Sprofanowali XIX-wieczne mauzoleum rodu von Schlieffen w...

  Sprofanowali XIX-wieczne mauzoleum rodu von Schlieffen w Sulechówku

  Tomasz Turczyn

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Tyle zostało z pięknej krypty rodu von Schlieffen
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Ryszard Pietrasz

  Złomiarze ogołocili XIX-wieczne mauzoleum rodu von Schlieffen w Sulechówku. Ograbili je z pięknych cynowych trumien, a ludzkie szczątki porozrzucali
  Upływający czas nie obszedł się tak okrutnie, jak teraźniejsi złomiarze z XIX-wiecznym mauzoleum pomorskiego rodu von Schlieffen. Obiekt znajduje się w niewielkiej miejscowości Sulechówko (gmina Malecho- wo) i postronnej osobie ciężko go odnaleźć, gdyż jest w głębi lasu. Wtajemniczeni trafią tam bez problemu.

  ***
  - Jeszcze ponad osiem lat wstecz mauzoleum było zakratowane, a wewnątrz znajdowały się piękne sarkofagi cynowe z doczesnymi szczątkami ludzkimi - opisuje Antoni Tatarow ze Sławna, który jest pasjonatem i miłośnikiem historii Pomorza. - Już wtedy mauzoleum było nadgryzione zębem czasu. To oczywiste. Ale to, co jest tam teraz, to obraz rozpaczy. Po prostu ręce opadają, gdy się to zobaczy na własne oczy.

  Reporter "Dziennika Bałtyckiego" wybrał się do Sulechówka. Jak tam trafić? Jadąc ze Słupska w stronę Koszalina, po minięciu Sławna i pokonaniu kilku kolejnych kilometrów należy zjechać z krajowej drogi numer sześć na drogę gminną i skierować się w stronę wsi Smardzewo, a potem drogowskazy poprowadzą bezbłędnie do celu.

  Punktem orientacyjnym w terenie jest kościół w Sulechówku. Nie sposób go nie zauważyć, gdyż jest pomalowany na żółto. W jego sąsiedztwie widać zadbany cmentarz. Zaś w pobliskim lesie jest [trzeba jeszcze pokonać pieszo około 200 metrów na przełaj, podchodząc pod górę, zakrzaczonym lasem - TT] cel naszej wyprawy. Jest to... Niestety, w słowach naszego Czytelnika ze Sławna nie ma przesady. Od razu widać, że po cynowych sarkofagach nie pozostało śladu.

  To jednak dopiero początek: we wnętrzu mauzoleum walają się porozbijane drewniane trumny i wszystko wskazuje na to, że osoby, które je zniszczyły mogły szukać cennych przedmiotów - kosztowności lub innych pamiątek, które można byłoby spieniężyć. Ludzkie szczątki ich nie interesowały i bezceremonialnie zostały wyrzucone na zewnątrz. Wchodząc do środka mauzoleum (część ścian została rozbita najwidoczniej solidnym młotem) można je nadepnąć. Złomiarze zabrali wszystko, co było z metalu, włącznie z kratami. Wnętrze to dosłownie gruzowisko.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo