Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawą plagiatów, o które podejrzany jest były rektor Uniwersytetu Gdańskiego, zajęła się Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Jerzy Gwizdała podał się do dymisji. 23 listopada odbędę się wybory nowego rektora Uniwersytetu Gdańskiego
Jerzy Gwizdała podał się do dymisji. 23 listopada odbędę się wybory nowego rektora Uniwersytetu Gdańskiego archiwum DB
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy rozpoczęła śledztwo dotyczące Jerzego Gwizdały, byłego rektora Uniwersytetu Gdańskiego.

Śledztwo prokuratury ws. byłego rektora UG. Co mu grozi?

Dochodzenie jest prowadzone w kierunku podejrzenia popełnienia przestępstwa przywłaszczenia autorstwa przez Gwizdałę lub wprowadzenia przez niego w błąd co do autorstwa cudzego utworu. Chodzi o czyn z artykułu 115 Prawa autorskiego, który jest zagrożony karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy poinformowała, że postępowanie zostało wszczęte na początku listopada 2020 r. na podstawie dwóch zawiadomień. Jedno złożyła osoba prywatna, a drugie prorektor prof. Krzysztof Bielawski, obecnie pełniący obowiązki rektora i ubiegający się o stanowisko rektora UG.

Profesor złożył zawiadomienie do prokuratury po uzyskaniu dokumentów z Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Komisja stwierdziła nieważność postępowania o nadanie Jerzemu Gwizdale tytułu profesora.

- 12 listopada 2020 r. pełniący obowiązki Rektora UG prof. Krzysztof Bielawski, jako zawiadamiający, otrzymał informację o wszczęciu przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy dochodzenia w sprawie przywłaszczenia autorstwa części cudzych utworów, tj. o czyn z art. 115 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przypominamy, że Uniwersytet Gdański, po uzyskaniu dokumentów z Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, 15 października 2020 r. złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jerzego Piotra Gwizdałę – potwierdza dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG.

Zawieszenie byłego rektora

Rzecznik UG podaje też, że 13 listopada 2020 r. prof. Krzysztof Bielawski podjął kroki w celu zawieszenia Jerzego Gwizdały w pełnieniu obowiązków nauczyciela akademickiego, pismo zostało wysłane do zainteresowanego. Prof. Bielawski podjął taką decyzję – jak podaje Beata Czechowska-Derkacz - gdy upewnił się, że prokuratura, wszczynając postępowanie przygotowawcze, uwiarygodniła podejrzenie popełnienia przestępstwa.

- Wcześniej dr hab. Jerzy Gwizdała, decyzją pełniącego obowiązki Rektora UG, został odsunięty od kierowania Katedrą Bankowości i Finansów na Wydziale Zarządzania UG – dodaje rzecznik UG.

Postępowanie dyscyplinarne w sprawie byłego rektora wszczęło również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Na wniosek Uniwersytetu Gdańskiego, postępowanie wyjaśniające prowadzi Rzecznik Dyscyplinarny przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pismo o możliwości popełnienia czynu uchybiającego obowiązkom lub godności nauczyciela wraz z prośbą o podjęcie stosownych czynności zostało wysłane 1 października 2020 r. do ówczesnego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pana Wojciecha Murdzka. Przypominamy również, że na wniosek pełniącego obowiązki Rektora UG prof. Krzysztofa Bielawskiego, 22 października 2020 r. Rada Dyscypliny Ekonomia i Finanse UG podjęła uchwałę o wszczęciu postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji Rady Wydziału Zarządzania UG z 26 października 2011 o nadaniu stopnia doktora habilitowanego Jerzemu Gwizdale – informuje Beata Czechowska-Derkacz w komunikacie.

Dymisja Jerzego Gwizdały i wybory nowego rektora UG

Wyjaśnijmy, we wrześniu "Forum akademickie" opublikowało artykuł Marka Wrońskiego, w którym pojawiły się podejrzenia, że były rektor mógł dopuścić się licznych plagiatów. Jerzy Gwizdała podał się do dymisji, powołując się na zły stan zdrowia.

Ma powstać Centrum Ochrony Własności Intelektualnej

23 listopada 2020 r. odbędę się wybory nowego rektora uczelni. Obaj kandydaci na rektora UG – prof. dr hab. Krzysztof Bielawski oraz prof. dr hab. Piotr Stepnowski przygotowują program przeciwdziałania naukowej nierzetelności. O swoich działaniach będą informować już po wyborach.

Na stronie UG została zamieszczona Deklaracja prof. dra hab. Krzysztofa Bielawskiego o utworzeniu Centrum Ochrony Własności Intelektualnej w Uniwersytecie Gdańskim.

„Wydarzenia związane z zarzutami o kradzież własności intelektualnej wymagają podjęcia stanowczych kroków. Trzeba wyjaśnić wszystkie wątpliwości na zasadach pełnej przejrzystości i obowiązujących przepisów prawa. Mogę zapewnić, że w sytuacji, która dotknęła naszą społeczność, wdrożone zostały odpowiednie dla wagi sprawy procedury i działania” - czytamy w deklaracji.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki