Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzili, jak przyroda budzi się do życia [GALERIA ZDJĘĆ]

Joanna Surażyńska-Bączkowska
Wiosna to niecierpliwie wyczekiwana pora roku, można zaobserwować wielkie ożywienie w świecie przyrody, słońce przyświeca coraz mocniej, świat zwierzęcy budzi się gromadnie do życia, przylatują ptaki, pojawiają się wiosenne kwiaty, a w Strzelnicy wszędzie słychać donośne „werble” kujących w suche konary drzew dzięciołów.

Na terenie kościerskiej Strzelnicy zorganizowano warsztaty o charakterze edukacyjno - ekologicznym pt. „Powitanie wiosny - jak przyroda budzi się do życia”, które są imprezą promującą aktywne formy edukacji ekologicznej i regionalnej. Warsztaty wpisały się już na stałe do kalendarza imprez ekologicznych organizowanych przez Ligę Ochrony Przyrody, Kościerski Dom Kultury i bardzo dużej pomocy: Nadleśnictw Kościerzyna i Lipusz, Wdzydzkiego i Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, Zielonej Szkoły Schodno i Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku, policji i harcerzy, Szkolnego Koła LOP w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie (badanie wody Jez. Gałęźnego, Wierzyska, Kaplicznego i rzeki Bibrowej oraz zapoznanie z rolą wody w życiu człowieka w związku z przypadającym Światowym Dniem Wody).

- Głównym celem spotkania było przypomnienie tradycji i zwyczajów związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny - starym zwyczajem spalono kukłę Marzanny - symbol pożegnania zimy i powitania wiosny, poznanie zwiastunów wiosny, popularyzacja walorów przyrodniczych, kulturowych, krajobrazowych, regionalnych i historycznych Strzelnicy, formy ochrony przyrody - mówi Teresa Preis z Centrum Kultury Kaszubskiej Strzelnica w Kościerzynie. - Wszyscy uczestnicy imprezy mogli skorzystać z wielu atrakcji. Bardzo ciekawe zajęcia przeprowadził specjalista z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu o pszczołach, geolog o skałach i minerałach. Uczestnicy mieli okazję brać czynny udział w różnych konkursach i warsztatach: „Przez glinę do poznania Kaszub”, papieru czerpanego, tropy zwierząt, skały i minerały - właściwości gleby, ptaki wokół nas, świat owadów, pomóżmy pszczołom, odnawialne źródła energii. Podczas spotkania uczestnicy wykonywali różnego rodzaju ozdoby wielkanocne - zające, kury, własnoręczne przygotowywali wiosenne kwiaty z bibuły, malowali różne zwiastuny wiosny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z mielenia zboża.

Młodzież dowiedziała się również, jakie czynniki i w jakim natężeniu powodują określone stany zanieczyszczenia powietrza, zwrócono uwagę na wypalanie traw i zarośli, które jest jednym z brutalnych sposobów niszczenia zieleni, niszczeniu ulega warstwa próchniczna, a wraz z nią przebogaty świat mikroorganizmów warunkujących życie roślin.

- Święto powitania wiosny w tak urokliwym miejscu, jakim jest Strzelnica, z pewnością przyczyni się do poznania tradycji i zwyczajów kaszubskich, wartości przyrodniczych, kulturowych, regionalnych i historycznych najpiękniejszego miejsca Kościerzyny - mówi Teresa Preis. - Mamy nadzieję, że ten dzień co roku będzie obchodzony w podobnej atmosferze.

- Tematem przewodnim zajęć były kaszubskie zwyczaje i tradycje przejawiające się w sferze kulturowej, pracy i życiu codziennym. Lipuscy leśnicy dzielili się swoją wiedzą, spostrzeżeniami i obserwacjami zmieniającej się przyrody, szczególnie w okresie wiosennym, z uczestnikami warsztatów, którzy stanowią wyjątkowe grono odbiorców, chętnie wsłuchujące się w leśne wiosenne wieści - mówi Dominika Robert z Nadleśnictwa Lipusz.

Nadleśnictwo Kościerzyna również wzięło udział w przywitaniu pierwszego dnia wiosny. Leśnicy z Kościerzyny i Lipusza zorganizowali warsztaty, w których mogli wziąć udział wszyscy uczestnicy spotkania. Czekały ciekawe atrakcje m.in. wyjście z leśnikiem do lasu oraz quiz przyrodniczy.

- Celem, jaki postawiliśmy sobie projektując stoiska w Strzelnicy, było umożliwienie osobom je odwiedzającym nabycia umiejętności rozpoznawania przynależności gatunkowej raków słodkowodnych, których to brak jest między innymi jedną z przyczyn trwającej w naszych wodach ekspansji raka pręgowatego - mówi Mateusz Drężek, specjalista ds. edukacji w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku. - Dzięki wykorzystaniu zróżnicowanych pomocy dydaktycznych wskazywaliśmy odwiedzającym nasze stoiska, jak ważne jest ratowanie rodzimych gatunków raków, kiedyś pospolitych w naszych wodach, obecnie będących na skraju zagłady. Zwracaliśmy uwagę, że jeśli nie zostanie ograniczona ekspansja obcego raka pręgowatego - wymarcia raka szlachetnego należy oczekiwać w ciągu 10 najbliższych lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki