Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Premier: "Zamykamy drzwi przed pandemią. Chronimy naszych obywateli". Co oznacza ta decyzja?

Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Polska wprowadza stan zagrożenia epidemicznego
Polska wprowadza stan zagrożenia epidemicznego Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
"Zamykamy drzwi przed pandemią. Chronimy naszych obywateli" - powiedział na konferencji w piątek wieczorem (13.03.2020) premier Mateusz Morawiecki. Polska zamyka granice, wprowadza ograniczenia dotyczące zgromadzeń, ograniczenie otwarcia centrów handlowych. Dwa dni wcześniej minister zdrowia zaznaczył, że w przyszłym tygodniu możemy mieć tysiąc chorych pacjentów w Polsce.

Stan zagrożenia epidemią. Jakie zasady wprowadza zarządzenie?

  • zamknięcie granic Polski - zakaz wjazdu do kraju obcokrajowców; Polacy będą mogli wrócić do kraju, ale zostaną poddani 14-dniowej kwarantannie;
  • zawieszenie międzynarodowych połączeń lotniczych i kolejowych (od niedzieli, 15.03);
  • ograniczona działalność galerii handlowych (działać mają sklepy spożywcze, apteki, drogerie) - od soboty (14.03.2020);
  • zawieszenie działalności restauracji, kawiarnie, pubów, barów, kasyn (mogą świadczyć usługi na wynos/ na dowóz);
  • możliwe zgromadzenia tylko do 50 osób;
  • granice pozostaną otwarte dla przepływu towarów.

Kliknij i sprawdź koniecznie:

Stan zagrożenia epidemicznego: rząd wprowadza nowe ogranicze...

- Zamykamy drzwi przed pandemią. Chronimy naszych obywateli - powiedział premier Morawiecki.

Zamknięte granice Polski! Premier ogłasza stan zagrożenia epidemicznego 13.03.2020

Stan zagrożenia epidemicznego ogłosił premier Mateusz Morawiecki Zamknięcie wszystkich granic dla niemal wszystkich obcokrajowców, a powracający do Polski obywatele będą z automatu kierowani na 14 dni na kwarantannę. Od niedzieli nie będzie międzynarodowych lotów ani pociągów. Gastronomiczne lokale serwować będą tylko posiłki na wynos. Sklepy będą działać normalnie, ale już nie galerie handlowe.

- Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego – powiedział premier Mateusz Morawiecki na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej. - Chcemy prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnych przypadków koronawirusa ograniczyć – tłumaczył.

Oznacza to pełne kontrole na wszystkich granicach. Najpierw na 10 dni. Potem może być to przedłużone o kolejne 20 dni, a następnie o następny miesiąc. Polacy trafią po przekroczeniu granicy na 14 dni do kwarantanny, a obcokrajowcy nie będą wpuszczani ze względu na ryzyko. Wstrzymane zostaną od godz. 0.00 z soboty na niedzielę wszystkie międzynarodowe połączenia kolejowe i lotnicze, oprócz czarterów, którymi wracać będą mogli Polacy z urlopów. Transport towarów nie zostanie przerwany.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

- Wszystkie sklepy pozostają otwarte – zaznaczył szef rady ministrów (miał na myśli punkty spożywcze). Dodał, że placówki bankowe też nie zostaną zamknięte podobnie jak bankomaty.

Od północy ograniczona zostanie działalność galerii handlowych, ale pozostaną tam otwarte sklepy spożywcze i apteki.
Restauracje, puby i bary będą zamknięte, ale dalej mogą świadczyć usługi na wynos.
Zbiorowe zgromadzenia będą ograniczone do maksymalnie 50 osób. Ograniczenie dotyczy także wydarzeń religijnych.

Od momentu wybuchu epidemii koronawirusa dociera do nas coraz więcej informacji na jego temat. Jak to zwykle w takich sytuacja bywa - część z nich jest wymyślona i nie ma nic wspólnego z faktami. W które mity na temat koronawirusa najczęściej wierzymy?

Mity dotyczące koronawirusa. Nie wierzcie w to! Oto najwięks...

Epidemia koronawirusa w Polsce. Liczba przypadków wzrośnie w najbliższych dniach!

Szef rządu zastrzegł, że musimy się liczyć z tym, że liczba wykrytych przypadków zachorowań na wirusa wzrośnie w najbliższych dniach. Jednak, jak tłumaczył, ponad 10 tysięcy respiratorów i zgromadzone medyczne materiały wystarcza, a kolejne zamówienia są składane.

- Przed nami czas poważnej próby. Przed nami czas solidarności międzypokoleniowej – konkludował Mateusz Morawiecki.

- To jest ostatni moment na zdecydowane działania – powiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia, który zastrzegł, że w Polsce jest 68 potwierdzonych przypadków wirusa. - Apeluję, żebyśmy wszyscy, także swoim bliskim powiedzieli: zostańcie w domu.

Kontrole na granicach, kwarantanna dla Polaków wracających do kraju

Szef MSW, Mariusz Kamiński zapowiedział, że od północy z piątku na sobotę wprowadzone będą kontrole na granicach, a granice będą zasadniczo zamknięte dla obywateli innych krajów, prócz tych, którzy na stałe mieszkają i pracują w Polsce – oni podobnie jak Polacy będą przechodzić 14-dniową kwarantannę. Otwarte pozostaną tylko niektóre przejścia graniczne.

Dopytywany przez dziennikarzy minister zdrowia zastrzegł, że lokale usługowe, miejsca rozrywki i lokale gastronomiczne będą zamknięte jego poleceniem, a nie jest to tylko rekomendacja.

Minister Błaszczak powiedział, że także wojsko jest gotowe wspomóc rządowe działania.

Mimo pytania mediów o sprawę powrotu do kraju osób, które nie korzystały z czarterowych lotów lub planowały wrócić do kraju pociągiem, odpowiedź o to, jak będzie zorganizowany ich powrót do Polski nie padła.

Po konferencji premier i członkowie rządu zostali poszli na odprawę z wojewodami, która zgodnie z zapowiedziami prowadzona miała być nie „twarzą w twarz”, a on-line.

Koronawirus w Polsce a szał zakupów. Konsumenci wykupują ze ...

Polska wprowadza stan zagrożenia epidemicznego; piątek, 13.03.2020

- Podejmujemy decyzję o przywróceniu granic. Zostają one odtworzone na 10 dni z możliwością przedłużenia. Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów. Polska jest jednym z największych w Europie producentów żywności – mówi premier.

Premier informuje, że Polscy obywatele po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14 dniową kwarantannę. - Nie zostaną oni pozostawieni bez pomocy – zapewnia.

Stan zagrożenia epidemią - ważne informacje:

Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców.
Część z nich nadal będzie mogła jednak przyjeżdżać do naszego kraju. Wśród nich są: małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka i osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Polacy wracający do kraju będą musieli przejść kwarantannę
Polacy wracający do Polski odbędą 14-dniową kwarantannę domową. Obywatele, którzy znajdują się obecnie poza Polską, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową. Wyjątkiem są osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim, kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów. Nie będą musiały one przebywać kwarantanny.

Międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zawieszone
Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zawieszone. Krajowe połączenia lotnicze i kolejowe działają nadal.

Nie będzie zamykania miast!
Ograniczenie napływu obcokrajowców do Polski, nie oznacza zamykania miast. „Nie ma potrzeby, aby w tym momencie otaczać kordonem sanitarnym żadnej miejscowości – sytuacja tego nie wymaga.” - tłumaczy rząd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki