Stadion i protesty - 1:0 dla BIEG

  Stadion i protesty - 1:0 dla BIEG

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Biuro Inwestycji Euro 2012 w Gdańsku odrzuciło protesty wszystkich firm, które nie przeszły kwalifikacji do przetargu na budowę stadionu Baltic Arena. Niewykluczone, że te firmy będą się teraz odwoływać "do władz wyższych". Pracownicy BIEG mają jednak nadzieję, że nie wpłynie to na harmonogram prac.
  Do przetargu na prace budowlane stanęło dziewięć firm. Trzy nie przeszły kwalifikacji i złożyły odwołania. Po tym jak zostały one odrzucone przez BIEG, mają teraz prawo złożyć skargi do Krajowej Izby Odwoławczej (przy Urzędzie Zamówień Publicznych), a jeśli tu decyzja także będzie dla nich negatywna - mogą oddać sprawę do sądu.

  To wszystko stwarza ryzyko, że harmonogram budowy stadionu nie zostanie dotrzymany. A przecież zarówno prezes BIEG Ryszard Trykosko, jak i władze Gdańska od dawna zapowiadają, że najbardziej obawiają się właśnie ślimaczących się procedur odwoławczych od wyników przetargów.

  - Zakładamy, że dokumentacja projektowa i specyfikacja będą gotowe w styczniu, więc do stycznia mamy czas na procedury odwoławcze. Zdajemy sobie sprawę z tego, że procedury mogą trwać, ale w harmonogramie jest trochę czasu. Powinniśmy się wyrobić - mówi Jarosław Małuszek, specjalista ds. zamówień publicznych w BIEG.

  Przepychanek przetargowych nie przyspieszy specustawa o Euro 2012. W założeniu miała ona przyspieszać inwestycje, ale posłowie wykreślili z niej zapis, który umożliwiał zlecanie zamówień bez przetargów. Był on niezgodny z prawem unijnym.

  Zgodnie z planem, budowa Baltic Areny ma się rozpocząć w kwietniu 2009 roku.
  Michał Kruszyński, rzecznik BIEG zapewnia, że procedura odwoławcza przy przetargu na prace budowlane nie zakłóci prac ziemnych i melioracyjnych, które mają się rozpocząć tuż przed Bożym Narodzeniem. W tym przetargu startuje 12 firm, które do 3 listopada mają czas na przygotowanie szczegółowych ofert. Podpisanie umowy ze zwycięzcą tego przetargu planowane jest na początek grudnia.

  Stadion ma być gotowy do końca 2010 roku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo