MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stara transformatorownia zyska nowe życie. Posłuży Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Karolina Misztal
Północna część Ołowianki zyska nowy plan zagospodarowania. Uchwałę o przystąpienie do naniesienia zmian podjęto na sesji Rady Miasta pod koniec maja br. Główną przyczyną jest potrzeba dopuszczenia rozbudowy i przebudowy nieużytkowanego budynku dawnej stacji transformatorowej na funkcje związane z filharmonią oraz ustalenie docelowej lokalizacji koła widokowego.

Obszar północnego cypla wyspy Ołowianka to atrakcyjne miejsce dla spacerowiczów. Wzdłuż zachodniego nabrzeża przebiega ścieżka widokowa na wschodnie nabrzeże Motławy oraz Główne Miasto. Od strony północnej wyeksponowany jest szlak wodny Motławy, który stanowi główne wejście dla jachtów i żaglowców wpływających do Gdańska. Niestety jego metamorfoza opóźni się przez konieczność powtórzenia przetargu na wybór wykonawcy robót.

Uchwałę o przystąpienie do zmiany obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego podjęto na sesji pod koniec maja br.

Nowy projekt zakłada również rozbudowę i przebudowę nieużytkowanego budynku dawnej stacji transformatorowej na funkcje związane z filharmonią oraz ustalenie docelowej lokalizacji koła widokowego.

Konserwator zabytków wyraził zgodę na to, by transformatorownia mogła zostać rozbudowana poza obrys istniejącego budynku.

Jeszcze przed dekadą w jej miejscu planowano utworzenie dużej sali koncertowej dla ponad 2 tys. widzów, jednak ze względu na zły stan techniczny budynku oraz trudności z dostosowaniem do nowej funkcji odstąpiono od tego pomysłu i myślano o jego wyburzeniu.

W dotychczasowych planie miejscowym widniała informacja, że budynek stacji nie jest zabytkowy, ale filharmonia ustaliła, że wzniesiono go w 1907 roku, w związku z czym warto go zachować. Wraz z konserwatorem uzgodniła jego docelowy kształt oraz pozostałe detalne, a następnie wystąpiła z wnioskiem do miasta o zmianę planu.

W odnowionym budynku znajdzie się miejsce na kameralną salę koncertową oraz powierzchnie biurowe, które w całości zostaną tutaj przeniesione z głównego gmachu filharmonii. Dawną przestrzeń biurową zajmą natomiast nowe garderoby muzyków.

Koło widokowe osiądzie na stałe

W najbliższym sąsiedztwie transformatorowni znajduje się obecnie koło widokowe, które w nowym planie zagospodarowania otrzyma swoją stałą lokalizację. Nie wiadomo jednak, czy ta w której stoi obecnie stanie się tą docelową.

Północny cypel Ołowianki zazieleni się

Projekt ureguluje również formę zagospodarowania północnego cypla Ołowianki oraz wyznaczy komfortowe dojścia. Obecnie trzeba korzystać z gruntowej ścieżki ciągnącej się wzdłuż płotu przepompowni ścieków.

Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna rozpoczęła już poszukiwania wykonawcy, który podejmie się urządzenia skweru z elementami małej architektury. Mimo wskazania najkorzystniejszej oferty przetarg na roboty budowlane, przez wzgląd na uwzględnienie odwołania jednego z oferentów, został jednak unieważniony. Ponowne ogłoszenie przetargu rozpocznie się do końca lipca. Prace będą mogły się rozpocząć dopiero po skutecznym wyłonieniu wykonawcy, który będzie miał cztery miesiące na ich realizację.

Gdańsk kiedyś i dziś. Tak zmieniały się popularne miejsca miasta. Porównujemy te same lokalizacje na przestrzeni 20 lat. Dużo się zmieniło!

Tak zmieniały się popularne miejsca Gdańska. Miasto kiedyś i...

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki