50 lat „Rejsu Roku” to w statystycznym ujęciu, uwzględniającym tylko laureatów głównych nagród „Srebrnego Sekstantu”,
46 jachtów, 47 kapitanów, w tym jeden trzykrotnie i ośmioro uhonorowanych dwukrotnie, 20 wypraw dookoła świata, 15 rejsów polarnych, 12 startów w oceanicznych regatach, trzy kobiety, czterech żeglarzy polonijnych na najwyższym podium, jeden katamaran („Warta Polpharma”) oraz jeden jacht trójmasztowy („Zawisza Czarny”).
Za Resj Roku 2019 nagrodę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odebrała 6 marca 2020 roku kapitan Joanna Pajkowska. Wystartowała ona w samotny rejs z Plymouth 23 września 2018 roku i tam też go zakończyła 28 kwietnia 2019 roku. Na 12-metrowym aluminiowym jachcie „Fanfan” pokonała trasę 29 tysięcy mil morskich w czasie 216 dni i 16 godzin. Rejs odbywał się w ekstremalnych warunkach. Na dalekim antarktycznym południu, podczas opływania kontynentów Afryki, Australii i Ameryki Południowej było zimno, sztormy dochodziły nawet do 10 st. Beauforta i występowała tam wysoka fala. Natomiast w rejonach okołorównikowych panowały trudne do wytrzymania upały i frustrujące dla żeglarzy cisze. Trawers Hornu - ostatniego z trzech groźnych przylądków – „Fanfan” minął 19 lutego 2019, w ciężkim sztormie. Kapitan Pajkowska, z powodu awarii autopilota, musiała przez 19 godzin sterować ręcznie.
Joanna Pajkowska jest pierwszą Polką która opłynęła samotnie świat bez zachodzenia do portów i czwartym polskim żeglarzem, który tego dokonał. Wcześniej podobne rejsy zrealizowali Henryk Jaskuła ("Dar Przemyśla", 1980), Tomasz Lewandowski ("Luka", 2008) i Szymon Kuczyński („Atlantic Puffin”, 2018). W liczącej już pół wieku historii Rejsu Roku, kapitan Pajkowska jako pierwsza uhonorowana została Srebrnym Sekstantem po raz trzeci (wcześniej w latach 2009 i 2017).
Jury, pod przewodnictwem kontradmirała Czesława Dyrcza, po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2019, poddało ocenie 11 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Dyskutowano merytorycznie i wielokierunkowo praktycznie każdą kandydaturę, pod kątem wartości sportowych, społecznych, edukacyjnych, także promocyjnych, zawierających się w poszczególnych żeglarskich przedsięwzięciach. Jedynie kwestia najwyższego trofeum nie wywołała kontrowersji i praktycznie bez dyskusji zatwierdzona została przez aklamację.
Drugą nagrodę honorową „Rejs Roku 2019” jury przyznało kapitanowi Przemysławowi Tarnackiemu, inicjatorowi, kreatorowi i skipperowi projektu, realizowanego w ramach Ocean Challenge Yacht Club. Koncepcja unikatowej formuły Pro/Am zakłada uczestnictwo w regatowych załogach Polaków – amatorów, intensywnie szkolonych przez najwybitniejszych światowych żeglarzy morskich – legendy najsłynniejszych regatowych zmagań. W minionym sezonie, godne odnotowania wyniki, tak zestawiane załogi zanotowały m.in. w regatach Rolex Middle East Sea Race czy Fastnet Race 2019.
Trzecią nagrodę honorową przyznano natomiast kapitanowi Andrzejowi Kopczyńskiemu za wieloletnie żeglarskie przedsięwzięcie, jakim było etapowe opłynięcie świata, zapoczątkowane w 2015 roku wyjściem z Hudson na Florydzie jachtem „Jolanta III”. Żeglarz i jacht po przejściu Kanałem Panamskim na Pacyfik, wędrówkę przez archipelagi Oceanii, azjatyckie wyspy, wody Oceanu Indyjskiego, porty południowej Afryki, po przejściu Atlantyku zawinął w 2019 roku do Hudson - portu wyjścia na Florydzie.
Dwa żeglarskie projekty zostały także wyróżnione. Za start i godną odnotowania postawę w prestiżowych regatach Rolex Fastnet Race 2019 w klasie załóg dwuosobowych wyróżniony został kpt. Janusz Madej. Startując z Irlandczykiem Tomem Dolanem na 11-metrowym jachcie „One Way” (typ Sun Fast 3600) skalsyfikowany został na szóstym miejscu, w połowie stawki startujących w klasie. Z kolei kpt. Maciej Sodkiewicz, uparty polarny żeglarz, został w ten sposób wyróżniony za realizację kolejnego północnego projektu Lodowe Krainy - Rosyjska Arktyka 2019. Żeglując ze zmiennymi załogami odwiedzał odludne i zapisane w historii podboju Arktyki wyspy, archipelagi i przystanie. Port początkowy Archangielsk - powrót z Arktyki przez Kanał Białomorsko-Bałtycki do Sankt Petersburga.
Rejs Roku - Srebrny Sekstant zdobywcy nagród honorowych
- 1970 kpt. Andrzej Rościszewski – opłynięcie Islandii na s/y „Śmiały”
- 1971 kpt. Dariusz Bogucki – rejs na Spitsbergen i Jan Mayen na s/y „Mestwin”
- 1972 kpt. Bogdan Olszewski – rejs do Murmańska na s/y „Alf”
- 1973 kpt. Krzysztof Baranowski – pierwsze polskie samotne opłynięcie globu ziemskiego wokół przylądka Horn na s/y „Polonez”
- 1974 kpt. Zygfryd Perlicki, s/y „Copernicus” i kpt. Zdzisław Pieńkawa, s/y „Otago” – za udział w pierwszych, w historii żeglarstwa, załogowych regatach wokółziemskich
- 1975 kpt. Richard Konkolski – samotny rejs dookoła świata na s/y „Nike”
- 1976 kpt. Kazimierz Jaworski – zdobycie II miejsca w klasie Jester w Transatlantyckich Regatach Samotnych Żeglarzy na trasie Plymouth – Newport na s/y „Spaniel”
- 1977 kpt. Kazimierz Jaworski – zdobycie II miejsca na s/y „Spanielek” w Transatlantyckich Regatach Samotnych Żeglarzy na mini jachtach
- 1978 kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – pierwszy na świecie samotny rejs kobiety dookoła świata na s/y „Mazurek”
- 1979 kpt. Jerzy Rakowicz – zwycięstwo w regatach samotnych żeglarzy na trasie Falmouth – Azory – Falmouth na s/y „Spaniel”
- 1980 kpt. Henryk Jaskuła – samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów z Gdyni do Gdyni wokół przylądka Horn na s/y „Dar Przemyśla”
- 1981 kpt. Wojciech Wierzbicki – pierwsze polskie opłynięcie arktycznego archipelagu Svalbard na s/y „Gedania”
- 1982 kpt. Ryszard Wabik – rejs do Ameryki Południowej z opłynięciem przylądka Horn na s/y „Wojewoda Koszaliński”
- 1983 kpt. Michał Szafran – rejs dookoła świata na s/y „Nasz Dom”
- 1984 kpt. Andrzej Urbańczyk – samotny rejs dookoła świata na s/y „Nord IV”
- 1985 kpt. Wojciech Jacobson – rejs z Le Havre przez Kanał Panamski do Vancouver na s/y „Vagabond”
- 1986 kpt. Ryszard Wabik – wyprawa dookoła świata szlakiem W. Wagnera na s/y „Tropiciel”
- 1987 kpt. Bogdan Marciniak – rejs do Australii wokół przylądka Dobrej Nadziei na s/y „Asterias”
- 1988 kpt. Wojciech Jacobson, kpt. Janusz Kurbiel, kpt. Ludomir Mączka – pierwsze pokonanie arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego (kier. W > E) na s/y „Vagabond”
- 1989 kpt. Wojciech Ogrzewalski – transoceaniczne regaty na jachtach „Futuro” i „Barakuda”
- 1990 kpt. Jan Ludwig – rejs dookoła świata na s/y „Zawisza Czarny”
- 1991 kpt. Janusz Kurbiel – dwukrotne opłynięcie Spitsbergenu na s/y „Vagabond 3”
- 1992 kpt. Wojciech Skórski – transatlantycki rejs na s/y „Agnessa”
- 1993 kpt. Jan Pinkiewicz – arktyczny rejs na s/y „Dar Świecia”
- 1994 kpt. Tadeusz Jakubowski – rejs dookoła świata na s/y „White Eagle”
- 1995 kpt. Jerzy Radomski – za wielką żeglarską włóczęgę w latach 1978 – 1995 na s/y „Czarny Diament” po wszystkich oceanach
- 1996 kpt. Mieczysław Siarkiewicz – opłynięcie Spitsbergenu na s/y „Barlowento”
- 1997 kpt. Roman Paszke – zdobycie Admiral’s Cup 97 na s/y „MK Cafe”
- 1998 kpt. Andrzej Armiński – za doskonałą postawę w regatach Expo’98 Round the World Rally na s/y „Mantra 3”
- 1999 kpt. Lech Kosakowski – samotny rejs Dunajem, Morzem Czarnym i Śródziemnym przez Atlantyk do Miami na s/y „Nona”
- 2000 kpt. Jerzy Wąsowicz – wielki rejs do obu Ameryk wokół przylądka Horn na s/y „Antica”
- 2001 kpt. Roman Paszke – za znakomitą postawę w wokółziemskich regatach jachtów wielokadłubowych The Race 2000 na s/y „Warta – Polpharma”
- 2002 kpt. Wacław Strusiński – harcerska wyprawa na wody Spitsbergenu na s/y „Alefant”
- 2003 kpt. Jacek Wacławski – rejs na s/y „Stary” wokół przylądka Horn z dotarciem do antarktycznej stacji polarnej PAN na Wyspie Króla Jerzego
- 2004 kpt. Przemysław Mączkowski – arktyczna wyprawa wokół Spitsbergenu, następnie dotarcie do wysp Archipelagu Franciszka Józefa na s/y „Politechnika”
- 2005 kpt. Barbara Królikowska – wielki rodzinny rejs dookoła świata na s/y „Karolka”
- 2006 kpt. Jacek Wacławski oraz Dominik Bac, Sławomir Skalmierski, Tomasz Szewczyk – za pokonanie na s/y „Stary” Przejścia Północno-Zachodniego; kpt. Tadeusz Natanek – za pokonanie na s/y „Nekton” Przejścia Północno - Zachodniego
- 2007 kpt. Jarosław Kaczorowski – za udany start na jachcie „Allianz.pl” w oceanicznych regatach samotnych żeglarzy Transat 6.50
- 2008 kpt. Tomasz Lewandowski – za rejs na jachcie „Luka” dookoła świata bez zawijania do portów najtrudniejszą trasą ze wschodu na zachód
- 2009 kpt. Joanna Pajkowska – za rejs na jachcie „Mantra Asia” - najszybszy i drugi kobiecy samotny rejs dookoła świata pod polską banderą.
- 2010 kpt. Jerzy Radomski – za trwającą 32 lata wyprawę po wszystkich oceanach, na s/y „Czarny Diament”
- 2011 kpt. Zbigniew Gutkowski – za znakomity start i zajęcie II miejsca w etapowych regatach wokółziemskich samotnych żeglarzy Velux 5 Oceans na s/y „Operon Racing”
- 2012 kpt. Tomasz Cichocki – za samotny rejs dookoła świata na s/y „Polska Miedź”
- 2013 kpt. Ryszard Wojnowski – za pierwsze w historii polskiej bandery sportowej pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego na s/y „Lady Dana 44”
- 2014 kpt. Ryszard Wojnowski - za pokonanie Przejścia Północno - Zachodniego na s/y „Lady Dana 44”, równoznaczne z zamknięciem pętli wokół Bieguna Północnego
- 2015 kpt. Piotr Kuźniar – za rekordową południową żeglugę po antarktycznym Morzu Rossa oraz pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego na s/y „Selma Expeditions”
- 2016 kpt. Szymon Kuczyński – za samotny rejs dookoła świata na s/y „Atlantic Puffin”
- 2017 kpt. Joanna Pajkowska – za zwycięski start, wraz z Uwe Rottgeringiem, na s/y „Rote 66”, w transatlantyckich regatach „Twostar 2017”
- 2018 kpt. Szymon Kuczyński za samotny rejs non-stop dookoła świata na s/y „Atlantic Puffin” oraz kpt. Mariusz Koper za opłynięcie Antarktydy poniżej 60⁰ S na s/y „Katharsis II”.
- 2019 kpt. Joanna Pajkowska za rejs solo-non stop na s/y „Fanfan” – samotnie dookoła świata bez zawijania do portów trasą wokół trzech przylądków
“Bodyguard” lekiem na hejt?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?