Stara zabytkowa mleczarnia w Kościerzynie była mocno zrujnowana. Teraz nie ma po niej śladu ZDJĘCIA

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Nie wszyscy pamiętają, jak wyglądał budynek mleczarni przy ul. Dworcowej w Kościerzynie
Nie wszyscy pamiętają, jak wyglądał budynek mleczarni przy ul. Dworcowej w Kościerzynie google street
Nie wszyscy pamiętają, jak wyglądał budynek mleczarni przy ul. Dworcowej w Kościerzynie, a dokładnie naprzeciwko dworca PKP. Przez laty z pewnością to miejsce tętniło życiem. Potem obiekt przez lata niszczał i popadał w ruinę. Wreszcie został rozebrany, choć sprawa nie obyła się bez kontrowersji. Budynek zabytkowej mleczarni pochodził z początku XX wieku. Dzięki mapom google street można zobaczyć, jak to miejsce wyglądało przed laty.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska (OSM) w Kościerzynie

Przy ul. Dworcowej 42 w Kościerzynie działała mleczarnia. Jej funkcjonowanie było związane z zakładem w Skarszewach, który powstał w 1894 roku, a produkcję rozpoczął w 1895 roku. Główne produkty, jakie tu powstawały, to sery i masło.

W 1937 r. nastąpiło przyłączenie się innych okolicznych mleczarni do Spółdzielni w Skarszewach, a skarszewska mleczarnia stała się największym zakładem w okolicy. Jak się okazuje, w 1972 r. miało miejsce połączenie Spółdzielni z OSM Kościerzyna; zakład w Skarszewach stał się oddziałem produkcyjnym powstałej spółdzielni z siedzibą w Kościerzynie. Tak też kościerska mleczarnia funkcjonowała przez wiele lat aż do 1990 roku. Wówczas nastąpiło odłączenie od OSM Kościerzyna i ponowna rejestracja Spółdzielni Mleczarskiej w Skarszewach.

W 2014 roku budynek, który przez lata mocno niszczał, zniknął z powierzchni ziemi. Sprawa jednak była dość kontrowersyjna i odbiła się szerokim echem w całej Polsce. Obiekt został rozebrany - choć był zabytkiem. Jak się okazuje, stało się to za sprawą błędu urzędniczki. Zabytkowa mleczarnia przeszła w ręce prywatnego właściciela, który postanowił go rozebrać. O zgodę na rozbiórkę wystąpił do starostwa i ją otrzymał.

Obiekt nie znajdował się w wojewódzkim rejestrze zabytków, dlatego została wydana zgoda na rozbiórkę. Okazało się jednak, że nie sprawdzono Gminnej Ewidencji Zabytków, w której budynek figurował. Gdy sytuacja została ujawniona, prace rozbiórkowe wstrzymano. Ostatecznie jednak powiatowy konserwator zabytków i tak wydał zgodę na całkowitą rozbiórkę, ponieważ zachowały się tylko fragmenty elewacji frontowej i bocznej, nie było też wnętrza budynku.

Tymczasem jeszcze w 2022 roku działka po starej mleczarni przy ul. Dworcowej o powierzchni 4 995 m kw. była wystawiona na sprzedaż za kwotę 2 900 000 zł.

Zobacz w naszej galerii zdjęć, jak wyglądał budynek starej, zabytkowej mleczarni przed kilkoma laty. Dzięki mapom google street można trochę powspominać.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie