Sprawdzian trzecioklasisty 2015. IBE bada kompetencje - matematyka [ARKUSZE]

redZaktualizowano 
We wtorek, 19 maja 2015 r. w szkołach podstawowych odbyły się dwa badania Instytutu Badań Edukacyjnych – kompetencji trzecioklasistów oraz kompetencji piątoklasistów. Badania mają pokazać mocne i słabe strony uczniów z zakresu języka polskiego i matematyki.

W badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Edukacyjnych wzięły udział szkoły, które przystąpiły do niego dobrowolnie.

Badanie nie ma charakteru sprawdzającego a diagnostyczny. Wyniki mają być jedynie informacją dla nauczycieli i dyrektorów szkół, jaki poziom umiejętności osiągają dzieci.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sprawdzian trzecioklasisty 2015. IBE bada kompetencje - JĘZYK POLSKI [ARKUSZE]

Do badania kompetencji trzecioklasistów zgłosiło się ponad 6,5 tys. szkół, a do o badania kompetencji piątoklasistów - ponad 5 tys. szkół.

Z matematyki sprawdzane były kompetencje z obszaru sprawności rachunkowej, wyobraźni geometrycznej oraz umiejętność rozwiązywania różnego typu zadań tekstowych.

Sprawdź także:

Informacje na temat wyników poszczególnych uczniów dyrektorzy szkół otrzymają już po 48 godzinach. Jeśli szkoła nie zgłosiła się do badania, będzie mogła przeprowadzić test we własnym zakresie – pytania pojawią się na stronie internetowej IBE 20 maja. W tym przypadku jednak nie otrzyma informacji zwrotnej o ocenie każdego z uczniów ani też o tym, jak wypada na tle województwa.

Instytut wiosną 2014 r. przeprowadził diagnozę umiejętności matematycznych piątoklasistów (DUMa). Zrealizował też ostatnią edycję ogólnopolskiego badania umiejętności trzecioklasistów (projekt OBUT zakończył się w grudniu 2014 r.). W roku szkolnym 2014/15 badał kompetencje szóstoklasistów. Diagnoza ta towarzyszyła próbnemu sprawdzianowi.

Więcej informacji na temat badania na stronie: www.diagnoza.ibe.edu.pl

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 10

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

z
zainteresowana

materiał w książkach zupełnie odbiega od poziomu tych zadań to test na inteligencję iw niktórych zadaniach na pewno nie dla dziecka 3 klasy

r
rodzic

kto to układał moim zdaniem aby rozwiązać zadanie z koniczynkami trzeba ułożyć dwa równania z dwoma niewiadomymi x+y=4 i 3x+4y=15 to ma być poziom 3 klasy podstawówki no proszę to co robiąztymi dzieciami jest nienormalne

G
Gość

aha

J
Jędrek

Nie wiem jak ta twoja córka się uczy , ale te zadania dla 3 klasisty są łatwe.Sam jestem 3 klasistą i rozwiązałem to bez błędnie.

L
LW

Jestem już nie pracującą nauczycielką,ale mam kontakt z dziećmi w rodzinie w tym wieku,trochę czasem im pomagam,obserwyję.Test z j.polskiego nie dostosowany do wieku dzieci,już nie wspomnę ,że nicpodobnego nie ma w szkole.Piszący pewnie liczyli na dom,ale jak wiem z praktyki młodzi rodzice w większości nie są doktorami nauk,a tym bardziej nie mają czasu na takie dysputy z dziećmi o ile sami będą wiedzieć o co chodziło w tym teście. Matematyka-bardziej racjonalna,choć wiem ,że wiele dzieci nie wie co to ćwierć-słowo dziś mało używane.

X
XXDDD

nie masz racji deklu

A
Aga

Nie wiem kto układał pytania ale pojęcia nie ma o tym czego uczą się dzieci w klasach 1-3! Moja córka płakała cały dzień po tym teście. W podręcznikach zadania z którymi dzieci sobie radzą a tu.....zadania ale nie dla 3 klasisty!!! Czemu to ma służyć wogóle!

A
Anna

Jestem mamą tegorocznej trzecioklasistki, jak zobaczyłam zadania z matematyki ręce mi opadły, niech ktoś się opamięta albo sprawdzi co dzieci mają w edukacji wczesnoszkolnej zanim coś takiego da pisać dzieciom , o polskim nawet pisać mi się nie chce , przez cały okres edukacji wczesnoszkolnej moje dziecko nie miało nawet namiastki czegoś podobnego , po prostu ktoś zwariował , niech się ta ekipa od układania testu pokaże i odpowie na pytanie co poeta chciał przez to powiedzieć , niech maja odwagę się ujawnić

J
Janusz

Jestem nauczycielem z 29 letnim stażem. Sprawdzian z edukacji polonistycznej niedostosowany do umiejętności i możliwości trzecioklasisty. Trzcionka zbyt mała, tekst encyklopedyczny. Sprawdzian klas VI zawiera tekst i zadania pod nim do danego tekstu. Tutaj cały test, a raczej teksty dotyczyły wszystkich 7 zadań, a w sumie było 8. Myślę, a właściwie jestem pewien, że test układali piekarze a nie nauczyciele lub praktycy nauczania zintegrowanego. To jest parodia testu kompetencji.

Dodaj ogłoszenie