Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, jak uczą tego samego na innych polskich uczelniach

Anna Kolęda
Przyjęcie na jedną uczelnię nie zamyka możliwości studiowania tego samego kierunku na innej, nawet oddalonej o setki kilometrów. Jest to możliwe dzięki Systemowi Mobilności Studentów MOST, który pozwala studentowi odbyć część swoich studiów na innej niż macierzysta uczelni.

Dla kogo?
Na wymianę mogą pojechać ci studenci, którzy ukończyli co najmniej trzeci semestr studiów i uzyskali wpis na kolejny semestr. Student składający wniosek wybiera uczelnię oraz przedmioty, które planuje na niej odbyć (wybrane z programu studiów uczelni goszczącej). Do 15 kwietnia uczelnie otrzymują zestawienie oferty dla mostowiczów na terenie całej Polski. Listy imienne osób przyjętych ogłaszane są do 15 maja w przypadku semestru zimowego oraz do 30 listopada w semestrze letnim. Ostatnim etapem jest przedstawienie imiennej listy kandydatów zaakceptowanych przez Uniwersytecką Komisję Akredytacyjną.

Dlaczego?
Co uczelnia, to inny program. Dzięki tej różnorodności podejścia do kierunków można skorzystać z zajęć, których nie prowadzi nasza uczelnia, np. lektorat z rzadko spotykanego w programach nauczania języka. Czasami różnica tkwi w wyposażeniu uczelni w nowocześniejsze laboratoria czy infrastrukturę naukowo-sportową. Powody, dla których studenci wybierają MOST jednak nie zawsze są wyłącznie naukowe. Studenci, których rekrutacyjny wybór padł na uczelnie oddalone od rodzinnej miejscowości, czasami korzystają z systemu mobilności, żeby postudiować bliżej domu. Inni eksperymentują i testują poziom polskich uczelni, by potem ubiegać się o przeniesienie do tej, która najbardziej przypadła im do gustu, MOST może również zrealizować marzenie o studiach na uniwersytecie, na który studentowi nie udało się dostać.

Co w programie?

Student uczestniczący w programie MOST realizuje indywidualny program studiów - może wybrać dowolny semestr z obowiązującego programu nauczania oraz w jego ramach przedmioty. Nie powinny one wykraczać poza kierunek czy specjalność, którą wybrał wcześniej. Student nie jest zobowiązany do uczęszczania na zajęcia obowiązkowe i fakultatywne na uczelni przyjmującej, które są niezbędne do zaliczenia roku akademickiego na danym kierunku! Można je dowolnie zmiksować według własnych zainteresowań i potrzeb. Jeśli chodzi o zaliczenia, tu trzeba uzyskać określoną liczbę punktów ECTS, w tym wypadku minimum 30.

Kieszeń studenta

Studentowi przysługują wszystkie uzyskane na uczelni macierzystej świadczenia: stypendia socjalne, naukowe i inne, które podczas programu są nadal wypłacane przez tę uczelnię. Uczelnia goszcząca w miarę możliwości udostępnia mostowiczom miejsca w akademiku.
Obecnie na akademicką wyprawę "w Polskę" wyruszyło 473 studentów, w tym 25 z UG. Gdański uniwersytet przyjął natomiast 25 gości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki