MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa oświadczeń majątkowych Mieczysława Struka. Sąd przesłuchał żonę i córkę samorządowca

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Sąd w środę, 22 lipca przesłuchał żonę i córkę marszałka Mieczysława Struka
Sąd w środę, 22 lipca przesłuchał żonę i córkę marszałka Mieczysława Struka Karolina Misztal
W Sądzie Okręgowym w Gdańsku w środę, 22 lipca przesłuchano dwoje świadków ws. oświadczenia majątkowego Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego. To żona i córka samorządowca. W ubiegłym roku postawiono mu zarzuty podania nieprawdziwych danych w sześciu oświadczeniach majątkowych za lata 2013-16. Marszałek twierdził wówczas, że sprawa ma charakter polityczny i nie przyznaje się do winy.

Sąd przesłuchał żonę i córkę marszałka Mieczysława Struka. Czego dotyczą zarzuty?

Zarzuty dotyczą zatajenia pieniędzy, nieruchomości gruntowej oraz członkostwa w radzie nadzorczej fundacji prowadzącej działalność gospodarczą, w której – jak mówił marszałek – był społecznie i nie pobierał wynagrodzenia z tego tytułu. Wskazywał też, że chodzi o majątek jego żony. I wszystko jest w zgodzie z prawdą.

Zeznania córki Mieczysława Struka

W środę, 22 lipca jako pierwsza zeznawała 32-letnia córka Mieczysława Struka. Mówiła, że jej matka – żona marszałka – miała pieniądze na zakup działki w Rekowie Górnym k. Redy m.in. z wynajmu mieszkania w Gdyni, które należało do brata matki, z wynajmu pokoi w domu w Juracie, którym zajmowała się w wakacje, oraz z pożyczki od przyjaciela.

Córka marszałka, mieszkająca w tym samym budynku w Gdyni, doglądała mieszkania i korzystała z pieniędzy z wynajmu od mamy. Mieszkanie było wynajmowane od roku 2011. Córka małżeństwa Struków razem z mężem także miała działkę w Rekowie Górnym i jej matka kupiła ziemię w pobliżu, by być bliżej córki. Miało to być jej zabezpieczenie, gdyż jej relacje z mężem były wtedy chłodniejsze. O kupnie działki w Rekowie miała poinformować córkę i męża na spotkaniu wigilijnym w 2014 roku.

Córka samorządowca pytana przez prokurator Ewę Leśniewską o to, czy jej matka mogła celowo próbować zaszkodzić mężowi, odpowiedziała, że „na pewno nie chciała zaszkodzić tacie”, a podejmowane wówczas decyzje miały ją zabezpieczyć.

Zeznania żony Mieczysława Struka

Następnie zeznania złożyła żona marszałka. Mówiła, że przez lata kariery samorządowej męża nigdy nie rozmawiała z nim na temat jego oświadczeń majątkowych. Przyznała, że działka w Rekowie zainteresowała ją ze względu na bliskość córki i zięcia oraz że razem z marszałkiem mieli wówczas problemy wynikające ze skupienia się na obowiązkach zawodowych. Pod koniec 2014 roku między nią a mężem została ustanowiona rozdzielność majątkowa.

Gdy powiedziała mężowi o działce w Rekowie, był zdziwiony, jednak nie miał wątpliwości, że da radę spłacić pożyczkę. Kiedy jej córka i zięć stwierdzili, że chcą osiąść w mieście, podczas któregoś ze spotkań towarzyskich rozmawiała z współwłaścicielką jednej z trójmiejskich firm deweloperskich o zbyciu działki na rzecz firmy oraz kupnie mieszkania dla córki. Pomogła córce wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie.

Żona marszałka wielokrotnie stwierdziła, że nie konsultowała w tamtym czasie z mężem swoich decyzji odnośnie gospodarowania majątkiem i nieruchomościami.

Kolejna rozprawa w tej sprawie w październiku.

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki