Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa waginy na Marszu Równości wraca po 4 miesiącach. Tym razem domniemaną „obrazą uczuć religijnych” zajmie się rzecznik dyscyplinarny UG

wie
Przemyslaw Swiderski
Prokuratura wciąż prowadzi śledztwo dotyczące sprawy transparentu z tekturową kolorową waginą w koronie, jaki pojawił się na majowym Marszu Równości. Zdaniem przeciwników happeningu, obwieszona wstążkami konstrukcja „prześmiewczo” i wulgarnie nawiązywała do świąt oraz obchodów Bożego Ciała, a tym samym stanowiła obrazę uczuć religijnych. Teraz, po 4 miesiącach od incydentu, klub katolicki złożył na Uniwersytecie Gdańskim wniosek o postępowanie dyscyplinarne dla prof. Ewy Graczyk. - Nie przepraszam za waginę - odpowiada wykładowczyni.

O awanturze wokół tekturowej, kolorowej waginy w koronie, jaka pojawiła się na majowym Marszu Równości i zawiadomieniu, które do prokuratury skierowali przeciwnicy happeningu przekonujący, że znieważał on symbol religijny, więcej pisaliśmy tutaj.

Śledztwo w tej sprawie wciąż prowadzi prokuratura. Tymczasem na początku października głos w sprawie zdecydował się zabrać katolicki klub studencki, który złożył wniosek do rzecznika dyscyplinarnego na Uniwersytecie Gdańskim.

„Akademicki Klub Tradycji Katolickiej - PAX, organizacja studencka działająca na Uniwersytecie Gdańskim, złożyła do Rzecznika Dyscyplinarnego ds. Nauczycieli Akademickich wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec prof. Ewy Graczyk w związku z jej haniebnym i uwłaczającym godności nauczyciela akademickiego zachowaniem podczas tzw. Marszu Równości w Gdańsku (25 maja 2019 roku), gdzie wraz z innymi osobami trzymała transparent przedstawiający żeńskie organy płciowe eksponowane w sposób przypominający ten, w jaki katolicy czczą Najświętszy Sakrament wystawiony w monstrancji podczas procesji ulicznych.

- Jako studenci będziemy obserwować działania Uniwersytetu w tej sprawie, o co prosimy również przedstawicieli zainteresowanych mediów. O wszelkich istotnych aktualnościach w tej sprawie będziemy na bieżąco informować” - poinformował naszą redakcję Damian Szulc, przewodniczący Akademickiego Klubu Tradycji Katolickiej – PAX.

W załączonej do komunikatu obszernej treści wniosku cytowana jest m.in. prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, która komentowała, że incydent „poruszył” ją jako matkę na marszu będącą z dzieckiem i „jako osobę wierzącą”.

Autorzy twierdzą, że prof. Ewa Graczyk w happeningu „nie występowała jako osoba prywatna, lecz jako pracownik Uniwersytetu Gdańskiego” i powołują się na relacje medialne:

- Każdy z tekstów różnił się od siebie. Wszystkie natomiast ukazywały zarówno ją [prof. Ewę Graczyk – dop. red.], jak i cały Uniwersytet Gdański w wyjątkowo negatywnym świetle. Szkody, jakie przyniosło wystąpienie prof. Graczyk wizerunkowi Uniwersytetu, całej społeczności akademickiej, ale także kulturze uniwersyteckiej są niepoliczalne oraz niestety w dużej mierze nieodwracalne – czytamy.

Skontaktowaliśmy się z uczelnią, która potwierdziła, że zawiadomienie dotyczące domniemanego obrażenia przez nią uczuć religijnych zostało złożone u rzecznika dyscyplinarnego.

- Zgodnie z odpowiednim przepisem art. 287 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce dot. postępowań dyscyplinarnych, rzecznik dyscyplinarny w terminie do 3 miesięcy od otrzymania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego (w tej sprawie zatem do 3 stycznia 2020 r.), może postanowić o wszczęciu albo o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego. Sprawę Pani prof. Ewy Graczyk rozpatruje zatem obecnie rzecznik dyscyplinarny, który jest organem niezależnym i władze uczelni oczekują na wynik tego postępowania – wyjaśnia doktor Beata Czechowska-Derkacz, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego.

Profesor Ewa Graczyk w rozmowie telefonicznej przyznaje, że o sprawie dowiedziała się od „Dziennika Bałtyckiego” i w odpowiedzi przesłała do redakcji swój obszerny komentarz:

„Jak pamiętamy, inżynier Mamoń, najbardziej lubił piosenki, które znał. Od małego słyszał, że jest lepszy, że wolno mu karcić żonę (gdy zupa jest za słona) a poza domem może zaliczać głupie suki masami. Wszystko kręci się wokół niego, bo jak powiedziała Mary Daly, gdy Bóg jest mężczyzną, inżynier Mamoń jest boski.

Czy patriarchat jest święty? Czy wyobrażenia i uprzedzenia patriarchalne wszechobecne w monoteistycznych religiach – judaizmie, chrześcijaństwie, islamie - są niezmiennie, po wieki, święte? Czy opozycja męskie i niemęskie, fallus i jego brak (pustka seksualna i symboliczna), jest nieprzekraczalna i święta? Czy nieobecność pozytywnie waloryzowanej, celebrowanej, kobiecości jest nieprzekraczalna i święta?

Obraża inżyniera Mamonia – a jego kawałek jest w nas wszystkich, Polakach i Polkach, katolikach i niekatolikach - obraz waginy, obraża symboliczne i seksualne nieposłuszeństwo kobiet.

Przypatrzcie się dobrze fotografiom: dwie z nich przedstawiają falliczne szeregi mężczyzn w czerni – polityków i biskupów. To oni nami rządzą, to oni prą ku katastrofie ekologicznej. A obok Orszak Królewskiej Waginy. Przypatrzcie się dobrze: to, co niesiemy, to na pewno nie jest monstrancja! O ile nie przyjmujemy – nieświadomie, emocjonalnie, dziecinnie – że tylko uwznioślona falliczność jest na wieki wieków święta, zobaczymy, że happening Królewskiej Waginy nie był żadną profanacją.

Do zacietrzewionych fundamentalistów, do zamkniętych w takiej czy innej klatce, nie mówię, bo to nic nie da. Mówię do Was, nie dość wolni, nie dość swobodni, liberałowie i liberałki! Pani Prezydent Dulkiewicz, redaktorko Olejnik (trzeba sprawdzić, nim się chlapnie), redaktorko Wielowieyska, kombatancie walk neoliberalnych, Erneście Skalski, redaktorze Beylinie, profesorze Przylipiaku, doktorze Jażdżewski, i wielu, wielu innych, rozpoznajcie Mamonia w sobie, nie bądźcie tak łatwo szantażowalni. Nie wpadajmy w symboliczno-sakralno-seksualną panikę!

Wolność to także praca nad automatyzmami, uprzedzeniami, rasizmami! Jeśli się przestraszymy, jeżeli nie będziemy strzec wolności także na obszarze symboliczno-artystyczno-genderowym, falliczne wojska, duchowne i świeckie, zamkną nas w ponurym świecie podręcznej.

Nie przepraszam za waginę.”

"Najświętszy sakrament zaprezentowany jako narządy rodne kobiety". Śledztwo ws. marszu równości w Gdańsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki