Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa Amber Gold. Katarzyna P. stawiła się dobrowolnie do odbycia reszty kary w więzieniu

OPRAC.: jc
Katarzyna P., współodpowiedzialna za stworzenie piramidy finansowej Amber Gold, dobrowolnie stawiła się do odbycia reszty kary w więzieniu - taką informację przekazał we wtorek 12 lipca rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku.

W poniedziałek 30 maja 2022 roku, dziesięć lat od wybuchu afery Amber Gold, w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku zapadł prawomocny wyrok. Marcin P. został skazany na 15 lat pozbawienia wolności, z kolei Katarzynie P. sąd obniżył wymiar kary z 12,5 do 11,5 roku pozbawienia wolności.

Katarzyna P. wraca do więzienia. Do końca kary pozostało jej 2,5 roku odsiadki

Teraz współtwórczyni piramidy finansowej Amber Gold ponownie trafiła do więzienia. Jak podaje portalowi trójmiasto.pl sędzia Tomasz Adamski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku, kobieta stawiła się do odbycia kary dobrowolnie. Do końca odsiadki pozostało jej 2,5 roku więzienia. Jak podaje portal, Katarzyna P. jest już w więzieniu. "Nie złożyła żadnych wniosków dotyczących swojej kary, odbywać ją będzie na zasadach takich, jak każdy inny więzień".

- Katarzyna P. stawiła się dobrowolnie do odbycia reszty kary pozbawienia wolności 7 lipca 2022 roku. Jest objęta wszystkimi obowiązkami i uprawnieniami wynikającymi z przepisów kodeksu karnego wykonawczego, podobnie jak inni skazani odbywający kary. Nie wpłynęły do tej pory żadne wnioski skazanej dotyczące odbywanej kary - mówi cytowany przez trójmiasto.pl sędzia Tomasz Adamski.

Przypomnijmy, że Katarzyna P. w areszcie śledczym przebywała przez 8,5 roku. Sąd Apelacyjny w Gdańsku we wrześniu 2021 roku uchylił areszt tymczasowy, stosując jednocześnie inne środki zapobiegawcze.

Wyrok w sprawie Amber Gold

Katarzyna P. i Marcin P. zostali oskarżeni m.in. o działalność parabankową i pranie brudnych pieniędzy. Decyzją Sądu Okręgowego w Gdańsku oskarżeni zostali skazani nieprawomocnymi wyrokami na kolejno 12 lat i 6 miesięcy oraz 15 lat pozbawienia wolności. Ponadto gdański sąd orzekł zakaz prowadzenia działalności gospodarczej o charakterze finansowym na 10 lat. Wymierzył także kary grzywny - 135 tysięcy złotych dla Katarzyny P. oraz 159 tysięcy złotych dla Marcina P.

Pod koniec 2020 roku do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku wpłynęła apelacja, którą złożyli zarówno obrońcy oskarżonych, jak i prokuratura, która domaga się 25 lat pozbawienia wolności dla Marcina P. oraz 15 lat pozbawienia wolności dla Katarzyny P.

Rozpoczęła się apelacja w sprawie Amber Gold. Marcin P. ponownie zasiadł na ławie oskarżonych w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku

Obrońca Marcina P. wraz z oskarżonym wnieśli o uchylenie wyroku sądu I instancji i skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. O złagodzenie wyroku i karę łączną do rzeczywistego okresu pozbawienia wolności swojej klientki wnioskowała z kolei adwokat Anna Żurawska, reprezentująca Katarzynę P.

Wcześniej pisaliśmy: Mowy końcowe w sprawie Amber Gold. Prokuratura domaga się 25 i 15 lat pozbawienia wolności dla twórców parabanku

Sąd Apelacyjny obniżył wymiar kary Katarzynie P. z 12 lat i 6 miesięcy do 11 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Teraz do odbycia kary pozostało kobiecie 2,5 roku więzienia.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki