Sprawa dotycząca m.in. Adama Nergala Darskiego przekazana do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Gdańsku

Szymon Zięba
Szymon Zięba
19.03.2018 - Adam Nergal Darski przed sądem Przemysław Świderski
Przed Sądem Apelacyjnym w Gdańsku rozpoczął się proces odwoławczy, dotyczący rzekomego znieważenia godła RP. Sprawa to pokłosie kontrowersyjnej trasy zespołu metalowego Behemoth, którą zatytułowano "Rzeczpospolita Niewierna". Wśród oskarżonych był m.in. wokalista zespołu - Adam Nergal Darski. Wcześniej wszystkie osoby zostały uniewinnione przed sądem pierwszej instancji.

Aktualizacja 15:33

Sąd Apelacyjny w Gdańsku, po rozpoznaniu apelacji prokuratora uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Gdańsku.

- Jak zawsze z szacunkiem odnosimy sie do wyroku. Po zapoznaniu sie z uzasadnieniem podejmiemy decyzje co do działań w procesie - komentuje mec. Jacek Potulski, adwokat Adama Darskiego.

Wcześniej pisaliśmy:
Sprawa związana jest z „metalowym tournee” zespołu Behemoth, zatytułowanym „Rzeczpospolita niewierna”. Było ono reklamowane wizerunkiem orła. Wpisano w niego między innymi odwrócony krzyż i ludzkie czaszki. Krytycy tego rodzaju oprawy sugerowali, iż jest to znieważenie godła Polski. Sprawą zajęli się śledczy.

Na ławie oskarżonych zasiadł Adam Nergal Darski, wokalista zespołu Behemoth oraz dwie inne osoby. W kwietniu tego roku gdański sąd w nieprawomocnym wyroku uniewinnił wszystkich oskarżonych.

- W ocenie sądu nie sposób dopatrywać się w działaniu oskarżonych chęci ubliżania, obrażania, lżenia, wyszydzania, upokarzania, ośmieszania czy wreszcie zachowania dobitnie demonstracyjnie podkreślającego pogardę dla znaku państwowego. Nie taki bowiem był zamiar i cel ich działania - uzasadniał wówczas sędzia Marek Kapała. - Skoro tak to nie może być mowy o wyczerpaniu znamion przestępstwa z art. 137 par 1 k.k.

Czytaj też: Sprawa znieważenia godła zakończona. Gdański sąd w nieprawomocnym wyroku uniewinnił Adama Nergala Darskiego i pozostałych oskarżonych
Przepis ten stanowi: kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zachowanie oskarżonych może wydawać się raczej jako nieprzemyślane, co do efektów, jakie przyniesie grafika w odbiorze społecznym, choć mogli się tego spodziewać - mówił sędzia. I dodał: - Ale nie sposób znaleźć w nim tego szczególnego nastawienia, które decydowałoby o popełnieniu przez nich przestępstwa.

Z wypowiedzi sędziego Kapały wynikało także m.in., że znak, który został użyty godłem Polski nie jest, ponieważ nie posiada korony. Sąd zauważył, że orzeł bez korony może być ewentualnie uznany za godło PRL, ale nie o taki przedmiot ochrony chodziło ustawodawcy.

Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych, a kosztami postępowania obciążył skarb państwa. Od wyroku sądu I instancji, apelację złożył prokurator.

Adam Nergal Darski w sprawie sprawy sądowej:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie