowej mleczarni pochodził z początku XX wieku. Dzięki mapom google street można zobaczyć, jak to miejsce wyglądało przed laty.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska (OSM) w Kościerzynie

Przy ul. Dworcowej 42 w Kościerzynie działała mleczarnia. Jej funkcjonowanie było związane z zakładem w Skarszewach, który powstał w 1894 roku, a produkcję rozpoczął w 1895 roku. Główne produkty, jakie tu powstawały, to sery i masło.

W 1937 r. nastąpiło przyłączenie się innych okolicznych mleczarni do Spółdzielni w Skarszewach, a skarszewska mleczarnia stała się największym zakładem w okolicy. Jak się okazuje, w 1972 r. miało miejsce połączenie Spółdzielni z OSM Kościerzyna; zakład w Skarszewach stał się oddziałem produkcyjnym powstałej spółdzielni z siedzibą w Kościerzynie. Tak też kościerska mleczarnia funkcjonowała przez wiele lat aż do 1990 roku. Wówczas nastąpiło odłączenie od OSM Kościerzyna i ponowna rejestracja Spółdzielni Mleczarskiej w Skarszewach.

W 2014 roku budynek, który przez lata mocno niszczał, zniknął z powierzchni ziemi. Sprawa jednak była dość kontrowersyjna i odbiła się szerokim echem w całej Polsce. Obiekt został rozebrany - choć był zabytkiem. Jak się okazuje, stało się to za sprawą błędu urzędniczki. Zabytkowa mleczarnia przeszła w ręce prywatnego właściciela, który postanowił go rozebrać. O zgodę na rozbiórkę wystąpił do starostwa i ją otrzymał.

Obiekt nie znajdował się w wojewódzkim rejestrze zabytków, dlatego została wydana zgoda na rozbiórkę. Okazało się jednak, że nie sprawdzono Gminnej Ewidencji Zabytków, w której budynek figurował. Gdy sytuacja została ujawniona, prace rozbiórkowe wstrzymano. Ostatecznie jednak powiatowy konserwator zabytków i tak wydał zgodę na całkowitą rozbiórkę, ponieważ zachowały się tylko fragmenty elewacji frontowej i bocznej, nie było też wnętrza budynku.

Tymczasem jeszcze w 2022 roku działka po starej mleczarni przy ul. Dworcowej o powierzchni 4 995 m kw. była wystawiona na sprzedaż za kwotę 2 900 000 zł.

Zobacz w naszej galerii zdjęć, jak wyglądał budynek starej, zabytkowej mleczarni przed kilkoma laty. Dzięki mapom google street można trochę powspominać.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki