Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa Amber Gold na obradach Sejmu. Powstanie komisja śledcza?

Szymon Zięba
Archiwum
Wątki afery gigantycznej afery finansowej w parlamencie. W porządku obrad 23. posiedzenia sejmu znalazł się punkt dotyczący dalszego rozpatrywania projektu uchwały powołującej komisję śledczą w sprawie Amber Gold.

Aktualizacja, godz. 17.45

Powstanie sejmowa komisja śledcza w związku z aferą Amber Gold? Podczas wtorkowego posiedzenia w parlamencie, za powołaniem komisji śledczej opowiedziały się wszystkie kluby. Szefową komisji śledczej ma zostać posłanka PiS - Małgorzata Wassermann.

Małgorzata Chmiel, posłanka Platformy Obywatelskiej z Gdańska, tłumaczy, że PO "jest za" powołaniem komisji.

- Tylko uważamy, ze należy połączyć to ze SKOK-ami, tym bardziej, ze Amber Gold to sprawa o ok. 880 mln zł, a SKOK ok. 4 mld zł - twierdzi. - Postulowaliśmy o proporcjonalność członków tej komisji w zależności od ilości posłów - dodaje.

Tłumaczy, że Prawo i Sprawiedliwość chce "mieć 5 osób" i po jednej z każdego klubu. - Czyli 9 osób - podsumowuje.

Platforma Obywatelska postulowała by skład komisji liczył 11 osób.

TVN24/x-news

Wtorek, 19 lipca

Powołanie komisji śledczej w sprawie Amber Gold - taką propozycję zawiera wniesiony przez grupę posłów KP Prawo i Sprawiedliwość projekt uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład ,,Grupy Amber Gold".

Jak czytamy na sejmowej witrynie, projekt, w wersji pierwotnej, zakłada, że w skład komisji wchodziłoby 9 członków. Komisja miałaby zbadać działania: członków Rady Ministrów, w szczególności Ministra Finansów, Ministra Gospodarki, Ministra Infrastruktury (Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej), Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Ministra Spraw Wewnętrznych), Ministra Sprawiedliwości i podległych im funkcjonariuszy publicznych, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego i podległych im funkcjonariuszy publicznych, właściwych rzeczowo i miejscowo urzędów skarbowych, izb skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej, prokuratury oraz organów powołanych do ścigania przestępstw, w szczególności Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji i podległych im funkcjonariuszy publicznych. Reprezentantem wnioskodawców jest posłanka Małgorzata Wassermann.

Po pierwszym czytaniu na forum Sejmu projekt trafił do Komisji Ustawodawczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki