Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Średniowieczne mury miejskie z XIV wieku odkryto pod jezdnią ul. Pańskiej w Gdańsku

Grażyna Antoniewicz
Odkrycie archeologiczne przy hali targowej w Gdansku. Podczas prac remontowych na ul. Pańskiej odkryto mury miejskie sprzed 700 lat.
Odkrycie archeologiczne przy hali targowej w Gdansku. Podczas prac remontowych na ul. Pańskiej odkryto mury miejskie sprzed 700 lat. Przemyslaw Swiderski
Trwają badania archeologiczne na ulicy Pańskiej w Gdańsku. Rozkopano jezdnię przed Halą Targową i Basztą Jacek i.… nieoczekiwanie wyłonił się fragment średniowiecznych murów miejskich, który od strony wschodniej przylegały bezpośrednio do Baszty.

- Struktura tego muru nie jest wcale taka prosta, ponieważ składa się z trzech elementów - wyjaśnia archeolog Maciej Szyszka, kierujący pracami. - Został on wykonany w wątku wedyjskim, odsłoniliśmy lico zewnętrzne i wewnętrzne, to znaczy od strony północnej, czyli fosy, i od strony południowej, a więc miasta. Mur zbudowano w XIV wieku. Prawdopodobnie jest on starszy niż Baszta Jacek, czyli najprawdopodobniej najpierw powstała kurtyna murów, a następnie została w nią wstawiona Baszta Jacek. Chyba, że te dwa elementy powstawały równocześnie, ale aby się przekonać, jak było naprawdę, trzeba by rozebrać 1,5 metra chodnika, a na to nie ma zgody.

- My tylko rewitalizujemy ulicę Pańską - wzdycha archeolog - więc chodnika nie możemy ruszać.

Cóż, ta zagadka czeka jeszcze na wyjaśnienie.

Baszta Jacek to wieża ceglana o grubości ścian 2,5 metra u podstawy do 1.2 metra w wyższych partiach. Ma osiem kondygnacji. Posiadała stanowiska strzelnicze. Wysokość wieży wynosi 22 m. Dawniej znajdowała się w północno-zachodnim narożniku murów obronnych miasta.

Przed laty wyobraźnię gdańszczan rozpalały opowieści o podziemnym przejściu z baszty do kościoła św. Katarzyny i dalej.

- Na żadne tajne przejścia nie natrafiliśmy - zapewnia archeolog. - Wydaje mi się, że jest to niemożliwe ze względów technicznych, ponieważ pomiędzy północną kurtyną murów Głównego Miasta a Starym Miastem znajdowała się fosa. Obecnie w przebiegu fosy znajduje się Podwale Grodzkie. Zresztą Główne Miasto i Stare Miasto w średniowieczu i okresie nowożytnym były dwoma oddzielnymi organizmami miejskimi. O czym świadczy istnienie Ratusza Głównego Miasta i Ratusza Staromiejskiego.

Podczas prac odkryto też część murów związanych z klasztorem, m.in. fragmenty posadzki ceglanej kładzionej na jodełkę z filarem i fragment murów (o szerokości metr dwadzieścia pięć) wyłonił się też fragment domu beginek. Beginki to laickie stowarzyszenia religijne kobiet powstałe na początku XII wieku na zachodzie Europy. Gdańskie beginki pomagały dominikanom w prowadzeniu klasztoru ich dom stał przed furtą klasztorną.

Prace archeologiczne w Nowym Porcie. Odnaleziono szkielety w miejscu dawnego cmentarza

"Wyszły" z ziemi i wody! Tajemniczy dysk, Rzymianin bez głow...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki