Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śródmieście Gdańska z parkiem kulturowym. Ma to być narzędzie zapewniające ochronę tego terenu. Co zakłada projekt?

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Na najbliższą sesję Rady Miasta Gdańska w czwartek, 27.05.2021 r. trafi uchwała intencyjna w sprawie utworzenia parku kulturowego w Śródmieściu
Na najbliższą sesję Rady Miasta Gdańska w czwartek, 27.05.2021 r. trafi uchwała intencyjna w sprawie utworzenia parku kulturowego w Śródmieściu Przemek Swiderski/Polskapresse
Na najbliższą sesję Rady Miasta Gdańska w czwartek, 27.05.2021 r. trafi uchwała intencyjna w sprawie utworzenia parku kulturowego w Śródmieściu. Dzięki temu, jak zapewnia miasto, wypracowane zostaną lokalne narzędzia prawne zapewniające ochronę tego terenu. – Zależny nam na tym, aby nadal postępował rozwój turystyki. Śródmieście dla tej turystyki jest kluczowe. Chcemy, żeby to był zrównoważony rozwój turystyki, z poszanowaniem mieszkających tu gdańszczanek i gdańszczan – zauważył Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Park kulturowy w Śródmieściu Gdańska. Co to za projekt?

Rozpoczynają się prace nad parkiem kulturowym w Śródmieściu Gdańska. Jego utworzenie było tematem briefingu prasowego, który miał miejsce w poniedziałek, 24.05.2021 r.

– Złożyliśmy do Rady Miasta projekt uchwały o powołaniu Parku Kulturowego Śródmieście. Na najbliżej sesji ten projekt zostanie poddany pod głosowanie. Śródmieścia dużych miast europejskich, tych miast, które przyciągają turystów, borykają się z problemem wyludniania, problemem, że nie ma w nich tego zwykłego życia mieszkańców. Jednym z narzędzi, żeby Śródmieście było miejscem, gdzie mieszkańcy będą czuli się ważni i potrzebni, jest właśnie park kulturowy – tłumaczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

– Czeka nas duży proces, gdyż dopiero przystępujemy do powołania parku kulturowego, ale w dialogu, rozmowie i dyskusji będziemy chcieli wypracować funkcje i niezbędne narzędzia – dodaje prezydent.

Objęcie terenu Śródmieścia parkiem kulturowym umożliwi używanie konkretnych narzędzi prawnych pomagających regulować kwestie, takie jak m.in.:

  • poziom dopuszczalnego hałasu,
  • kwestie miejsc na składowanie odpadów,
  • uzgodnienia dotyczące handlu i wykorzystywania zwierząt w celach komercyjnych,
  • prowadzenia robót budowlanych.

Park kulturowy działać będzie podobnie jak obecna uchwała krajobrazowa. Umożliwi regulowanie wielu różnych kwestii ważnych dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska.

– Wykorzystujemy narzędzie, które nie jest nowe w skali kraju, które się już ugruntowało w kilku miastach metropolitalnych. Takie parki są już w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu czy Łodzi.

– To narzędzie chcemy wykorzystać w ściśle określonym celu. Zależny nam na tym, aby nadal postępował rozwój turystyki. Śródmieście dla tej turystyki jest kluczowe. Chcemy, żeby to był zrównoważony rozwój turystyki, z poszanowaniem mieszkających tu gdańszczanek i gdańszczan – zauważył Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

W ramach działań przygotowawczych do przyjęcia uchwały intencyjnej, przeprowadzono badania ankietowe: internetowo oraz poprzez newsletter Karty Mieszkańca. Wśród pytań były te adresowane głównie do mieszkanek i mieszkańców Śródmieścia.

Przy pracy nad stworzeniem parku kulturowego, jak zapowiada miasto, ma brać udział wielu interesariuszy: mieszkańcy, przedsiębiorcy z tego terenu, urbaniści, konserwatorzy, historycy, artyści czy instytucje kultury.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki