Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa 2021 już dziś! Co to za święto? Co z sypaniem popiołu na głowę? Wiemy, jak będzie wyglądała w czasie pandemii!

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Środa Popielcowa 2021. Jak będzie wyglądała w dobie koronawirusa? Konferencja Episkopatu Polski wypowiedziała się na temat tegorocznej Środy Popielcowej
Środa Popielcowa 2021. Jak będzie wyglądała w dobie koronawirusa? Konferencja Episkopatu Polski wypowiedziała się na temat tegorocznej Środy Popielcowej Archwium Polska Press
Środa Popielcowa to jeden z najważniejszych dni w Kościele katolickim. Nazywa się go również potocznie Popielcem lub Wstępną Środą. To właśnie wtedy w kościołach katolickich na całym świecie rozpoczyna się 40-dniowy okres Wielkiego Postu, a więc czas pokuty i zadumy. Niestety w tym roku Popielec nie będzie taki jak dawniej, a wszystko to za sprawą wybuchu pandemii koronawirusa. Ze względu na obowiązujące restrykcje sanitarne Kościół musiał w życie wdrożyć szereg modyfikacji, które nieco zmieniły formułę dotychczasowych obrzędów, w tym także sypania głowy popiołem. Czy w tym roku władze kościelne zrezygnowały z obrzędu sypania popiołem? Oto najważniejsze informacje na temat tegorocznej Środy Popielcowej! Jak będzie wyglądać w dobie koronawirusa?

Środa Popielcowa. Co to za święto?

Środa Popielcowa to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu Kościoła katolickiego. Popielec to dzień rozpoczynający 40-dniowy Wielki Post, który potrwa aż do Wielkanocy. Środę Popielcową nazywa się również Popielcem lub Wstępną Środą. W Środę Popielcową obowiązuje ścisły post jakościowy i ilościowy. Oznacza, że tego dnia należy powstrzymać się od spożywania posiłków mięsnych, a liczba posiłków powinna zostać ograniczona do trzech - w tym tylko jednego do syta.

Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych oraz symboliczne posypanie głowy popiołem rozpoczynają czas pokuty, przygotowujący wiernych do świąt Wielkiej Nocy.

Środa Popielcowa 2021. Kiedy wypada?

Popielec to święto o charakterze ruchomym. To, kiedy będzie ono wypadać, jest związane z terminem Wielkanocy, a datę tych świąt oblicza się w oparciu o pierwszą wiosenną pełnię Księżyca.

W 2021 roku Środa Popielcowa wypada 17 lutego.

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?

Udział w nabożeństwie odbywającym się w Środę Popielcową nie jest obowiązkowy. Jednakże głowa Kościoła i pozostali kapłani zachęcają wiernych do wzięcia w nim udziału ze względu na rozpoczęcie czasu pokuty, podczas którego wierni przygotowują się do świąt Wielkiej Nocy.

- W Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestniczenia w Eucharystii, chociaż dobrze jest zacząć czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu od mszy św. i obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty” – podkreślił rzecznik Episkopatu Polski.

WAŻNE! Warto jednak pamiętać, że katolicy winni powstrzymywać się od spożywania pokarmów mięsnych.

Środa Popielcowa 2021. Jak będzie wyglądała w dobie koronawirusa?

Wielkimi krokami zbliża się do nas Wielki Post, który zainaugruje Popielec, a ten nastąpi już lada dzień. Wierni zachodzą w głowę i zastanawiają się czy w obecnej sytuacji epidemiologicznej bezpieczny dla naszego zdrowia będzie obrzęd sypania popiołem głowy przez księży. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych kilka dni temu wystosowano komunikat w tej sprawie.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę na temat Środy Popielcowej. Dokument ten dotyczy obrzędu nałożenia popiołu na głowę w okresie pandemii. Z dokumentu wynika, że kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”.

Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo – stosownie do okoliczności – sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc - czytamy w nocie opublikowanej 12 lutego 2021 roku[/b].

Oznacza to, że obrzęd popielcowy pozostanie, jednakże w nieco zmienionej formule - wszystko po to, aby zagwarantować wiernym możliwie jak najbezpieczniejsze uczestnictwo w nabożeństwie.

Pełen komunikat znajduje się tutaj.

Pandemia koronawirusa. Jakie obostrzenia obowiązują w kościołach?

Kilka miesięcy temu rząd wprowadził obostrzenia sanitarne mające zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Objęły one także kościoły. Na parafie nałożono m.in. obowiązek zachowania:

  • limitu osób - 1 os. na 15 metrów kwadratowych
  • odpowiedniej odległości pomiędzy wiernymi - 1,5 m

Co więcej, osoby uczestniczące w nabożeństwie są zobowiązane do zakrywania nosa i ust. Restrykcje te, w wyniku których we mszach może wziąć mniej wiernych, obowiązują do odwołania.

ZOBACZ TAKŻE: Wielki Post 2021. Kiedy w tym roku Środa Popielcowa? Od kiedy? Ile potrwa? Kogo obowiązuje ścisły post?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki